Seyfe’de su kuşu sayımı yapıldı

Kırşehir’in Ramsar Sözleşmesi alanı olan Seyfe Gölü’nde su kuşu sayımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından kış ortası su kuşu sayımları yapıldı. Sayımların ardından 2022 Kış Ortası Su Kuşu Sayımları Raporu hazırlandı. Su kuşu sayımı yapılan alanlar içerisinde Kırşehir’in Seyfe Gölü’de yer aldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alan 2022 Kış Ortası Su Kuşu Sayımları Raporu’na göre 9. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ramsar Alanı Statüsü’nde yer alan Kırşehir Seyfe Gölü’nde 1 tür sayısı bulunuyor ve birey sayısı 961.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alan 2022 Kış Ortası Su Kuşu Sayımları Raporu’nda yer alan bazı bilgiler şöyle:

Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS); su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden biridir. KOSKS, su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu, sulak alanlarda kümelendikleri 15 Ocak - 15 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır. Sayımların en önemli özelliği sahip olduğu uzun dönemli bakış açısıdır. Aynı alanlarda aynı noktalardan yapılan standart sayımlar, uzun dönemde popülasyon trendlerinin analiz edilmesinde oldukça yararlı olmaktadır. KOSKS günümüze dek uluslararası ve ulusal çok sayıda kurum, sivil toplum kuruluşu ve kuş gözlemcisinin özverili katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin de içinde olduğu Batı Palearktik Zoocoğrafik bölgede, Uluslararası Sulak Alanlar Kurumu (Wetlands International) tarafından, su kuşlarının dağılımlarının sıcaklık koşullarına tepki olarak hızla değişebileceği düşünülerek, sayımların 15-16 Ocak 2022 tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Küresel ölçekte yapılmakta olan ve ülkemizin de parçası olduğu bu organizsyon kapsamında KOSKS çalışmasının aynı tarihlerde planlanmaya çalışılmış, ancak tecrübeli kuş gözlemcisi yetersizliği nedeniyle sayımlar 15-16 Ocak 2022 tarihi ve mümkün olduğunca bu tarihe en yakın olacak şekilde tamamlanmaya çalışılmıştır.

Kırşehir Seyfe Gölü, Ramsar Sözleşmesi alanında yer alıyor

Sulak alanlar ve su kuşu; Sulak alanlar kara, deniz, göl, kıyı, kumul vs. gibi farklı ekosistemleri ve habitatları bir araya getiren, tropik ormanlardan sonra biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu ekosistemlerdir. Pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamıdırlar. Sulak alanların farklı yaklaşımlarla farklı tanımları olmakla birlikte uluslararası düzeyde kabul göreni Ramsar Sözleşmesi’nde bulunan tanımlamadır. 1971 yılında İran’ın Ramsar kentinde imzaya açılan Ramsar Sözleşmesi’ne, ülkemiz 1994 yılında taraf olarak sulak alanların korunması ve akılcı kullanımını kabul ve taahhüt etmiştir. Ramsar Sözleşmesi’nde, “Doğal veya yapay, devamlı veya geçici, suları durgun veya akıntılı, tatlı, acı veya tuzlu, denizlerin gelgit hareketlerinin çekilme devresinde altı metreyi geçmeyen derinlikleri kapsayan, başta su kuşları olmak üzere canlıların yaşama ortamı olarak önem taşıyan bütün sular, bataklık, sazlık ve turbiyeler ile bu alanların kıyı kenar çizgisinden itibaren kara tarafına doğru ekolojik açıdan sulak alan kalan yerler” sulak alan olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde Ramsar Sözleşmesi kapsamında, 1994 yılında Kayseri’de Sultansazlığı, Balıkesir’de Manyas Gölü, Kırşehir’de Seyfe Gölü, Mersin’de Göksu Deltası, Burdur ve Isparta’da Burdur Gölü, 1998 yılında Samsun’da Kızılırmak Deltası, Bursa’da Uluabat Gölü, İzmir’de Gediz Deltası, Adana’da Akyatan Lagünü, 2005 yılında Adana’da Yumurtalık Lagünleri, 2005 yılında Konya’da Meke Maarı, 2006 yılında Konya’da Kızören Obruğu, 2009 yılında Kars’ta Kuyucuk Gölü, 2013 yılında Bitlis’te Nemrut Kalderası olmak üzere toplamda 14 sulak alan Ramsar alanı olarak ilan edilmiştir. ‘Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ kapsamında Ramsar alanları dışında 59 Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve 22 mahalli öneme haiz sulak alan tescil edilerek koruma ve geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Ramsar Sözleşmesi’nde yer alan tanıma göre ‘su kuşu’, ‘ekolojik olarak sulak alanlara bağlı olan kuşlar’ olarak tanımlanmaktadır.

Sayımların maksadı; Türkiye’deki sulak alan işleyişini ve kullanım faaliyetlerini izlemek, koruma çalışmalarına altlık oluşturmak, yıllara göre tür sayısı ve popülasyon büyüklüğündeki değişiklikleri takip etmek, nesli tehlike altında olan türler için hazırlanacak tür eylem planlarına altlık oluşturmak, sayım sonuçlarına göre; sulak alanlar, su kuşları ve çevre konularında kamuoyunun bilgilendirilmesine katkı sağlamak ve farkındalığı artırmak. Ülkemizdeki kuş gözlemcilerine uygulamalı eğitim imkânı sunmaktır.

2022 yılı sayımlarında kuş hareketliliği tespit edilen tüm alanlardaki özet bilgiler tablosunda 9. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ramsar Alanı Statüsü’ndeki Kırşehir Seyfe Gölü’nde 1 tür sayısı bulunuyor ve birey sayısı 961. MEHMET EMİN TURPÇU

 

24 May 2022 - 11:15 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi