Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Filyasyon ekipleri, ihtiyaç duyması halinde işyerlerinin kamera kayıtlarından yararlanılabilecek

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar almaya devam ediyor.

Filyasyon ekipleri, ihtiyaç duyması halinde işyerlerinin kamera kayıtlarından yararlanılabilecek
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
27 Ekim 2020 - 16:48

İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu, Kırşehir Valisi İbrahim Akın başkanlığında dün saat 11.00’de toplanarak aşağıdaki kararları aldı.
Koronavirüs salgını ile mücadelede içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması, ayrıca alınan kararlara riayet edilmesi salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz etmektedir.
Bu çerçevede İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimiz genelinde;
İzolasyon denetimlerine yönelik kurulan ‘Mahalle Denetim Ekiplerinde’ gönüllülerin (AFAD gönüllüsü, Kızılay vb.) görev almasının sağlanmasına, ayrıca apartman/site yöneticileri/görevlileri, özel güvenlik görevlileri, şantiye sorumlusu gibi sürece katkı verebilecek kişilerin de katkısının alınmasına,  
Denetim ekiplerinin personel, araç-gereç ihtiyaçlarının teminine  ve idamesine yönelik yönelik olarak başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının (SYDV’ler dahil) daha fazla katkı vermesine,
Semptomlu olması nedeniyle test yapılan kişilerin test sonuçlarının belli olması ve ilgili kişiye ulaşılması için geçen sürenin uzamasının bu kişilerin hastalığı daha fazla kişiye bulaştırma riskini ortaya çıkardığı ve bu durumun da salgının yayılımını artırdığı/hızlandırdığı değerlendirildiğinden, bu sürenin en aza indirgenmesi ve tanılı ya da temaslı kişilerin biran evvel izolasyona alınması için İl Sağlık Müdürlüğü’nce gerekli tedbirlerin alınmasına,
Fabrika, üretim tesisi, atölye gibi yerlerde çalışanlar arasında pozitif vakaya rastlanması halinde üretim planında aksama yaşanması endişesiyle temaslı bildiriminden kaçınıldığı değerlendirildiğinden, bu durumun önüne geçilmesine yönelik olarak bu gibi yerlerde çalışanlar arasında COVİD-19 tanısı konulan kişi olması durumunda aynı işyerinde çalışanlardan filyasyon ekiplerinin uygun gördüğü temaslılara ve yakın temaslılara  tarama testi yapılarak tesisin üretim sürecinin kesintiye uğramasının önüne geçilmesine,
Dönüşümlü olarak görev yapan huzurevi, rehabilitasyon merkezi, bakımevi, cezaevi gibi yerlerdeki personelin görevli olmadıkları dönem içerisinde mümkün olan en üst seviyede izole olmaları konusunda ilgili kurumlarca  gerekli tedbirlerin alınmasına/tembihatta bulunulmasına,
Temel askerlik eğitimi sonrasında birliklerine sevk edilen askerlik yükümlülerinin testlerinin acemi birliklerinde yapılmasına, test sonucu pozitif olanların eğitim birliklerinde izolasyona alınmasına,
Filyasyon ekiplerince ihtiyaç duyulması halinde işyerlerinin kamera kayıtlarından yararlanılmasına,
Gerek mahalle gerekse işyeri denetim ekipleri tarafından ; işyerleri, ticari taksiler, toplu ulaşım araçları ve vatandaşlarımıza (temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları bakımından) yönelik denetimler doğrultusunda aykırılığın durumuna göre, hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası tekliflerinin mülki idare amirlerine iletilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesine,
Bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oybirliği ile karar verildi. 

7 gün 7 farklı denetim yapıldı
İçişleri Bakanlığı, Kırşehir Valiliği dahil 81 ilin valiliğine yazı göndererek 7 gün 7 farklı denetim gerçekleştirilmesini istedi.
İçişleri Bakanlığı’nın yazısı dahilinde Kırşehir dahil 81 ilde yapılan denetimler hakkında açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar bildirildi:
“Bakanlığımız koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin denetlenmesi amacıyla 7 gün 7 farklı konuda genel denetim yapılması için valiliklere genelge göndermişti. 
 
Genelge kapsamında ülke genelinde 19- 25 Ekim tarihleri arasında 5 bin 350 ile 17 bin 333 arasında değişen ekipler aracılığıyla denetimler gerçekleştirildi.
 
7 gün boyunca gerçekleştirilen denetimlerde toplam 184 bin 267 personel görev aldı. Denetim ekipleri ve denetim personeli tarafından; 66 bin 359 umuma açık istirahat ve eğlence yeri, 37 bin 727 şehir içi toplu ulaşım aracı, 14 bin 985 şehirlerarası toplu ulaşım aracı, 12 bin 337 okul servisi, 17 bin 713 ticari taksi, 17 bin 691 personel servisi, 27 bin 297 fabrika/işletme, 431 AVM, 32 bin 656 cami/mescit, 5 bin 810 halı saha/spor tesisi, 14 bin 544 park, bahçe, piknik alanı, pazar yeri ve sahil bandı, 28 bin 296 iş yeri, 38 bin 209 berber/kuaför/güzellik merkezi, 7 bin 169 internet kafe/salon ve elektronik oyun yeri, 3 bin 974 düğün/nikah salonu ve 431 lunapark/tematik park kontrol edildi.
 
İzolasyona tabi kişilerin izolasyon koşullarına riayet edip etmediğini tespit etmek amacıyla yapılan denetimlerde 686 kişinin izolasyon koşullarına uymadığı belirlendi.

Denetimlerde tedbirlere uymayan iş yeri, fabrika, işletme, toplu ulaşım araçları tesis vb. yerlerine toplam 39 bin 987 uyarı cezası verildi. Denetimler neticesinde tedbirlere aykırı hareket edenlere (kişi, işyeri, işletme, fabrika vb.) idari para cezası kesilirken, tedbirlere uymayan 103 işletme veya iş yeri ile 125 araç faaliyetten men edildi.
 
Denetimler sonucunda Türkiye genelinde alınan tedbirlerine uymadığı tespit edilen kişi ve işletmelere 372 adet suç duyurusunda bulunuldu.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.