Kararda Kırşehir’den 2 alana yer verildi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yaptıracağı tarımsal sulama amaçlı yapıların finansman maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin kararda Kırşehir’de 2 alana yer verildi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yaptıracağı tarımsal sulama amaçlı yapıların finansman maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin karar yayınladı. Karara göre 2022 ve 2023 yılları yatırım programlarında yer almak ve belirlenen listede yer verilen işlerle sınırlı kalmak kaydıyla tarımsal sulama yapıları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığına yaptırılabilecek. Yaptırılacak alanlar listesinde 143 projesi var. Bu projelerden 2 tanesi Kırşehir’den. Listede Kırşehir’deki sulama alanlarının isimlerine ve toplam alanlarına şöyle yer verildi:
Kırşehir’de Mucur Kargın Göleti Sulama Yenileme toplam alanı 402 ha. Kırşehir Kaman Yukarıçiftlik (Çiftlikbağla) Göleti Sulama Yenileme 2. Kısım toplam alanı 900 ha.
Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Aracılığıyla Yaptıracağı Tarımsal Sulama Amaçlı Yapıların Finansman Maliyetlerinin Karşılanmasına İlişkin Karar’da şu bilgilere yer verildi:
Amaç; Bu Karar, tarımsal hasılayı artırmaya yönelik tarımsal sulama yapılarını ivedilikle milli ekonomiye kazandırmak üzere Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığına yaptırılan tarımsal sulama yapıları için oluşacak finansman maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin hususları düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.
Dayanak; Bu Karar, 27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi ve Kar Payı Destekli Fon Kullandırılmasına Dair Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası, 18/12/1953 tarihli ve 6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanun, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Uygulama esasları; 2022 ve 2023 yılları yatırım programlarında yer almak ve ekli listede yer verilen işlerle sınırlı kalmak kaydıyla tarımsal sulama yapıları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığına yaptırılabilir.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce uzun vadeli ödeme planına göre yaptırılan işlerin yapım maliyetleri (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmet bedeli dahil) Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bütçesinden Toplu Konut İdaresi Başkanlığına, finansman maliyetleri ise gelir kaybı ödemeleri kapsammda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı adına T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ödenir.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden temin ettiği yapım maliyeti tutarlarını, T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’den kullandığı finansman koşullarına bağlı olmak üzere T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye vadesinde ödemekle yükümlüdür. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’den sağlanan finansmana ilişkin olarak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ilgili yıl içerisinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığına aktarılan tutarın vadesinde ödenmemesi halinde oluşacak finansman maliyetinden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sorumludur.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından bu Karar kapsamında kullandırılan krediler nedeniyle oluşan gelir kaybı tutarları, kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından uygulanmakta olan cari faiz oranları esas alınarak hesaplanır. Bu kapsamda kredi kullanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı adına Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan gelir kaybı ödemeleri, Bakanlık bütçesinin ilgili tertibine tefrik olunan ödenekten karşılanır.

Ödemeler, T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin, bu Karar kapsamında kullandırılan kredilere ilişkin vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş gelir kaybı tutarlarlarını Hazine ve Maliye Bakanlığınca bildirilen formatta iletmesini müteakip gerçekleştirilir.

Bu Kararda yer almayan hususlarda, 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu hükümleri ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin kredilendirme mevzuatı hükümleri uygulanır.

Destek ödemelerinin incelenmesi; Bu Karar kapsamında yapılan ödeme ve ödemeye ilişkin işlemler yıllık bazda Hazine Kontrolörleri Kurulunca incelenir. İncelemeler sonucunda düzenlenen raporlar ile yapılan tespitler Hazine ve Maliye Bakanlığı ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından esas alınır. Bu Karar kapsamında raporla tespit edilmiş lehte veya aleyhte tutarlar taraflarca faiz hesabı yapılmaksızın ödenir. Raporlar sonucu T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye fazla ödeme yapıldığının tespit edilmesi halinde fazla yapılan ödeme, T.C. Ziraat Bankası AŞ. tarafından raporla tespit edilen tutarın kendisine tebliğini takip eden 10 iş günü içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili hesabına aktarılır/yatırılır. T.C. Ziraat Banka sı A.Ş.’ye eksik ödeme yapıldığının tespiti halinde ise eksik yapılan ödeme, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilgili yıl bütçesinde gelir kaybı için ayrılan ödenekten karşılanır.

Gelir kaybı uygulamasının sona ermesini müteakip, raporla yapılan tespitler kapsamında, taraflar yükümlülüklerini birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar çerçevesind e yerine getirir.

Devam eden işler; Bu Kararın yürürlüğe girdiği tarihten önce Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğün ce Toplu Konut İdaresi Başkanlığına yaptırılmasına başlanan tarımsal sulama yapılarının tamamlanmayan kısmı bakımından da bu Karar hükümleri uygulanır.
Yürürlük; Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme; Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. BURCU ÖZTÜRK

 

21 May 2022 - 11:54 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi