Sesine güvenen gençler, bu yarışma sizlere

Kırşehir’de sesine güvenen gençler, Gençses: Türk Müziği Ses Yarışması’na katılarak, hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Gençlerin Türk Müziği’ne ilgilerini arttırmak, gençlerin, kendi yeterliliklerini fark ederek sanatsal seviyelerini arttırmalarını sağlamak, yeni ve genç seslerin tanınmasını sağlamak amacıyla Gençses: Türk Müziği Ses Yarışması düzenliyor. Kırşehir’de sesine güvenen gençler bu yarışmaya sizlerde katılabilir, yarışma sonucunda ödül kazanabilirsiniz. Kırşehir’de yarışmaya katılacak gençler, başvurular 1 Temmuz 2022’de sona erecek.

Ayrıca Gençses: Türk Müziği Ses Yarışması’nda seslendirilecek eserler arasında Kırşehir Yöresine ait Başımda Altın Tacım eseri de yer alıyor.

Kırşehir’de yarışmaya katılmak isteyen gençler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Gençses: Türk Müziği Ses Yarışması şartnamesinde yer verilen bilgilerden bazıları şöyle:

Yarışma Dalları; Yarışma, Türk Müziği, Halk Müziği ile bunların dinî-tasavvufî ve diğer konuları içeren alt türlerini kapsayan tüm dallarında düzenlenmiştir.

Yarışmacılar bu dallardan sadece birine katılabilir.

Yarışmaya katılım şartları; Yarışmaya, başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından gün almamış T.C. vatandaşları katılabilir. Seçici Kurul Üyeleri, yarışma konuları ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yönetici kadrolarda bulunan veya yarışmalarda görev alan personel ile bunların birinci derecede kan ve sıhrî hısımları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapan sanatçılar yarışmaya katılamazlar.

Yarışmanın aşamaları ve yarışma yöntemi; Yarışma, ön eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Yarışmanın ‘Ön Eleme’si için aşağıda listelenen ve Şartname ekinde notaları yer alan eserlerden birinin görsel ve işitsel özellikli bir kaydını, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne 01 Temmuz 2022 Cuma günü saat 18.00’a kadar [email protected] adresine e-posta yolu ile göndereceklerdir.

Gönderdikleri kayıt başarılı bulunarak ön elemeyi geçen yarışmacılar Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecek finale dâvet edilecek; herhangi bir sebeple katılamayanlar yarışmadan el çekmiş sayılacaklardır. Ön elemeyi geçen yarışmacılar, final aşamasında aşağıda listelenen ve Şartname ekinde notaları yer alan repertuvar eserlerinden biri veya repertuar dışından seçecekleri bir başka eseri, Jüri karşısında canlı olarak seslendireceklerdir.

Yarışmacıların seslendirecekleri eserler 10 dakikadan uzun olmayacak

İcrâda aranan nitelikler; Yarışmacı seçtiği eseri, Şartname ekinde verilen notaya riayet ederek seslendirmelidir. Yarışmacıların seslendirecekleri eserler 10 dakikadan uzun olmamalı; eser 10 dakikadan uzun ise 10 dakikaya kadarlık bir kısmını seslendirebilirler. Final aşamasında yarışmacıların seçecekleri eser; söz, ritim, ezgi ve biçim yönünden uyumlu olmalı; insanlık onurunu zedeleyecek bir unsur veya siyasi içerik taşımamalıdır. Yarışmacılar söz, ritim, ezgi ve biçim özelliklerini korumak kaydıyla yorumla ilgili tercihlerini esere uygulayabilir.

Başvuru ve eserlerin icrası; Yarışma duyurusu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün www.guzelsanatlar.ktb.gov.tr adresinde bulunan resmî web sitesi aracılığıyla yapılacaktır. Yarışmacı adayları, e-posta yoluyla en geç son başvuru günü mesai bitimine kadar iletmelidirler.

Başvuruda şu hususlara dikkat edilecektir; ‘Yarışmacı adayının Yarışma Şartnamesini ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatının ilgili hükümlerini aynen kabul ettiğini’ belirten Şartname eki belgeler yarışmacı adayı tarafından imzalanacak ve yarışmacı adayının 10 dakika süreli nitelikli bir video (sesli ve görüntülü) kaydı ile birlikte gönderilecektir. Yarışmacı adayının gönderdiği kayıt ünitesi herhangi bir sebeple açılamazsa veya içerik bulunamazsa değerlendirmeye alınmadan Yarışma dışı tutulacaktır. Yarışmacı adayları, başvurularını 1 Temmuz 2022 tarihi mesai bitimine kadar; [email protected] adresine göndereceklerdir. Genel Müdürlükçe gerekli görülmesi halinde başvuru süresi uzatılabilecektir.

Her türlü gecikme yarışmacı adayının mesuliyetinde olup başvuru için belirlenen son günün mesai bitimine kadar ulaşmayan başvurularda Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumlu tutulamayacaktır. Seçici Kurul tarafından, yarışmacı adayları tarafından gönderilen görüntülü ses kayıtlarının inceleneceği ‘Ön Eleme’ sonucunda, Final Yarışma Sınavı’na katılmaya hak kazanan başvuru sahipleri tespit edilerek, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün resmî web sitesinde ilan edilecektir. Yarışmacılara ayrıca telefon ve e-posta yoluyla veya yazılı olarak tebligat yapılmayacaktır.

Final Yarışması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün web sitelerinde eşzamanlı olarak duyurulacak yer ve tarihte yapılacaktır.

Yarışmanın Ödülleri; 1 yarışmacı için 50 bin TL ‘Gençses’ özel ödülü, 5 yarışmacının her biri için 30 bin TL başarı ödülü,  5 yarışmacının her biri için 15 bin TL mansiyon ödülü.  Seçici Kurul, ödüle değer yarışmacı bulup bulmamakta serbesttir.

Seçici kurul; Seçici Kurul, Bakanlık temsilcileri ve alanında uzman kişilerden Bakan Onayı ile belirlenecek toplam 7 üyeden oluşur. Seçici Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır. Kurul kararları gerekçesiz alınır. Seçici Kurul üyeleri başvuruların tamamlanmasını müteakip Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün resmî web sitesinde (www.guzelsanatlar.ktb.gov.tr) ilan edilir. BURCU ÖZTÜRK

 

30 May 2022 - 18:35 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi