Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlenecek

Kırşehir Müftülüğü, Temel Dini Bilgiler Yarışması’nın düzenleneceğini açıkladı.

Kırşehir Müftülüğü, Temel Dini Bilgiler Yarışması’nın düzenleneceğini açıkladı.

2021-2022 yılı il geneli ihtiyaç odaklı Kur'an Kursu öğrencileri arasında Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlenecek.

Temel Dini Bilgiler Yarışması’nın dayanağının Diyanet İşleri Başkanlığının 16.12.2021 tarih ve E.1950338 sayılı yazısı olduğunu ifade eden Kırşehir İl Müftülüğü, yarışmanın amacını ihtiyaç odaklı Kur’an Kursuna kayıt yaptıran öğrencilerin itikat, ibadet, ahlak ve siyer gibi temel dini bilgilerini ölçmek ve öğrenmeye teşvik etmek olduğunu belirtti.

Kırşehir İl Müftülüğü, yarışmanın kimler arasında yapılacağı hakkında u bilgiyi paylaştı:

2021-2022 eğitim-öğretim yılında ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarında (EHYS) kaydı bulunmak, yarışma; Başkanlığımıza bağlı Kur'an kurslarında (D grubu dahil) kayıtlı ihtiyaç odaklı temel öğretim programında kayıtlı kadın öğrenciler arasında yapılacaktır. İmam Hatip Lisesi, dini yükseköğrenim kurumlarının lisans veya ön lisans bölümünde kaydı bulunmamak, kayıt dondurrnamak ve mezun olmamak. Hafızlık eğitim programlarında kayıtlı olmamak ve Hafızlık Belgesine sahip olmamak. Başkanlığımızca Kur'an kursu öğrencileri arasında önceki yıllarda yapılmış temel dini bilgiler yarışmalarına katılmamış olmak. 01.01.2002 tarihinden önce, 01.01.1962 tarihinden sonra doğmuş olmak (20-60 yaş arası).

Yarışma sorularının hazırlanacağı kaynak eserleri Kırşehir İl Müftülüğü, şöyle belirtti:

‘Dinim İslam’ kitabı, Peygamberimizin Hayatı, (İrfan Yücel) Namaz Duaları; Sübhaneke, Tahiyyat, Salli-Barik, Rabbena Atina- Rabbenağfırli ve Kunut Duaları' run muhteva ve meali, Namaz sureleri; Fil-Nas (Nas Suresi dahil) arasında bulunan surelerin meali ve Bakara 1-5 ayetler, Ayete( Kürsi, Amenerrasülü, Haşr Suresinin son üç ayetlerin mealinden seçilecektir. Surelerin muhteva ve meali için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından Kur'an-ı Kerim mealleri esas alınarak hazırlık yapılacaktır.

Kırşehir İl Müftülüğü, yarışma hakkında açıklamasına şöyle devam etti:
Yarışma takvimi; Yarışmaya girecek öğrencilerin dilekçeleri, kursun belirlediği yarışma gününden bir gün öncesine kadar Kur'an Kursu öğreticilerine teslim edilecektir. Kur’an kursu birincilikleri yarışmaları; ihtiyaç  odaklı Kur'an kursları bünyelerinde oluşturulacak olan komisyonlar, 18 Mayıs 2022 tarihine kadar kendi öğrencileri arasında test usulü (4 seçenekli) uygulayarak Kur'an kursu birincisini seçecektir. Sorular Kur'an Kursu yöneticisi tarafından hazırlanacaktır. Kur’an kursu yöneticileri, kurs birincisinin bilgilerini, Ek-2 forma göre doldurup 20 Mayıs 2022 tarihine kadar bağlı bulunduğu müftülüğe teslim edeceklerdir. İlçe Birinciliği Yarışmaları; İlçe müftülükleri ve il merkezi bünyelerinde komisyon oluşturarak 25 Mayıs 2022 tarihine kadar ihtiyaç Odaklı Kur'an kursları birincileri arasından. test usulü (4 seçenekli) uygulayarak ilçe ve merkez ilçe birincilerinin seçimini yapacaklardır. Sorular İl merkezi ve İlçelerde oluşturulacak komisyon tarafından hazırlanacaktır. İlçe müftülükleri, ilçe birincisi olan öğrencinin bilgilerini, Ek-2 forma göre doldurup 27 Mayıs 2022 tarihine kadar il Müftülüğüne göndereceklerdir.
İl Birinciliği Yarışmaları; İl Müftülüğünün oluşturacakları jüri vasıtası ile İlçelerin ve il merkezinin ihtiyaç Odaklı Kur'an Kurslarında okuyan birinciler arasındaki yarışma 02 Haziran Perşembe günü saat 10.00'da İl Müftülüğü Konferans Salonunda yapılması.

Jüri; Kur’an Kursu birincilerinin yarışacağı yarışmada ilçelerde ilçe müftüsünün veya vekilinin başkanlığında, murakıp, şube müdürü ve vaizlerden müteşekkil 3 asil 3 yedek üyeden oluşacaktır.

İlçe birincilerinin yarışacağı yarışmada ise İl Müftü Yardımcısının Başkanlığında, murakıp, şube müdürü, vaiz, uzmanlardan oluşacak 3 asil 3 yedek üyeden oluşturulacaktır.

Değerlendirme kriterleri; Kurs birincileri yarışmaları; test usulü 4 seçenekli çoktan seçmeli uygulayarak 20 soru sorularak, yarışmayı tamamlayıp Kur’an kursu birincisini seçecektir. İlçe birincileri yarışmalarından test usulü uygulayarak 4 seçenekli çoktan seçmeli 20 soru sorulacaktır. (5 soru inanç, 5 soru ibadet, 5 soru siyer ve 5 soru ahlak konularından) Her soru 5 puan olacaktır. Yarışmacılar arasında eşitlik olması durumunda yaşı küçük olan tercih edilecektir. İl birincileri yarışmaları ise moderatör eşliğinde yüz yüze yarışma tarzı uygulayarak 4 seçenekli çoktan seçmeli 20 soru sorulacaktır. (5 soru inanç, 5 soru ibadet, 5 soru siyer ve 5 soru ahlak konularından) Her soru 5 puan olacaktır. Yarışma, katılımcıların huzurunda bir moderatör eşliğinde her soru ayrı ayrı projeksiyon ile yansıtılıp moderatör tarafından sorular ve şıkları okunacak, yarışmacılara 1 dakika cevap verme süresi verilip cevapları yarışmacılar tarafından belirlenerek aynı anda kaldırıp göstermeleri istenecektir. Yarışmacılar arasında eşitlik olması durumunda eşitlik bozulana kadar yedek sorular sorulacak ve böylece sıralama belirlenecektir.

Ödüller; Kurs birincilerine sınıf ve kurs öğreticileri/yöneticileri tarafından imkanlar nispetinde ödüller verilecektir. İlçe Birincilerine, İlçe Müftülükleri tarafından imkanlar nispetinde ödüller verilecek, dereceye giremeyenlere ise katılım belgesi verilecektir. Ödüller yarışma öncesi yarışmacılara duyurulacaktır. İl Merkezinde bulunan kurslar arasında yapılan yarışmalarda birinci olan öğrencilerden dereceye girenlere; birinciye 400 TL, ikinciye 300 TL, üçüncüye 200 TL, dördüncüye 100 TL ödül verilecektir. İl Müftülüğü tarafından ilçeler arası yapılacak olan Kur'an kursları yarışmasında İl birincisine 500 TL ve birincilik belgesi; ikincisine 400 TL ve ikincilik belgesi; üçüncüsüne 300 TL ve üçüncülük belgesi; dördüncüsüne 200 TL. ve dördüncülük belgesi, dereceye giremeyenlere ise katılım belgesi verilecektir.

Ödüller yarışmanın yapıldığı zaman ve mekanda verilecektir.

 

07 May 2022 - 11:16 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi