36 ay boyunca 11 farklı alanda eğitim alabilirsiniz

Kırşehir’de 4. 5. 8. lise hazırlık ve 9. sınıf öğrencileri, deneyap teknoloji atölyelerinde 36 boyunca 11 farklı alanda eğitim alma imkanını kaçırmayın.

Öğrencilerin deneyap teknoloji atölyelerinde eğitim alabilmeleri için sınav yapılacak. Sınav Kırşehirle birlikte 42 ilde gerçekleştirilecek. 31 Mayıs 2022’de başvuruları sona erecek sınav, 1- 26 Haziran 2022 tarihleri arasında 42 ilde belirlenecek merkezlerde seanslar halinde gerçekleşecektir.

Sınava Kırşehir’deki öğrencileri davet eden Gençlik ve Spor Bakanlığı Kırşehir Gençlik Merkezleri, “Deneyap teknoloji atölyelerinde 36 ay boyunca farklı başlıkta eğitim hakkı kazanmak isteyen öğrenciler için başvurular başladı. Başvuru adresi deneyapturkiye.org. 4. 5. 8. lise hazırlık ve 9. sınıf öğrencileri başvurabilir” açıklamasını yaptı.

Yeni öğrenci alımı yapılacak olan 1. fazda açılmış Deneyap Teknoloji Atölyeleri de dahil olmak üzere 2022 yılında toplam 42 ilde öğrenci seçme sınavı çağrısına çıkıldı.

Öğrenciler, e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanacaklar.

Kırşehir’inde olduğu başvuru alınan iller şöyle:

Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Amasya, Artvin, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.

Bu belirtilen illerde öğrenim gören ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta okuyan öğrencilerden e-sınav için başvuru alınacaktır.

Adayların başvuru sürecini Kurumsal Yönetim Sistemi (t3kys.com) üzerinden takip etmeleri gerekmektedir.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu’nda sınav hakkında şu bilgilere yer verildi:

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama olan e-sınavda başarılı olan adaylar ikinci aşama olan uygulama sınavına girmeye hak kazanmaktadır. İki aşamayı da başarı ile tamamlayıp il kontenjanları dahilinde sıralamaya giren öğrenciler Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanmaktadır. Bu kılavuz birinci aşama olan e-sınav için hazırlanmıştır. E-sınav, Deneyap Türkiye'nin belirlediği merkezlerde elektronik ortamda gerçekleştirilen sınavdır. Sınava yalnızca sınav merkezi olarak belirlenen illerde öğrenim gören ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıf düzeyinde olan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Sınav başvurusu için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı (e-sınav), elektronik ortamda yapılacaktır. Bu nedenle sınava başvuracak adayların basit düzeyde bilgisayar kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Sınav esnasında bilgisayar kullanımına dair adaylara yönlendirme yapılmayacak olup sadece sınav sistemi ve uygulaması hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Adayların öğrenci seçme sınavına başvurularını t3kys.com web sitesi üzerinden 31 Mayıs 2022 saat 23.59’a kadar tamamlamaları beklenmektedir. Başvuru esnasında adayların bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeleri gerekmektedir. Girilen bilgiler daha sonra değiştirilemeyecektir. Adaylar başvuru sürecini Kurumsal Yönetim Sistemi (t3kys.com) üzerinden takip etmekle yükümlüdür. Başvuru ekranında adaylara sınav salonu ve sınav saatini seçme imkânı sunulacaktır. Seans seçimi bir kez yapılacak olup daha sonra değiştirilmeyecektir. Adaylar, sınav başvuru aşamalarını ve sınav takvimini takip etmekle yükümlüdür. Sınav salonu ve saatini seçen adaylar, Sınav Giriş Belgelerini t3kys.com web sitesi üzerinden alabilecektir.

Adaylar kayıtlı oldukları okulun bulunduğu illerde sınava gireceklerdir

Adayların beyan ettikleri bilgilerin doğruluğundan adaylar ve velileri sorumludur. Beyan ettikleri bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlara ilişkin itirazlar dikkate alınmayacaktır. Eksik ya da yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları geçersiz sayılacaktır. Sınav Giriş Belgesi ve kimliği yanında bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınava katılım koşullarını sağlamadığı tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Adaylar kayıtlı oldukları okulun bulunduğu illerde sınava gireceklerdir. Adayın sınav tarihinde özel ya da mücbir bir sebeple farklı bir ilde bulunması durumunda (sebebini KYS üzerinden belirtme koşulu ile) bulunduğu il sınavın gerçekleşeceği 42 il içerisinde ise, adaya o ilde sınava girme imkânı sağlanacaktır. Ancak bu durumu ön başvuru sonrası sınav yeri seçimi aşamasında t3kys.com üzerinden belirtmelidir. Öğrencinin özel ya da mücbir bir sebeple farklı bir ilde sınava girmesi durumunda, sınav puanı başvuru yaptığı okulun ilinde değerlendirilecek olup tüm aşamaları geçerek sınavda başarılı olması durumunda yine başvuru yaptığı ilde kayıt hakkı kazanacaktır. Sürekli/geçici sağlık sorunu olan adaylar, sınav başvuru ekranında engel durumunu belirtmelidir. Söz konusu adaylar imkanlar dahilinde sınava alınacaktır. Sınav, 1 Haziran 2022 tarihinde başlayacak olup birden fazla oturum halinde Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Amasya, Artvin, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Kahramanmaraş, Mersin, Şanlıurfa ve İstanbul olmak üzere toplam 42 ilde belirlenen merkezlerde gerçekleştirilecektir.

Öğrencilere 40 soru sorulacak

Sınav, ortaokul ve lise düzeyi olmak üzere 2 farklı grup için ayrı ayrı yapılacaktır. Ortaokul grubu 4. ve 5.sınıfları kapsamaktadır. Lise grubu 8, 9. ve lise hazırlık sınıflarını kapsamaktadır. Ortaokul ve lise grupları farklı sınavlara tabi tutulacaktır. Sınavda hem ortaokul grubu hem de lise grubu öğrencileri için 15 matematik, 15 fen bilimleri (5 fizik, 5 kimya, 5 biyoloji), 6 algoritma ve 4 genel kültür olmak üzere toplam 40 adet soru sorulacaktır. Sınav süresi 100 (yüz) dakikadır. Doğru cevaplar dikkate alınacak ve yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir. Adaylar eğitim almaya hak kazanmaları durumunda başvuru yapılan okulun bulunduğu ilde eğitim göreceklerdir.

Adayların sınava girebilmek için Sınav Giriş Belgesi ile onaylı Kimlik Belgesi (fotoğraflı, soğuk damgalı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı, süresi geçerli pasaport, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait mavi kart) ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak, ilgili mevzuat gereğince 15 yaşından küçük adayların nüfus cüzdanı/kimlik kartı üzerinde fotoğraf bulunmayabilir. Bu durum problem teşkil etmeyecektir. Belge kontrolleri ilgili sınav görevlilerince yapılacak olup eksik belgesi olanlar sınava alınmayacaktır. Adaylar sınava gelirken yanlarında kalem, kalemtıraş ve silgi getirmelidir. Sınav salonlarında öğrencilere kalem, kalemtıraş ve silgi verilmeyecektir. E-sınav sonucunda puan sıralamasına göre en yüksek puanı alan adaydan başlayarak kontenjanın 2,5 katı kadar sayıda aday başarılı sayılacak ve uygulama sınavına girmeye hak kazanacaktır. Ortaokul ve lise seviyeleri için ayrı kontenjanlar belirlenecek olup buna göre hesaplanacak yüzdelik dilim eşiği dikkate alınarak her bir sınıf seviyesi kendi içinde sıralamaya tabi tutulacaktır. Kontenjanın son sırasında birden fazla aynı puana sahip aday olduğu takdirde, söz konusu adayların tamamı başarılı sayılacaktır. Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sonuçlarına ilişkin itirazlarını, sınav takviminde belirtilen tarihlerde KYS (t3kys.com) üzerinden erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapabilecektir.

Sınav takvimi şöyle:

Sınav başvuru tarihleri 28 Nisan-31 Mayıs 2022, sınavın seanslar halinde gerçekleştirilmesi 01-26 Haziran 2022, sınav sonuçlarının ilanı 22 Ağustos 2022. Adaylardan sınava yönelik itirazların alınması 23-24 Ağustos 2022. Sınava yönelik itirazların değerlendirme sonuçlarının ilanı 07 Eylül 2022.

Adayların sınav sorularına yönelik itiraz talepleri, sınava girilen tarihten itibaren 1 hafta içinde KYS sistemi üzerinden alınacaktır. Kırşehir’de adayların sınavlarda başarılı olması halinde eğitim alacakları Deneyap Teknoloji Atölyesinin adresi şöyle:

Kırşehir Deneyap Teknoloji Atölyesi: Gül Diken Mahallesi, Güney Kent Yolu, 1385. Sokak, No: 2/A, Cacabey Gençlik Merkezi, Kırşehir/Merkez. BURCU ÖZTÜRK

 

02 May 2022 - 07:49 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi