İstifa sonrası yeniden atama kurası yapılacak

Sağlık Bakanlığı, 2022 yılı istifa sonrası yeniden (açıktan) atama kurası duyurusu yayınladı. Duyuruya göre Kırşehir’e de 5 atama yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, çeşitli nedenlerle görevlerinden ayrılmış olanlar ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na tabi sağlık astsubayı olarak görev yapmakta iken kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlar için kadroları ilan etti. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı münhal kadrolara göre Kırşehir’e 1 ebe, 1 hemşire, 1 sağlık memuru / sağlık teknikeri / sağlık teknisyeni anestezi, 1 sağlık teknikeri fizik tedavi /fizyoterapi /hidroterapi, 1 sağlık teknikeri ilk ve acil yardım ataması yapılacak. Tercihte bulunmak isteyenler başvurular 16 Mayıs 2022 saat 18:00’e kadar PBS üzerinden yapılacak.
Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınladığı 2022 yılı istifa sonrası yeniden (açıktan) atama kurası ilan metninde şu bilgilere yer verildi:
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92’nci maddesinin birinci fıkrası ile Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 15 inci maddesi hükümleri gereğince; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu kurumlarında ilan edilen unvanlarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4-A maddesi kapsamında çalışmış olup, çeşitli nedenlerle bu görevlerinden ayrılmış olanlar ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi sağlık astsubayı olarak görev yapmakta iken kendi istekleri ile görevinden ayrılmış olanlar için ekte belirtilen kadroların ilan edilmesi ve aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür. Adayların yerleştirme işlemleri ilan edilen takvim çerçevesinde ve tercihleri doğrultusunda noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacaktır. Kura yeri ve saati internet adresinde duyurulacaktır.
En fazla 10 tercih yapılacak
2022 yılı istifa sonrası yeniden (açıktan) atama kurasının ilan metninde genel esaslar şöyle açıklandı:
Başvurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (https://yhgm.saglik.gov.tr/) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak kura takviminde belirtilen süreler içinde yapılacaktır. Başvuru yapacak adaylar kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydedip kesinleştireceklerdir. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Kesinleştirilmeyen başvurular dikkate alınmayacaktır. Adaylar PBS üzerinden kura başvurusunu kesinleştirdikten sonra kura takviminde belirtilen tarihler arasında; En son görev yaptığı kurumdan alacağı onaylı hizmet cetvelini (İlk göreve başlama tarihi, görev kadro unvanı ve branşı, görev sırasında unvan ve branş değişikliği olup olmadığı, asil memurluğa atandığı tarih, kadro derecesi, istifa ettiği veya müstafi sayıldığı tarih, memuriyet ve diğer hizmet vb. bilgileri içeren), (En son Sağlık Bakanlığında çalışmakta iken görevinden ayrılanlar hizmet cetvelini eklemeyecektir. Ancak en son Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden ayrılanlar hizmet cetvelini ekleyecektir.) (Onaylı Hizmet Cetveli olmayan adaylar için e-devlet kapısı (https://turkiye.gov.tr internet adresi) üzerinden temin edecekleri Hitap Hizmet Dökümü belgesini), müracaat ettiği unvan/branş için gerekli olan diploma/geçici mezuniyet belgesi suretini, başvuru sistemi üzerinden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekmektedir.
Kesinleştirilen başvuru formu fiziki evrak olarak ayrıca gönderilmeyecektir. Bu kura için açılmış olan münhal kadrolar il bazında ilan edilmiştir. Başvuru yapacak olan adaylar PBS üzerinden açılacak münhal yerleri göz önünde bulundurarak ilan edilen takvim çerçevesinde en fazla on (10) tercih yapabileceklerdir.
Kuraya başvuran adaylardan başvurularını iptal ettirmek isteyenler 17 Mayıs 2022 Salı – 31 Mayıs 2022 Salı saat 18:00’e kadar PBS üzerinden elektronik ortamda kura iptal başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kura başvurusunu iptal ettirenler bu kuraya yeniden başvuruda bulunamazlar.
İnceleme neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleri ile birlikte tebligat yerine geçmek üzere PBS üzerinden ilan edilerek, elektronik ortamda itirazlar alınacak ve neticeleri PBS üzerinden ilan edilecektir. Tercihlerine yerleşemeyen adaylardan genel kuraya katılma talebinde bulunanlar için boş kalan münhal yerlere genel kura ile yerleştirme işlemi yapılacaktır. Başvuruda bulunan adayların atanmak istediği kadro unvanı ve branşta daha önce 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi veya 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi sağlık astsubayı olarak çalışmış olmaları, daha önce çalışmış oldukları bu unvan ve branşla ilgili gerekli diplomaya sahip olmaları ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir. Daha önce Devlet memuru olarak çalışmakta iken Devlet memuriyetinden çıkarılanlardan 5525 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkındaki Kanun ile af kapsamına girenler de kuraya başvurabileceklerdir.
Kura sonucu yerleşenler, kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadrolara atanacaklardır. Yerleşenlerin atama işlemleri; 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesi ve 28/01/2022 tarihli ve 2022/28 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki kararı gereğince Cumhurbaşkanlığından açıktan atama izinlerinin alınmasından ve 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu çerçevesinde yapılacak olan arşiv araştırması işlemleri tamamlandıktan sonra neticelendirilecektir. Kura sonucu yerleşenlerden ilan metninde belirtilen şartları taşımadığı anlaşılanların atamaları yapılmayacak, sehven yapılmış olsa dahi iptal edilecektir. Kura sonucu yerleşenler, kura sonuçlarının ilanından itibaren bir yıl süreyle tekrar kuraya başvuramayacaklardır. 2021 yılında yapılan İstifa Sonrası Yeniden (Açıktan) Atama kuralarında yerleşenlerden atama süreçleri devam edenlerin bu kuraya başvuruları kabul edilmeyecektir.
Kırşehir’e de 5 atamanın yapılacağı unvan ve branşlara ait bilgilerden bazıları şöyle:
Sağlık teknikeri (fizik tedavi) unvan ve branşına; sağlık teknikeri (fizik tedavi), sağlık teknikeri (fizyoterapi) veya sağlık teknikeri (hidroterapi) unvan ve branşında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabilecektir.
Ebe ve hemşire kadrolarına başvuru yapacaklar için; ebelik bölümü mezunu olup hemşire unvanında görev yapmakta iken görevinden ayrılanlar ebe unvanına; hemşirelik bölümü mezunu olup ebe unvanında görev yapmakta iken görevinden ayrılanlar hemşire unvanına müracaat edebileceklerdir.
Diplomalarında branş bulunmayanlar için; sağlık memuru veya sağlık teknisyeni unvanlarında çalışmakta iken istifa edenler ilan edilen sağlık memuru unvanı toplum sağlığı branşına veya hemşire unvanına, hemşire unvanında görev yapmakta iken görevinden ayrılanlar hemşire veya sağlık memuru unvanı toplum sağlığı branşına müracaat edebileceklerdir. Diplomalarında branş bulunmayıp sağlık teknikeri unvanlarında çalışmakta iken istifa edenler ilan edilen toplum sağlığı branşına müracaat edebilecek olup, atamaları sağlık teknikeri (branşsız) olarak yapılacaktır. Diplomalarında branşı mevcut olup hizmet belgelerinde branşı bulunmayanlar müracaatlarını istifa ettiği tarihten önceki diplomalarında belirtilen branşa göre yapacaklardır. Sağlık Teknisyeni unvanında çalışmakta iken istifa edenler branşlarına uygun ‘Sağlık Memuru’ unvanı branşında açılan kadroları tercih edecek olup, söz konusu branşta ‘Sağlık Teknisyeni’ olarak atanacaklardır.
926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi sağlık astsubayı olarak görev yapmakta iken kendi istekleri ile görevinden ayrılanlar görevden ayrılma tarihinden önce mezun oldukları diplomaya istinaden ilan edilen kadrolara müracaat edeceklerdir. Bu diplomalara istinaden ihraz edilen unvan ve branşa atama yapılacak olup, kurs sertifikasına istinaden herhangi bir unvan ve branşa atama yapılmayacaktır. Sağlık Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu ‘Sağlık Memuru’ bölümü mezunları ‘Toplum Sağlığı’ branşına veya hemşire unvanına müracaat edecek olup, atamaları başvuruda bulundukları unvan ve branşa göre yapılacak. BURCU ÖZTÜRK
 

14 May 2022 - 15:16 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.