Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Ertaş, vefatının 8. yılında kabri başında anıldı 

‘Bozkırın Tezenesi’ olarak bilinen Halk Ozanı, Bozlak Ustası Neşet Ertaş vefatının 8. yıl dönümünde kabri başında anıldı.  

Ertaş, vefatının 8. yılında kabri başında anıldı 
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
25 Eylül 2020 - 18:41

25 Eylül 2012 yılında hayatını kaybeden Halk Ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yıldönümünde Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.  
Neşet Ertaş’ın Bağbaşı Mahallesi’ndeki mezarı başında düzenlenen anma törenine, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, aile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ertaş’ın mezarına çiçek bırakıldı, dualar edildi. 
“Örnek yaşamıyla her zaman insanlarımızın gönlünde taht kurmuştur” 
Neşet Ertaş’ı anma programında konuşan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Neşet Ertaş, şair ve ozan olarak yetişmiş, milletimizin gönlünde yer bulmuştur. Son dönemde yetişen abdal geleneği  temsilcilerinden bir tanesi de Neşet Ertaş’tır. Neşet Ertaş, mütevazi kişiliğiyle hayatıyla insan sevgisiyle örnek yaşamıyla her zaman insanlarımızın gönlünde taht kurmuştur. O yüreğinde hissetmediği yaşamadığı hiçbir duyguyu kaleme almamış sazıyla söylememiş diliyle dillendirmemiştir” dedi. 
Neşet Ertaş hakkında AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, “Tabi ki Kırşehir’imizin en önemli değerlerinden biriydi. Ozanlar diyarı olarak anılan şehrimizde halk müziğiyle bozlaklarıyla ağıtlarıyla ve oyun havalarıyla çok büyük bir ozanımızdı. Mekanı cennet olsun” diye konuştu. 
Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu ise Neşet Ertaş hakkında şu ifadeleri kullandı: 
“Kırşehir’deki ozanlarımızın horasan erenlerinin merkezi olan Kırşehir’de hep sazıyla sözüyle sevgileriyle hoşgörüsüyle incitsen de incitme kültürünü temsilcisi olan abdal geleneğinin son temsilcisiydi. Ölümünün 8.yılında mezarı başında andık.” 
25-26-27 Eylül tarihleri arasında ise Bozkırın Tezenesi Yağlı Boya Resim Sergisi ziyaretçilere açık olacak. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.