Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Durukafa, ilaçların alınacağı tek adresin eczaneler olduğunu vurguladı

Kırşehir-Aksaray Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, ilaçların alınabileceği tek adresin eczaneler olduğunu bildirdi.

Durukafa, ilaçların alınacağı tek adresin eczaneler olduğunu vurguladı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
14 Ekim 2020 - 17:35

İlaçların ve sağlığa ilişkin ürünlerin eczanelerden alınabileceğini bildiren Durukafa, Kırşehir Halkı’nın bu konuda daha duyarlı olmasını istedi.
“İlacın ve sağlığa ilişkin ürünlerin tek doğru adresi eczanedir!” diyen Kırşehir-Aksaray Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, “İçinde ilaç etken maddesi barındıran sağlığa ilişkin ürünlerin ‘gıda takviyesi’ adı altında ya da ‘tıbbi cihaz’ statüsüne sokularak piyasaya sürülmesi ve reklamlarının yapılması artık halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. İlaç gibi hayati bir ürünün, herhangi bir ürün gibi satışı, pazarlama ve reklam konusu yapılması kabul edilemez” dedi.
Durukafa, açıklamasına şöyle devam etti:
“Son edindiğimiz bilgiler, bir market zinciri COVID-19 pandemisi dolayısıyla insanlarımızın sağlığa dair kaygılarının artmasından faydalanarak ‘eczane taklidi’ yapmaya çalışacağını, takviye edici gıdalar için özel bölümler oluşturacağını gösteriyor. İlacın zincir marketlerde satılmasının kapısını aralayacak bu tarz yaklaşımları geçmişte de asla kabul etmedik, bugün de etmiyoruz. Öte yandan bu tarz yaklaşımların bir süre sonra reçetesiz ilaç uygulamalarını ve ilaçta reklamı hayata geçirmeye yönelik girişimlerin ilk adımları olduğunun da farkındayız.
İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin; üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerektiğini bir kez daha, ısrarla hatırlatıyoruz. İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir. Halk sağlığının korunması, dünyada ve Türkiye’de daha önce örneklerine sıklıkla rastladığımız ölümlere varabilecek geri dönülemez sağlık sorunlarının önlenmesi açısından söz konusu ürünlerin eczacı danışmanlığında halka sunulması elzemdir.
Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkilileri ticari kaygıları önceleyerek halk sağlığını göz ardı eden bu tarz çabalara karşı acil önlemler almaya davet ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağımızı, konu ile ilgili olarak gerek kamu otoritesi nezdinde gerekse hukuki yollardan tüm girişimlerimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla ilân ediyoruz.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.