Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Ekicioğlu, “Bütün imkanlarımızla İzmir’in yanındayız”

30 Ekim Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 37 artçı olmak üzere, toplam 543 artçı sarsıntı yaşandı.

Ekicioğlu, “Bütün imkanlarımızla İzmir’in yanındayız”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
31 Ekim 2020 - 17:00

Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’nden (SAKOM) alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 26 vatandaşımız hayatını kaybetti, 885 vatandaşımız yaralandı. İzmir’de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İzmir’de depremin olduğu Cuma günü akşam Umut FM’e telefonla canlı bağlantı yaptı. Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Umut FM’de telefon bağlantısında Kırşehir Belediyesi’nin bütün imkanlarıyla İzmir Halkı’nın yanında olduğunu bildirdi.
Başkan Ekicioğlu, canlı yayında şunları dile getirdi:
“6.6 şiddetli bir deprem oldu. Teyit etti rasathane. Bayraklıda çöken binada Kırşehirli hemşehrilerimizinde olduğu bilgisine ulaştık. Üst katta oturan hemşehrimiz Demirkapı Ailesi’nden 1 kişi sağ sağlim kurtuldu, hastanede şu anda. Altunsaray Ailesi’ne daha ulaşılamadığını öğrendik. Bayraklıdaki başkan ve başkan yardımcısı arkadaşlarımıza ulaştık. Tabii İzmir tarihinde ve Türkiye’de tarihinde şiddetli bir deprem. Bayraklı’da 4 tane il genelde de 12 tane binanın çöktüğünü öğrendik. Kırşehir’den de bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk başkanlarımıza. Hasarlı bina çok ama çöken binanın 12 tane olduğunu Bayraklı’da 4 tane olduğunu söylediler. Çok yakın illerden Aydın’dan İstanbul’dan Uşak’tan İzmir’in kendi imkanlarıyla bu işe AFAD’ın da desteği ile kendileri çözmeye çalışıyorlar. Çok yoğunlukta çok kalabalıkta çok işin yürümeyeceği söylediler. Şu an Kırşehir’den bir ihtiyaç olmadığını söylediler. Kendilerine başka bir ihtiyaçlarını olup olmadığını sorduğumuzda yemekti, içmeydi, barınmaktı onun da bu bölgeden geldiğini özellikle AFAD’ın Valilik kanalıyla yereldeki ilçe belediyelerini de büyükşehir belediyelerini komşu belediyelerin bu konuda hazırlıklar yaptığını çaydı kahveydi bu tür ikramlar için hazırlıklar yapıldığını söylediler. Bizimde buradan hazır ekibimiz ne gerekiyorsa hangi konuda kurtarma ekibi ve bu konuda hazır olduğumuzu söyledik. Bize döneceklerini söylediler. Buradan bütün Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum. Herkesin başı sağolsun diyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Şu an da biz hazırız ama tabi gelecekte de. İzmir Valiliği İzmir’e girişleri yasakladı. Tabi bu yardımlar için gelenleri için değil yasaklama. Çok kalabalık olmasın diye. Çok kalabalıkta kurtarma ekiplerinin de engellediğini biliyoruz. Onun için şu an beklemedeyiz.
Gelen bilgilerde hasar gören bina çok. Bornova, Bayraklı’da Kırşehirli çok. Hatta Bayraklı Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı Kırşehirli hemşehrimiz var. Kültür ve Sosyal İşleri Müdürümüz var. O apartmanda oturan çöken binada oturan Demirkapı Ailesi’nden bir arkadaşımızın oğlu sağ salim kurtuldu. Altunsaray Ailesi’nden anne-baba enkazın altında. İnşallah sağ salim kurtarılırlar. Bekliyoruz. Şehrin doğusundan İzmir’e giriş olduğu için Kırşehirlilerin yoğun olduğu bir bölge. İnşallah o ailelerden de daha sonra sağ salim haber alırız diye düşünüyorum. Kamanlı bir arkadaşımız ile iletişim kurdum. Şu ana kadar 2 kişinin olduğunu söylediler. Ama daha sonra başkada bir ulaşamadığımız bir aile de yok dediler. Özellikle çöken apartmanlardakinde 2 tane Kırşehirli olduğunu biliyoruz. Demirkapı Ailesi’ne sağ salim ulaşıldı. Altunsaray Ailesi’nden anne-baba onlara ulaşılamadığını biliyoruz. İnşallah selametle enkazda çıkarılır diyoruz.
Bütün İzmirlilere geçmiş olsun diyorum. Herkesin acısını paylaşıyoruz. Gerçekten Türkiye’de olduğu gibi bende 14.51’den beri pür dikkat İzmir’i dinliyorum. Benim ailemin bir parçası da orada. Kardeşlerimde orada. Kuzenlerim orada. Herkese geçmiş olsun diyorum. Bir ihtiyaçları olduğunda biz bütün İzmirlerin yanında olduğumuzu belirtiyorum. Kırşehir Belediyesi olaraktan hazır bekliyoruz. Kırşehir Belediyesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bütün İzmirlilerin yanındayız. Herkese çok geçmiş olsun.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.