Kırşehir Umut Haber Gazetesi

DSİ’den Kırşehir’e müjde

Devlet Su İşleri (DSİ), Kırşehir’e müjdeli haber verdi; Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı tamamlanarak su tutulmaya başlandı.

DSİ’den Kırşehir’e müjde
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
18 Şubat 2021 - 16:30

DSİ, Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ, “Son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” açıklamasını yaptı.

Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nda çalışmaların tamamlanarak su tutulmaya başlanıldığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,“Çalışmaları tamamlanan ve su tutmaya başladığımız Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nın bütün bileşenlerinin tamamlanması ile Baraj’dadepolanacak su ile 3 bin 870 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacak.

Temelden yüksekliği 36.5 metre ve su depolama kapasitesi 1.45 milyon metreküp olan Kırşehir Akpınar Pekmezci Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 birim fiyatları ile dekar başına bin 338 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 912 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.