TOKİ, Kırşehir’de konut satacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Kırşehir’de konut satışı yapacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Kırşehir’in de içinde olduğu 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs 2022 tarihlerinde açık artırma yöntemiyle satacak. Açık artırma yöntemiyle Kırşehir Kayabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2 konutun satışı yapılacak. 18 Mayıs Çarşamba günü açık artırma yöntemiyle Kırşehir’de satılacak konutların bilgileri şöyle:

Kayabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi bin 126 adet konuttan 2+1 konut tipi, blok nosu 28 1.kat daire numarası 5 ve blok no 26’dan 3. kat daire no 13 olan.

Alıcılar konutlara, yüzde 50 peşinat 120 ay vade ile iş yerlerine ise yüzde 25, yüzde 50 peşinat 120 ay vade ile sahip olabilecek.
Açık artırmalar, 17 Mayıs Salı ve 18 Mayıs Çarşamba 2022 günlerinde saat 10.30’da Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda yapılacak. Ayrıca internetten üzerinden de (www.emlakmuzayede.com.tr) teklif verilebilecek.
Alıcılar, Afyonkarahisar, Adana, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Denizli, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kocaeli, Kütahya, Isparta, İstanbul, İzmir, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak, Van ve Yozgat illerinde satışa sunulan konutlara yüzde 50 peşinat 120 ay vadeyle sahip olabilecek.
Ayrıca, Ağrı, Bolu, Burdur, Çorum, Düzce, Gaziantep,  Giresun, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Mersin, Muş, Tokat, Trabzon, Yozgat ve Zonguldak illerinde satışa sunulan iş yerleri ise yüzde 25 veya 50 peşinat ile 120 ay vadeyle alınabilecek.
Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri ise Türkiye Halk Bankası AŞ ve T.C. Ziraat Bankası AŞ tarafından yürütülecek. Başvurular ve teminatlar bu bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıntılı bilgilere ‘www.toki.gov.tr’ ile ‘www.emlakmuzayede.com.tr’ internet adreslerinden ve ‘444 86 542 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın açık artırma satış duyurusunda (muhtelif işyeri ve konut) şu ifadelere yer verildi:

İdaremiz mülkiyetinde bulunan 17 Mayıs 2022 ve 18 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek açık artırma (teklif alma) ile satışa sunuldu. Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir. Açık Artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek olup, başvurular/teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. Bununla birlikte, teklif alma sonrası Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalatma işlemleri yine anılan Bankalar tarafından belirlenecek Temerküz Şubeler aracılığı ile yürütülecektir. Ayrıca, açık artırma (teklif alma) gününde de başvuru kabul edilecektir.

Başvuru sırasında gerekecekler; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecektir. Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak; muhammen bedeli 199.999 TL ye kadar olanlar için 15.000 (Onbeşbin) TL, muhammen bedeli 200.000 - 399.999 TL’ye kadar olanlar için 50.000 (Ellibin) TL, muhammen bedeli 400.000 – 999.999 TL’ye kadar olanlar için 100.000 (Yüzbin) TL, muhammen bedeli 1.000.000 TL ve üstünde olanlar için 250.000 (İkiyüzellibin) TL, katılım teminatı ödendiğine dair dekont, T.C. Kimlik Kartı veya Fotoğraflı nüfus cüzdanı, tüzel kişiler için vergi numarası, vekaleten yürütülecek işlemlere ilişkin olarak; Başvuru aşamasında; ilzama, teklif vermeye, ihaleye katılmaya, ihale bedelini ödemeye, tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname. Sözleşme imzalama aşamasında; İdarece satışa sunulan taşınmazlarsan satın almak üzere başvuruda bulunma, gayrimenkul satış sözleşmesi imzalama, satın alınan taşınmazın peşinatını ödeme ve borçlanma, taksitlerini yatırma, taşınmazı teslim alma, damga vergisi, KDV, banka komisyonu ve vb. masrafları yatırma, taşınmaza ilişkin tüm belgeleri düzenleme ve imzalama, Beyan ve taahhütlerde bulunma, TOKİ’den Gayrimenkul Satış sözleşmesi imzalayarak satın aldığım taşınmazın tapusunu adıma alma işlemleri ile ilgili gerekli belgeleri imzalamaya, işlemleri yürütmeye, tapu devri ile ilgili gerekli bedelleri ödemeye, adıma bankalarda bankacılık sözleşmelerini, belgeleri/sözleşmeleri imzalamaya ve her nev’i hesap açtırma yetkisini içeren vekaletname. Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri, (Alıcılar başvuru sırasında Açık Artırma Satış Şartnamesi’ni imzalayacaklardır.)

Ödeme koşulları; Tabloda yer alan ve hemen teslimli olarak satışa sunulan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır. Konutlar; anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonrasına kadar üçüncü kişilere devir ve temlik edilemeyecektir. Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenmiş olup, 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı projenin teslimi aşamasında peşin olarak tahsil edilecektir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir. Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Ocak 2023 tarihinde realize edilecektir. Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir. (Ek peşinat miktarı Gayrimenkul bedelinin yüzde 1’inden az olamaz) Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir. Bu çerçevede, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan yüzde 2 (yüzde iki) + KDV (yüzde 2 komisyon bedelinin yüzde 18’i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekmektedir. Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.  MEHMET EMİN TURPÇU

05 May 2022 - 16:30 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi