Kırşehir Umut Haber Gazetesi

ESNAF, KEPENK KAPATIYOR!..

KIRŞEHİR’DE hizmet veren Ayakkabıcı ve Çantacı Esnafları, ayakkabı ve çantacı esnafının yaşadığı sorunları Ahi Yurdu Gazetemize anlattı.

ESNAF, KEPENK KAPATIYOR!..
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
30 Temmuz 2019 - 13:23

KIRŞEHİR’DE hizmet veren Ayakkabıcı ve Çantacı Esnafları, ayakkabı ve çantacı esnafının yaşadığı sorunları Ahi Yurdu Gazetemize anlattı.

İlimiz Esnafları, ayakkabı ve çanta sektöründe çalışan esnafın mağdur olduğunu söyleyerek başladı.  Esnafın en büyük mağduriyetinin, esnafın bir arada olacağı toplu iş merkezinin olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Esnaflar ayrıca, marketlerde satılan 10- 20 liralık ayakkabıların sağlığa zararlı olduğunu dile getirerek vatandaşlara kaliteli ayakkabı kullanmalarını tavsiye etti.

“BİRÇOK ESNAF, DÜKKANINA KEPENK VURUYOR”

“Bu durum biz ayakkabıcı esnafı için büyük bir sorun” diyen İlimiz Esnafları, şu açıklamalarda bulundu: “Birçok esnaf, dükkanına kepenk vuruyor.

Çanta ve ayakkabı sektöründe çalışan esnafın mağdur olduğunu vurgulayan Esnaflar, sektörde çalışan çoğu kişinin dükkânlarına kepenk vurduğuna dikkati çekti. Kendi ayakkabı dükkânı olduğunu da belirten İlimiz Esnaflarından Murat Çetin, dükkânın da zarar ettiğini söyledi.

İŞLERİNİN AÇILMASINI UMUYORLAR

Kırşehir’de ki Esnafın mağdur olduğunu vurgulayan Esnaflar, ayakkabıcılar ve çantacılar esnafının mağduriyetinin giderilmesi temennisinde olduklarını söylediler.

 “AYAKKABICI ESNAFI, ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI KANSER GİBİ HASTALIKLARIN PENÇESİNE DÜŞTÜ”

Esnaflar, ayrıca, Türkiye’de meslek hastalıkları sebebiyle mağdur olan esnafın, sağlık problemleri yaşadığına dikkati çekti. 

Esnafın çağımızın hastalığı kanser gibi hastalıkların pençesine düştüğünü belirten İlimiz Esnafları,  şunları söyledi: “Meslektaşlarımın birçoğu sağlık problemi yaşıyor. Çünkü ayakkabıcılık mesleği meşakkatli ve zor bir meslek… 

Özellikle ayakkabı tamir eden esnafımız, ciddi problemler yaşıyorlar. Esnaf,  ayakkabı temizlemekten tadilata kadar her türlü işlemi yapıyor. Ve bu işlemleri gerçekleştirirken bir sürü kimyasal ürünle temas ediyor.”

“ESNAFIN ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ŞARTLARI MAALESEF KÖTÜ”

“Bu şekilde çalışan esnafta belli bir yaştan sonra sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Dolayısıyla, bu meslek içerisinde yer alan esnafın, zorlu koşulları göz önünde bulundurularak yıpranma payı konusunda gerekli düzenlemenin esnafımız için sağlanması lazım. Esnafın çalışma koşulları ve şartları maalesef kötü. Esnafa meslek hastalıkları için yıpranma payı kesinlikle verilmeli”

“BİZ, AYAKKABIYA SARILIYORUZ”

“Biz, ayakkabıya sarılıyoruz”  diyen Esnaflar, esnafın ekmek parasını kazanmak için işine dört elle sarıldığını da sözlerine ekledi.

Esnaflar, döviz kuru hareketlenmelerinin maliyete yansıdığı söyleyerek, üretilen ayakkabıların maliyetlerinin ciddi boyutlara ulaştığını vurguladı. maliyetlerin artması gibi çeşitli nedenlerle, esnafın sosyal güvencelerini yatırmakta zorlandığına dikkati çekti.

ESNAF MAĞDUR

Esnaflar, özellikle marketlerde satılan ayakkabıların hem tüketici hem de esnaf açısından sorun yarattığını söyleyerek, esnafın bu durum nedeniyle de mağdur olduğunu vurguladı.

10 LİRALIK AYAKKABI HASTA EDER

Marketlerde satılan 10- 20 liralık ayakkabıların sağlığa zararlı olduğunu dile getiren İlimiz Esnafları, vatandaşlara kaliteli ayakkabı kullanmalarını tavsiye etti ve devam etti, “Herkes kendi işini yapsın” diyerek,  şarküteri ürünlerinin yanında dahi ayakkabı ve terlik satıldığına işaret etti.  Esnaflar, şunları söyledi: “ Marketlerde satılan ayakkabılar naylon. Yani sağlıksız.  Vatandaş o ayakkabıları alacağına lastik ayakkabı giysin daha sağlıklı olur.  Çünkü naylon ayakkabı hava almıyor, bu nedenle sağlığı tehdit ediyor. Sağlıksız ayakkabılar tercih edilirse birçok hastalık da beraberinde gelir. sağlıklı ayakkabının deri olması gerektiğine dikkati çekti. içi ve dışı deri, altı kösele olan ayakkabıların kaliteli ve sağlık açısından elverişli olduğunu söyleyerek, sözlerini sonlandırdı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.