Kırşehir Umut Haber Gazetesi

EKMEĞİNİ BARAJDAN ÇIKARAN KÖYLÜLER

Kırşehir Merkez Uzunali Köyünde yaşayan köylüler, iş imkânının az olduğu ilimizde yaz ve kış mevsiminde balık avlayıp geçimlerini sağlıyor.

EKMEĞİNİ BARAJDAN ÇIKARAN KÖYLÜLER
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
11 Temmuz 2019 - 7:21

Kırşehir Merkez Uzunali  Köyünde yaşayan köylüler, iş imkânının az olduğu ilimizde yaz ve kış mevsiminde balık avlayıp geçimlerini sağlıyor.  Kırşehir merkeze bağlı Uzunali Köyünde  ikamet eden Adil Sütçü,  köyün 40 hane olduğunu bunun yarısından fazlasının balıkçılıkla geçimini sağladığını söyledi. Yaz mevsiminde tarımla uğraşan ve tarım sezonun bitmesi ile birlikte balık avı yasağı kalkınca avlanmaya başlayan köylüler, tehlikeye aldırış etmeden barajlarda balık avlamaya çalışıyorlar. Kış mevsiminde balık avının daha zorlu olduğunu söyleyen köylüler, uğraşacak başka işleri olmadığı için balıkçılık yaptıklarını kaydettiler. Hirfanlı ve Toklumen Barajı’nda sportif amaçlı olta balıkçılığının da büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Sütçü, “Barajımızda bulunan balık türleri arasında gümüş balığı, sazan, kerevit, yayın ve sudak (levrek) yer alıyor” dedi..Günlük yaklaşık 30-40 kilo civarında balık satarak aile geçimlerini sağladıklarını ifade eden Adil Sütçü, sabahın erken saatlerinde kalkarak, sandallarla Toklumen Barajında balık avladıklarını söyledi.

Yakaladıkları balıkların çoğunu nehir kenarında sattıklarını, bazen ise il merkezinden sipariş alarak merkeze balıkları gönderdiklerini vurgulayan Sütçü, Toklumen Barajının kendileri için ekmek kapısı olduğunu kaydetti.  Balık yakalayarak rızıklarını kazanmaya çalıştıklarını dile getiren Sütçü, şunları söyledi:  “Yaz mevsiminde serbest meslekler  yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Ancak kış mevsiminde herhangi bir işimiz yok. ,

Bu yıl yaz mevsiminin sıcak gitmesinin kendileri için avantaj olduğunu dile getiren Sütçü:  “Bu yıl yaz mevsimi beklenenden çok daha sıcak geçti. Bizlerde havaların güzelliğini fırsat bilerek birçok gün Toklumen Barajında  balık yakalamaya çıkıyoruz. Günlük bazen yaklaşık 30-40 kilo balık yakaladığımız oluyor. Yakaladığımız balıkları genellikle nehrin kenarından geçen karayolundan geçen vatandaşlara satıyoruz. Balıkların bir kısmını ise il merkezinden aldığımız siparişler doğrultusundan kent merkezine gönderiyoruz. Rızkımız bazen az bazen de çok oluyor. Bizlerde bu şekilde çalışarak yazın geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Balıkçılık Mesleği Zor Bir Meslek”

Sezonun açılmasıyla birlikte Toklumen Barajında yakaladıkları balıkları satarak aile bütçesine katkı sağladığını vurgulayan Adil Sütçü, balıkçılık mesleğinin zor bir meslek olduğunun altını çizdi. Sütçü, havaların bu yıl sıcak gitmesi ile şanslarının iyi gittiğini ve her sabah arkadaşlarıyla Toklumen Barajında  balık avlayarak hem para kazandıklarını hem de geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Ekmeğini Barajdan Çıkaran Köylüler”

İşsizlik nedeniyle yaz ve kış sezonunda serbest meslek yaparak ve balık avlayarak geçimini sağlayan Sütçü, balık sezonunun açılmasıyla Toklumen Barajında  balık avlanmaya gittiklerini ifade eden Adil Sütçü: “Yazın çiftçilik yaparak kışın da balık avlayarak günlerimizi geçiriyoruz. Ektiğimiz buğday, ot ve arpa ile uğraşıyorum. Kışın ise balıkçılık yapıyorum. 3-4  arkadaş sabah Toklumen Barajına  gelip kendi yaptığımız botlarla balık yakalamaya çalışıyoruz. Günde yaklaşık 30-40 kilo balık yakalıyoruz. Kilosunu da 10-12 lira arası değişiyor. Bacasız fabrika dedikleri bu olsa gerek. Her köyün gençleri kendi bölgesinde avlanır, kimse başka yere gitmez. Bu yıl balık bol. Gün boyu ağ gererek yakaladığımız balıkları baraj kenarına gelenlere, Kırşehir merkezdeki balık satıcılarına veriyoruz. Toklumen Barajında sazan, yayın ve kadife dediğimiz balıklar çıkıyor. Bütün gün yakaladığımız balıkları akşam satarak kazandığımız parayı kendi aramızda bölüşüyoruz. Bazen çok, bazen de az yakalıyoruz. Kişi başı günde en iyi kazandığımız zaman yüz lira kazandığımız oluyor. Bu yıl biz balıkçılar için en güzel olan ise havaların sıcak geçmesi” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.