Plan değişikliği yapıldı

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Kırşehir-Nevşehir-Niğde-Aksaray Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı değişiklik yapıldığını açıkladı.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, resmi sitesinde, Kırşehir- Nevşehir-Niğde-Aksaray Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında değişikliğe gidildiğini duyurdu. Değişikliğe gidilmesi hakkında resmi sitesinde açıklama yapan Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığımızca onaylı havza ve bölge bazındaki 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planlarındaki uygulamalarda bütünlüğün sağlanması amacıyla Kırşehir-Nevşehir-Niğde-Aksaray Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın (ÇDP) ‘Eko-Turizm’ alanlarına ilişkin tanım maddesinin ‘5.45 Eko-Turizm Alanı: Doğal ve kültürel değerleri koruyarak, bu alanlarda ve çevresinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik gelişimi için kaynak yaratabilen alternatif turizme dönük, doğal yaşama aktif katılımın sağlanabildiği, çevreye duyarlı alanlardır.’ şeklinde eklenmesi ve bununla birlikte 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’na eklenen ‘(Ek fıkra:18/7/2021-7334/4 md.)’ maddesi ile turizm işletmeleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı dışında hiçbir idare tarafından belge düzenlenemeyeceğinin hüküm altına alındığı belirlenmiş olup bu kapsamda ÇDP’nin ‘8.15.5 Eko-Turizm Alanı’ hükmünün turizm amacı dışında uygulamalara izin vermeyecek şekilde ve uygulamalarda, yetkili Bakanlık olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile eşgüdümü sağlayacak şekilde düzenlendiği Kırşehir-Nevşehir-Niğde-Aksaray Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nin (8.15.5 Eko-Turizm Alanı Plan Hükmü ve Plan Değişikliği Gerekçe Raporu) 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 102. Maddesi uyarınca Bakanlık Makamı’nın 06.05.2022 tarihli Olur’u ile onaylanmış olup, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 33. Maddesi uyarınca 18.05.2022 tarihinde Müdürlüğümüz ilan panosunda ve internet sitemiz olan https://kirsehir.csb.gov.tr/ web adresinde 30 (otuz) gün süre ile Kırşehir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce askıya çıkarılmıştır.”

28 May 2022 - 10:54 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi