Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Göçen yazdı, Altaş cevapladı

Sosyal medyasında geçtiğimi günlerde şeker fabrikasının satılması, Sümerbank’ın kapanması gibi konularla ilgili paylaşım yapan İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen’e Hukuki Araştırmalar Derneği Kırşehir İl Temsilcisi ve AK Parti Merkez İlçe eski başkanı Avukat Bilgehan Altaş, paylaşıma cevap verdi.

Göçen yazdı, Altaş cevapladı
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
10 Şubat 2021 - 14:03

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen, geçtiğimiz günlerde sosyal medyasından “Yaparsa AKP yapar, zaten bu işleri ileriyi görenlerin yapması beklenemez. Her gün kolonya kullanıyoruz. Kolonya alkolden, alkol de şeker pancarından yapılıyor. Şeker fabrikaları satıldı. Maske arıyoruz. Maske kumaşı üreten Sümerbank satıldı. Aşı arıyoruz. Tetanoz, kuduz, çiçek aşısı üreten Hıfzısıhha Enstitüsü kapatıldı. Dün yapılan yanlışların bugün cezasını çekiyoruz” paylaşımı yaptı.

Hukuki Araştırmalar Derneği Kırşehir İl Temsilcisi ve AK Parti Merkez İlçe eski başkanı Avukat Bilgehan Altaş, İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen’in paylaşımına şöyle cevap verdi:

“Kıymetli Başkanımı yanlış bilgilendirmişler; Başkanım, paylaşımınızı şimdi gördüm. Bilgi yanlışlarını düzelteyim dedim ama nereden başlayayım bilemedim.

Sümerbank’ın Basma fabrikası vardı ama sadece kumaş fabrikasının kurulmasında kullanılmadı. Onun dışında; Sümerbank’ın bünyesinde birer işletme olarak kurulan ve gelişen; Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri, Selüloz ve Kağıt İşletmesi (SEKA), ki Atatürk ve Celal Bayar’ın İnönü ile bu konudaki fikir aykırılıklarını, Atatürk’ün İnönü’nün bakanını haber vermeden nasıl aldığını, İnönü ile kavgasını okuyunuz derim. Mehmet Ali Kağıtçı’yı da… Mayıs 1955’te müstakil birer müessese olarak yeniden yapılandırılarak, Sivas Çimento, Kütahya Seramik, Filyos Ateş Tuğlası, Konya Krom Magnezit Tuğla, Yarımca Porselen ve Bozüyük Seramik Sanayii Müesseseleri, Kasım 1983’te Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii Kurumu’na devredilerek, Bolu Lamine ve Lif Levha Sanayii Müessesesi Kasım 1983’te SEKA’ya, devredilerek ve Ordu Soya Sanayii Müessesesi de Aralık 1986’da Ordu Soya Sanayii A.Ş.’ye devredilmek suretiyle, toplam 10 işletme Sümerbank bünyesinden ayrılmıştır. Banka ise daha sonra 24 Ekim 1995’te Garipoğlu şirketler grubuna 103.4 milyon dolara satılarak özelleştirildi. Hayyam Garipoğlu’nun Malki cinayeti ve Türkbank skandalına adının karışması, Sümerbank’ın elinden alınmasına neden oldu. Sümerbank 21 Aralık 1999’da TMSF’ye devredildi. Ardından 9 Ağustos 2001 tarihinde Oyak Grubuna satıldı. Kalan bir iki şubesi de 2002 de alınan karar ile peyderpey alınan önceki karar gereğince 2003 yılında kapanmıştır. Yani anlayacağınız Sümerbank’ı 3 Kasım 2003 seçimleri ile iktidara gelen AK PARTİ kapatmadı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve aşı üretimi meselesine gelince ülkemizde aşı üretimi 1996’da DBT ve kuduz aşısı, 1997’de BCG aşı üretiminin kesilmesi ile sona ermiştir. O dönemdeki iktidar ortaklarından biri ve en büyüğü de Sayın başkanımın o dönem Merkez ilçe ve il başkanı olduğunuz partidir, Not. O dönemde bende il yönetim kurulu üyesi idim.

2009 yılında beşli karma (DaBT-IPV-Hib), 2011 yılında dörtlü karma (DaBT-IPV) 3 yıllık alımı yapılırken kademeli olarak paketleme ve enjektöre dolum teknolojisi ülkemize getirilmiştir.

2010 yılında zatürre aşısı (KPA-Konjuge Pnömokok) yine 3 yıllık alım garantisi karşılığı paketleme, enjektöre dolum yanında formulasyon teknolojisinin de ülkemize getirilmesi sağlanmıştır. Halen yerli bir firma tarafından akrep ve yılan antiserumları da üretilmektedir.

2011 yılında iddia edildiği gibi kapatılmamış Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kurularak, oraya bağlanarak statüsü yükseltilmiştir.

2015 yılından bu yana da tetanoz ve difteri aşıları üzerinde çalışmalar ciddi sonuç vermektedir.

Etil alkolün şeker fabrikalarında da devletçe verilen izinle üretildiği doğrudur başkanım. Ama bilginize sunayım 2018’den önce olduğu gibi şimdi de Konya, Amasya, Eskişehir vb. Şeker Fabrikalarında etil alkol üretimi devam ediyor. Hatta üretimde artış olmuştur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına Saygılarımla…

‘Politika gerçekleri gizleyip yalan söylemek değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektir’ Winston Churchill…”

FAHRETTİN TOKER

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.