Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Festival Kaman’a, tesisi Manisa’ya hayırlı olsun

2019’un Şubat ayında Kırşehir’i ziyaret eden ve Kırşehir’in projelerine destek verip, yatırımlar yapılacağını müjdeleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa’da ceviz işleme tesisi ve GES açılışını gerçekleştirdi.

Festival Kaman’a, tesisi Manisa’ya hayırlı olsun
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
12 Ekim 2020 - 9:19

Türkiye’de cevizin başkenti olarak anılan Kırşehir’in Kaman İlçesi’ne yapılması beklenen ceviz işleme tesisinin bir türlü Kaman’a yapılamaması ve tesisin üzümüyle ünlü Manisa’ya yapılması Kaman’lı ceviz üreticilerini hayal kırıklığına uğrattı.
Manisa’nın Gördes İlçesi’nde Concept Tarım Ceviz İşleme Tesisi ve Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi’nin açılışı yapıldı. Açılışa katılan Bakan Pakdemirli, dünyada büyük bir doğal yayılma alanına sahip anadolu cevizinin tropik bölgeler dışında her yerde yetiştirilebildiğini söyledi.

Ceviz üreticilerine verdikleri desteğe değinen Pakdemirli, şunları ifade etti:
“Ceviz üreticilerine, sertifikalı fidan desteği kapsamında sertifikalı ve standart aşılı fidan kullanmak şartı ile bahçe tesislerine, dekarda 100 ile 280 lira arasında ödeme yapıyoruz. Ayrıca dekarda 19 lira mazot gübre desteği ödemesi yapıyoruz. TARSİM poliçelerinin yüzde 50’sini karşılıyoruz. Organik tarımda kategorilere göre dekarda 20 ila 40 lira arasında, İyi Tarım Uygulamalarında ise 15 ila 30 lira arasında ödeme yapıyoruz. Kırsal Kalkınma Yatırım Destekleri kapsamında ambalaj-paketleme, depolama gibi yatırımlarda proje tutarının yüzde 50’sini hibe ediyoruz. Modern basınçlı sulama sistemleri, iyi tarım ve organik tarım uygulamaları, yurt içi sertifikalı fidan üretimi ve kullanımı ile tarımsal mekanizasyon alanlarında ceviz üreticilerimize düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırıyoruz. Küçük Aile İşletmesi Desteği kapsamında ceviz üreticisi olan, ÇKS’ye kayıtlı ve işletme büyüklüğü toplam 5 dekar veya altında olan işletmelerimize dekara 100 lira ödeme yapıyoruz.”
Pakdemirli, açılışını yapacakları tesisle ilgili de bilgi vererek, işletmenin Manisa Bölgesi’nde 7 bin 500 dönüm dikili ceviz alanı ile Türkiye’nin en büyük ceviz yetiştiricilerinden olduğunu, 2019’da TKDK’ye yaptığı başvurunun ardından hibe desteği almaya hak eden firmaya, 2 milyon 371 bin 825 lira hibe desteği verileceğini bildirdi.
Türkiye’de cevizin başkenti Kaman olmasına rağmen adından ve tadından sıkça söz ettiren, her yıl büyük bir coşku ve katılımla festivaller düzenlenen, Kaman’a yapılması gereken tesisin Manisa’ya yapılması Kırşehirlileri ve Kamanlıları çok derinden üzdü. Konuyla ilgili açıklamamalarda bulunan Kamanlı Hemşehrilerimiz, “81 ilde ceviz denilince akla gelen Kaman Cevizimizin adını da tadını da bilmeyen yoktur. Bizler tüm Türkiye’ye ürünümüzü tanıtmışken, her yıl festivaller düzenlenirken, Türkiye’nin hatta yurtdışından bile birçok katılım sağlanırken bu güzel tesis yatırımının Kaman’a olmaması bizleri gerçekten üzmüştür. Kaman’a yakışır tesisin Manisa’ya yapılması yetkililerin ne kadar ilgili olduğunu gösteriyor. Neyse Ceviz Festivalimiz Kaman’a, Ceviz İşleme Tesisi de Manisa’ya hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandılar.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.