Doğa severler, bu yarışmayı kaçırmayın!

Kırşehir’de doğa severler, doğada çektiğiniz fotoğraflar ile yarışmaya katılabilir, sizlerde ödül kazanabilirsiniz.

Kırşehir’de doğa severler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre konusunda toplumsal farkındalık sağlamak amacıyla ‘Doğa ve Çevre’ temalı fotoğraf yarışması düzenliyor. Kırşehir’de doğa tutkunları, sizlerde Kırşehir’in doğa ve çevre güzelliklerinin fotoğrafını çekerek, yarışmaya katılabilir, fotoğraf makinası, elektrikli scooter,

tablet ya da bisiklet kazanabilirsiniz. Kırşehir’de yarışmaya katılmak isteyenler yarisma.ortakevimiz.com adresinden başvurularınızı 3 Haziran Cuma gününe kadar yapabilirsiniz. 10 Haziran’da jüri değerlendirme yapacak, 24 Haziran’da sonuçlar açıklanacak.

Yarışma şartnamesinde yer verilen bilgilerden bazıları şöyle:

Konusu; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı faaliyet alanlarından 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre konusunda toplumsal farkındalık sağlamak amacıyla ‘Doğa ve Çevre’ temalı fotoğraf yarışması düzenlenmesini kapsamaktadır. Yarışma bilgilerine https://yarisma.ortakevimiz.com/ veya https://www.ortakevimiz.com/ internet adreslerinden ulaşılabilmektedir.

Fotoğraflar, doğa ve çevre sınırları içerisinde çekilecek

Yarışma kategorisi; Geniş Açı: Doğa ve Çevre alanlarında fauna, flora ve habitatını gösteren geniş açı ile çekilmiş fotoğrafları ifade etmektedir.

Yarışma koşulları; Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışmaya 15 yaş ve üstü herkes katılabilir. Katılımcılar yarışmaya tek bir fotoğraf ile katılabilir. Sisteme birden fazla fotoğraf yükleyen katılımcıların başvuruları geçerli sayılmayacaktır. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların doğa ve çevre sınırları içerisinde çekilmiş olması zorunludur.

Yarışma; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışanları, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır. Haklarında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar. Son katılım tarihi itibariyle 15 ve 18 yaş aralığındaki katılımcıların yarışma web sitesinden indirecekleri veli/vasi ı̇zin belgesi/muvafakatnamesini doldurup PDF dosya şeklinde fotoğraflarıyla birlikte siteye yüklemeleri gerekmektedir. Bu belgeyi göndermeyen katılımcılar yarışma dışı bırakılacaktır. Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan başka herhangi bir yarışmada ödül alan ya da bu fotoğrafların kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kesilmesiyle oluşturulan veya renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), HDR (High Dynamic Range) uygulanan fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde idareye iade edilir.

Fotoğraf yarışması web sitesine https://www.ortakevimiz.com/ yüklenen fotoğraflar SRGB, RGB renk modunda JPEG formatında ve kısa kenarı 3000 pikselden az olmamalıdır. Görseller JPG/JPEG ve 10-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmiş olacak ve dosya büyüklüğü 20 MB’ı geçmeyecektir. EXİF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) bozulmamış olmalıdır. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden idare sorumlu değildir.

Telif (kullanım) hakkı; Yarışmada ödül (derece ve sergileme) alan fotoğrafların yayın, kullanım ve sergileme hakkı idareye ait olacaktır. Katılımcı; dereceye giren, sergilenmeye hak kazanmış fotoğrafların yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren, yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın kanallarında kullanılmasına, yer ve muhteva sınırı olmadan idare ve bünyesindeki bağlı kuruluşların tanıtılmasında ve yayınlarında isminin ve/veya eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan eserinin/eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için idareye izin/muvafakat verdiğini kabul eder.

Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvafakat için idareden ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını ve maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Katılımcı, yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, kendisi tarafından çekildiğini ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait görüntülerin, olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

Ödül alan, sergilemeye değer bulunan fotoğraflar idarenin web sitelerinde, aynı zamanda idareye ait Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Instagram vb) ve her türlü dijital medya hesaplarında tanıtım amaçlı ve yarışmanın amacına uygun biçimde yayınlanabilecektir.

Yapıtların isimlendirilmesi ve gönderilmesi; Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, web sitesine yüklenmiş fotoğraflar dışında alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi https://www.ortakevimiz.com/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme adımları takip edilerek gerçekleşecektir. Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri yapılarak yüklenmelidir. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır. Her bir fotoğraf dosyasının ismi maksimum 31 karakter olmalıdır. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir. İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde https://www.ortakevimiz.com/ adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için idare sorumlu olmayacaktır.

Ödüller; Her bir kategoride birincilik ödülü fotoğraf makinası (1adet), ikincilik ödülü elektrikli scooter (1adet), üçüncülük ödülü tablet (1adet), mansiyon (onur) ödülü bisiklet (10adet). MEHMET EMİN TURPÇU

 

 

28 May 2022 - 17:01 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi