Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Gönlümüz hep seni arıyor neredesin sen?

Bozlaklarıyla yoğun yöresel özellikleriyle ve baskın mahallilik unsurları ile donatmış müziğini Kırşehir yöresinin dışına çıkaran, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlayan Neşet Ertaş, sevenleri tarafından özlemle anılıyor.

Gönlümüz hep seni arıyor neredesin sen?
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
24 Eylül 2020 - 19:52

Ünü dünyaya yayılan, saz ve söz kültürünün Anadolu’daki en önemli ustalarından, mütevazılığıyla gönüllerde taht kuran Kırşehirli halk ozanı, bozlak ustası Neşet Ertaş’ın ölümünün 8. yılı.
Türk Halk Müziği’ne dillerden düşmeyen eserler kazandıran ve İzmir’de 25 Eylül 2012’de hayatını kaybeden Neşet Ertaş, vefatından 8. yılında Kırşehir’de anılacak.
Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl anma etkinlikleri kısıtlı olarak gerçekleştirilecek. Neşet Ertaş Anma etkinliği Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde müzikli söyleşi olarak düzenlenecek.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu tarafından organize edilen müzikli söyleşi programında Prof. Dr. Salahattin Bekki, Adnan Yılmaz, Gürsel Seçilmiş, Halit Mutlu, Adem Göçer, Birol Ertaş, Burhan Ertaş, Emre Ertaş yer alacak.
Anma programı bugün saat 11.00’de Neşet Ertaş’ın Bağbaşı Mezarlığı’nda yer alan Anıt mezarının ziyaretiyle başlayacak. Saat 19.00’da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde Prof. Dr. Salahattin Bekki’nin katılacağı müzikli söyleşinin moderatörlüğünü Araştırmacı Gazeteci- Yazar Adnan Yılmaz gerçekleştirecek. Programın sunuculuğunu Gürsel Seçilmiş yapacak. Ozanlarımızdan Burhan Ertaş, Birol Ertaş ve Emre Altaş’ın sahne alacağı müzikli söyleşide Adem Göçer ve Halit Mutlu katılım gösterecek. 700 kişilik salona pandemi nedeniyle 150-200 kişi alınacak. Sahne de Kırşehir Evi görselliğinde bir konsept seçildi. Program YouTube ve sosyal medya üzerinden canlı yayınlanacak.
“Kırşehir evi görselliğinde bir sahne konsepti seçildi”
Neşet Ertaşı’ı saygıyla rahmetle andığını bildiren müzikli söyleşinin program moderatörü Araştırmacı- Yazar Adnan Yılmaz, “Kırşehir Belediye Başkanımız Sevgili Selahattin Ekicioğlu, etkinlik düzenliyor. Pandemi koşulları nedeniyle yoğun bir etkinlik programı olmayacak. ‘Yine hiç olmazsa alanı boş bırakmayalım büyük ustayı yaşatalım, büyük usta bizim için önemlidir’ dedi. Ve müzikli bir söyleşi programı organize etti. 25 Eylül (bugün) saat 19.00’da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde Kırşehirli araştırmacılarımız, hocalarımız ve bizim abdal ozanlarımızın bir Kırşehir görüntüsü içerisinde pandemi koşullarından dolayı seyreltilmiş 700 kişilik bir salonda 150-200 kişinin katılabileceği canlı bir program organize etti. Kendilerine de buradan teşekkür ediyorum. Neşet Ertaş 8. Anma Etkinliği ‘Müzikli söyleşi’ için sahne derinliği harika bir görsellik katmış. Emeği geçenlere teşekkürler. YouTube ve sosyal medya üzerinden canlı yayın da olacağından Kırşehir evi görselliğinde bir sahne konsepti uygun seçim oldu” dedi.
Neşet Ertaş kimdir?
Neşet Ertaş’ın babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyü’nden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ne yerleşmişlerdir. 

Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Bu durumu şu şekilde ifade eder; ‘Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.’ 
Neşet Ertaş, Kırşehir ve ardından 2 yıl da Kırıkkale’de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul’a gelerek Şen Çalar Plak’ta ilk plağını ‘Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkarır. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. 2 yıl İstanbul’da çalıştıktan sonra Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşir ve sahne hayatına burada devam eder. 1962’de İzmir Narlıdere’de askerliğini yapar. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara’da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası Muharrem Ertaş, Neşet’in bu evliliğine şiddetle karşı çıkar. 

Bu olaylardan sonra Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş uzun yıllar konuşmazlar. Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş’ın bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970’lerin başlarında ayrılırlar. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve işsiz kalır. Kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gider. Tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.
Süleyman Demirel zamanında kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ unvanını; “O dönem Süleyman Demirel Cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor’ diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım” diyerek geri çevirmiştir. 

Halk bu tavra destek vermiş ve Neşet Ertaş âdeta yaşayan bir efsane olmuştur. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutuldu. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap hâlinde yayımlandı. 

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Cenazesi Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mezarı ise babası Muharrem Ertaş’ın yanındadır. Mezar taşında ise “Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk’a bağlı. İncitme canı, incitme” yazılıdır. Neşet Ertaş’ın adı Kırşehir’deki caddelerde, okullarda bulunmaktadır, ayrıca babası Muharrem Ertaş’la birlikte bir de anıtı bulunuyor. Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısıdır. Android heykeli dünyaca ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapılmış, Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde yerini aldı. 
Neşet Ertaş, yaşamı boyunca 400 plak ve kasedi dinleyicilerle buluşturdu.
Eserlerinden bazıları şöyle:1957 – Neden Garip Garip Ötersin Bülbül, Çoban, Hareli Gelin, Diloylu Halay Havası, Varıp Bir Kız On Yaşına Değince, Şeytanın Atına Binip Yeldirme, Bir Leyla Misali, Yardan Tatlısı Bulunmaz, Engeller Koymuyor Yar Sana Varsam, Ceylan, Vefasız Yar Aşkına (vay bana vah bana), Kıbrıs Destanı (Kıbrıs Barış Harekatından Sonra Yazmış Olduğu Türküsü), Giyindim Kuşandım Gittim Düğüne, Aşk Elinden Ağlayan, Sar Leyla Leyla(ayrıldığı karısına yazmıştır), Hasta Düştüm, Tor Şahin Misali, Uyma Sakın, Yolcu(Bu dünyaya gelen yolcu).
Albümleri; 1957 – Neden Garip Garip Ötersin Bülbül, 1960 – Gitme Leylam, 1979 – Türküler Yolcu, 1985 – Sazlı Oyun Havaları, 1987 – Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler, 1988 – Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde, 1988 – Kendim Ettim Kendim Buldum, 1988 – Kibar Kız, 1989 – Hapishanelere Güneş Doğmuyor, 1989 – Sazlı Sözlü Oyun Havaları, 1990 – Gel Gayri Gel, 1992 – Şirin Kırşehir, 1993 – Kova Kova İndirdiler Yazıya, 1995 – Seçmeler 2, 1995 – Seçmeler 3, 1995 – Seher Vakti, 1995 – Altın Ezgiler 3, 1995 – Benim Yurdum, 1997 – Nostalji 1, 1998 – Ölmeyen Türküler 2, 1999 – Ölmeyen Türküler 3, 1998 – Gönül Yarası.
Neşet Ertaş Külliyatı (15 serilik); 1999 – Zülüf Dökülmüş Yüze 1 Kayıt tarihi:1969-1974, 1999 – Gönül Dağı 2 Kayıt tarihi: 1969-1974, 1999 – Mühür Gözlüm 3 Kayıt tarihi: 1969-1974, 1999 – Zahidem 4, 1999 – Neredesin Sen, 2000 – Garibin Dünyada Yüzü Gülemez 5 Kayıt tarihi: 1969-1974, 2000 – Niye Çattın Kaşlarını 6 Kayıt tarihi: 1969-1974, 2000 – Çiçekdağı 7 Kayıt tarihi: 1969-1974, 2000 – Ayaş Yolları 8, 2000 – Sevsem Öldürürler 9 Kayıt tarihi: 1974-1986, 2000 – Ağla Sazım 10 Kayıt tarihi: 1974-1986, 2000 – Hata Benim 11, 2001 – Dostlara Selam 12, 2001 – Sabreyle Gönül 13, 2002 – Yar Gönlünü Bilenlere 14, 2002 – Vay Vay Dünya 15, 2003 – Gurban Olduğum, 2008 – Neşet Ertaş 2008.
Neşet Ertaş’ın 3 belgeseli bulunuyor. Bunlar; Can Dündar, Garip: Neşet Ertaş Belgeseli, Kalan Müzik, TRT İç Yapım, Bozkırın Tezenesi, TRT, Cine5 İç Yapım, Portreler Neşet Ertaş belgeseli, Cine5.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.