KAEÜ, Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesini aldı

Kaliteli eğitimi garantileyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesini aldı.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından 2021 yılında Türkiye’de yükseköğretim alanında uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programında yer alarak 12 üniversiteden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip oldu.

Akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen çalışmaların ve bu çalışmalar sonucunda düzenledikleri uygunluk teyit belgelerinin (deney ve muayene raporları, kalibrasyon sertifikaları, yönetim sistemi belgeleri, ürün belgelendirme belgeleri, personel belgelendirme belgeleri v.b.) güvenilirliğini ve geçerliliğini desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir kalite altyapısıdır. Yükseköğretimde akreditasyon ise akademik kalite, saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun bir aracıdır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın göreve geldiği günden bu yana sürdürülen kalite çalışmalarında önemli başarılar elde edildi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalite çalışmalarında gösterdiği başarı, üniversitemize ‘Kalite Yönetim Belgesine Sahip İlk ve Tek Devlet Üniversitesi’ unvanını kazandırarak onun Türkiye Yükseköğretimi’nin rol modeli olmasını sağladı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalite çalışmalarında gösterdiği özverili çalışmalar, YÖKAK’ın uygulamaya koyduğu ve tüm üniversitelerin almasının zorunlu olduğu Kurumsal Akreditasyon Belgesini almasına katkı sundu.

Kurumsal Akreditasyon Belgesi için başvuruda bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP), YÖKAK tarafından oluşturulan değerlendirme takımı ziyaretleri ile başladı. Ön ziyaret, uzaktan ziyaret ve yüz yüze ziyaret olmak üzere üç aşamada değerlendirilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, üç aşamalı değerlendirmeler sonucunda olumlu geri dönüşler aldı. YÖKAK tarafından yapılan değerlendirmeler kapsamında 650 ve üzeri puana 5 yıl süreyle ‘tam akreditasyon’, 500 ila 649 puana da 2 yıl süreyle ‘koşullu akreditasyon’ belgesi verilmesi planlandı. Bu planlanma çerçevesinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi almaya hak kazandı.

Karakaya, “Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi üniversitemize hayırlı olsun”

Üniversitelerin kalite güvence sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı ve idari süreçlerde değerlendirilmesini sağlayarak Türkiye Yükseköğretimi’ne yeni bir yön çizen Kurumsal Akreditasyon Belgesinin üniversiteye hayırlı olmasını dileyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite sürecine 2015 yılında başladıklarını ve 7 yılda büyük ve önemli başarılar elde ettiklerini söyledi. Üniversitelerin kalite güvence sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemleri başlıklarında 22 ölçüt ve 56 alt ölçüt parametresiyle 1000 puan üzerinden değerlendirildiklerini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin bu ölçütlerde değerlendirilerek tam Kurumsal Akreditasyon Belgesini almayı hak ettiğini sözlerine ekledi.

Karakaya, “Uluslarasılaşmada önemli adımlar atmaya devam ediyoruz”

5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip olan üniversitenin beş yıl boyunca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih kılavuzunda kaliteli üniversiteler kategorisinde yer alacağını belirten Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalitesini her alanda gösterdiğini ve öğrencilerin üniversiteyi tercih etmesinde Kurumsal Akreditasyon Belgesinin etkili olacağını vurguladı. Üniversiteler için Kurumsal Akreditasyon Belgesinin oldukça önemli olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi eğitimde kaliteyi garantileyen bir üniversitedir. Öğrencileri hayata hazırlarken onların iyi şekilde eğitilmesi ve yetiştirilmesi için elimizden ne geliyorsa en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projeler, çalışmalar ve uygulamalarla onların kaliteli bir üniversiteden mezun olmalarını istiyoruz. 5 yıl süreyle tam Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden mezun olan tüm öğrencilerimize, farklı ülkelerde faaliyet gösteren birçok kalite ajansının da dahil olduğu uluslararası geçerliliği olan bir belge verilecek. Üniversitemiz bu belge ve projelerle uluslarasılaşmada önemli adımlar atmaya devam ediyor. ”

Karakaya, “Kalite çalışmalarında hedefimiz her zaman daha yükseğe çıkmak”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalite süreçlerinde başarılı bir geçmişi olduğunu ve kaliteli eğitim hedefi ile bu yola çıktıklarını dile getiren Rektör Karakaya, üniversitenin tüm Türkiye’ye model olan ilk yerli yazılım Ahi Yeterliliğe Dayalı Dijital Eğitim Projesi (AYDEP) ile hem kaliteli eğitimi garantilediklerini hem de Türkiye Yükseköğretimi’nin markası olduklarını vurguladı. Kalite sürecinin üniversitenin her alanında yürütüldüğünü kaydeden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, hedeflerinin her zaman daha yükseğe ilerlemek olduğunu belirterek çalışmalarını bu yönde sürdürmeye devam edeceklerini anlattı. Kalite çalışmalarındaki başarıları akademik ve idari personelinin özverili çalışmaları sayesinde elde ettiklerini de vurgulayan Rektör Karakaya, süreç boyunca verdikleri emeklerden dolayı tüm personele teşekkür etti.

 

02 May 2022 - 07:53 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kamanlı4040 - Bu akreditasyon belgeleri ile kendimizi avutmamalıyız. İnsan hayatına dokunan gerçek projeler üretmeliyiz? Güçlü akademisyen kadrosu oluşturabilmek için çareler üretmeliyiz. Kaliteyi birey bazında içselleştirmeliyiz. Güzel ülkemiz coğrafyasının tam ortasında bir şehir olarak, makyaj kalite belgelerini aşıp Türkiye standartlarının çok üzerinde ve dünya sıralamalarında bir üniversite olmalıyız. YÖK'ün kurumsal akreditasyon belgesi haber değeri dahi olmayan bir etkinliktir. Kendi kurumumuz yine kendi kurumlarımızdan birine bir belge vermiş. Kırşehir üniversitesinin ismini, sanatta, mimarlıkta, tıpta yetiştirdiği insanlarla ve gerçek değerli projelerle duymak istiyoruz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 13:51

Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi