Kırşehir’e alınacak bekçi sayısı belli oldu

Polis Akademisi, illere yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi alımının il kontenjanlarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Kırşehir’e 15 çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacak.

27 Nisan 2022 Çarşamba günü gazetemizde Kırşehir ve diğer illerin valiliklerine çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı ile ilgili haberine yer vermiştik. Haberimizde çarşı ve mahalle bekçisinin illerdeki kontenjanlarına ve alım şartlarına belli olmadığı için yer verememiştik.

Polis Akademisi Başkanlığı, resmi sitesinde yaptığı duyuru ile çarşı ve mahalle bekçisi alımının il kontenjanlarına ve şartlarına açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde 3 bin 250 kişinin alımı yapılacak ve bu 3 bin 250 kişinin 15’i Kırşehir’e yapılacak.

Kırşehir’e de 15 kişinin alınacağı 3 bin 250 çarşı ve mahalle bekçisi alımına başvurmak isteyen adaylar, 28 Nisan - 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecek.

2022/1. Dönem çarşı ve mahalle bekçiliğine başvurmak isteyen adaylarda aranan şartlar şöyle:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, en az 167 cm boyunda olmak, beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.  Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak, askerlik ödevini bitirmiş olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (28.04.2004 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (28.04.1992 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak. Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak. Memuriyete engel bir hali bulunmamak. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak. Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Şehit veya vazife malulü olanların, eş veya çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır.

Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları statüsündeki adayların başvuruları Polis Akademisi Başkanlığınca yapılacağından, adayların dilekçeleri (adı, soyadı, TC. kimlik no, adres, kontenjan ili, 2 adet irtibat numarası, mezuniyet durumu) ile şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini ön başvuru tarihleri arasında 0 312 462 87 29 numaralı faksa göndermeleri gerekiyor.

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına başvuruda bulunan adaylardan; Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan, ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan, aday değerlendirme ve seçme sınavında başarısız olan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran, sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecek.

Adaylar hangi tarihte ve nerede başvuru ve sınava katılacaklarını www.pa.edu.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Ayrıca adaylara posta yoluyla veya değişik iletişim araçları ile tebligat yapılmayacak. İnternet ilanı tebligat niteliğindedir. Adayların sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. İnternet ilanının takip edilmemesi sebebiyle şahsen başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir.

Şahsen başvuru ve sınav merkezine gelirken adayların; cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı veya değişik benzeri elektronik eşya bulundurmaları yasaktır.

2022/1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği aday başvuru, seçme ve değerlendirme sınavı kılavuzuna göre başvuruda istenen belgeler; Çarşı ve mahalle bekçiliği alım sınavına katılmak isteyen adaylardan; Sınav başvuru dilekçesi, T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport), diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (Yurtdışından mezun olanlar için ilgili kurumda alınan denklik belgesi), müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge, son bir yıl içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf, kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları, şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği (SGK’dan alınan belge), sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu, askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi, yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, sağlık bilgilendirme formu istenecektir. (Adaylar, Sağlık Bilgilendirme Formu ile birlikte varsa ilaç raporu, durum bildirir sağlık kurulu raporu, engelli sağlık kurulu raporu, askerlikten muafiyet raporu, herhangi bir öğrenci adaylığından veya personel alımı adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ile sağlık özgeçmişini tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları Ön Sağlık Kontrolü Komisyonuna sunmak zorundadır.) (Sağlık Bilgilendirme Formu müracaat yerleri açıklandığında internet ortamında yayınlanacaktır.)

Yapılacak işlemler için başvuru dilekçesinde belirtilen bilgiler esas alınacağından, beyan edilen yanlış bilgilerden adayın kendisi sorumlu olacak ve herhangi bir hak iddia edemeyecektir.

Müracaatı kabul edilen adaylar ön sağlık kontrol komisyonuna alınmaya hak kazanacaklar.

Aranılan nitelikleri taşıyan ve istenen belgeleri getiren adayların şahsen başvuruları alınır. Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılır.

2022/1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği aday başvuru, seçme ve değerlendirme sınavı kılavuzunda başvuru ücreti yatırma tarihlerleri hakkında şu bilgi paylaşıldı:  İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 340 TL 28 Nisan 2022 saat 09.00’dan 13 Mayıs 2022 saat 17.00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ Ankara ‘2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı’ isimli hesabına yatırılacaktır. Sadece Halkbank şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından başvuru ücreti yatırılabilecektir. (İnternet Bankacılığından ücret yatıran adaylar dekont çıktısı almaları gerekmektedir.)  Adaylardan başvuru esnasında istenen belgeler kapsamında ‘sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu’ istenildiğinden adayların sınav ücretini yatırırken kendi adına kendi T.C. kimlik numarası ile birlikte, ‘2022/1. dönem çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavı’ için ücret yatırdıklarını belirterek sınav ücretini yatırmalarını ve alınan dekontu şahsen başvuru esnasında yanlarında getirmeleri gerekmektedir. MEHMET EMİN TURPÇU

29 Nis 2022 - 15:47 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi