Kırşehir Umut Haber Gazetesi

DİTAP, köylerde tanıtılıyor

DİTAP, köylerde tanıtılıyor
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
01 Eylül 2020 - 0:14

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Personelleri, merkeze bağlı köylerde Dijital Tarım Pazarı’nı (DİTAP) tanıtıyor.

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Personelleri tarafından Dijital Tarım Pazarı tanıtımları merkeze bağlı köyler de devam ettiğini bildiren Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “DİTAP’la çiftçimiz kazanacak kalkınan Türkiye olacak” dedi.

DİTAP hakkında Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, şunları bildirdi:
“DİTAP Bakanlığımızca geliştirilmekte olan üreticileri, kooperatifleri, birlikleri, sanayicileri, halcileri, bankaları ve sigortacıları ve sektörün diğer tüm paydaşlarının bir araya getirildiği üretim ve pazarlama modeline, dijital ortam sağlayan bir platformdur.

DİTAP’a kayıt gönüllülük esası iledir, alıcı ve satıcı olmak üzere iki tip kullanıcı kaydı yapılabilmektedir. Satıcının DİTAP’a kullanıcı olarak kayıt olabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ÇKS’ye kayıtlı olan üretici olması gereklidir. Alıcının DİTAP’a kullanıcı olarak kayıt olabilmesi için ticaret Bakanlığı MERSİS ve ESBİS sistemlerde kaydının olması gereklidir. 

DİTAP çalışma esası; Üretici ve alıcı sisteme giriş yapacak. Doğrudan satış süreci üretici tarafından başlatılacak. Arz için sisteme girilen bilgilerin ve görselin uygunluğu kontrol edilecek. Kontrolü geçen arzlar alıcılar tarafından görülecek. Satış ilanında verilen iletişim bilgileri kullanılarak alıcının ve satıcının fiyat ve miktar konusunda görüşmeler yapmaları sağlanacak. Bu görüşmeler sonucu anlaşmaya varılabilirse doğrudan satış işlemi gerçekleşecek.

DİTAP’ın üreticilere sağlayacağı avantajlar; Sözleşmeli tarım ile girdi finansman kolaylığı (Tohum, gübre, ilaç v.b ), tarımsal üretimin planlanması, çiftçilerin ürettiği ürünü satma, pazara ulaştırmada satacağı kişi fiyat belli olacak, hızlı lojistik az kayıp ekonomik taşıma.

DİTAP’ın ürün talep eden için sağlayacağı avantaj; Fiyat dalgalanmasından talep edeni koruyacak. Ürün bulmama riskini azaltacak. İstenilen kalitede ve miktarda ürüne ulaşmasını sağlayacak. Uluslar arası pazara açılım. Olağanüstü haller daha iyi yönetilecek. Planlı üretim alt yapısı oluşacak.

Sisteme ditap.gov.tr veya dijitaltarimpazari.gov.tr adresleri üzerinden e-devlet şifresi kullanılarak alıcı ve satıcı olarak kayıt yaptırabilirler. Ticaret Bakanlığı MERSİS ve ESBİS sistemlerine kayıtlı olanlar alıcı olarak kayıt yaptırabilirler.

ALO 180 TİMER danışma hattında bilgi ve yardım alabilirler.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.