Hububat alım fiyatları açıklandı

Kırşehir’de hububat yetiştiren çiftçilerin merakla beklediği huhubat alım fiyatları geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Açıklamanın ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alımlarına ilişkin detaylar belli oldu.
·         Kırşehir’de hububat yetiştiren çiftçiler, bu seneki hububat satış fiyatlarını merakla bekliyordu. Kırşehir’de hububat yetiştiren çiftçilerin merakını 5 Haziran Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklama ile giderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert ekmeklik buğdayın alım fiyatını 6 bin 50 TL/ton, arpanın alım fiyatını 5 bin 500 TL /ton olarak açıkladı. Bu açıklamanın ardından Toprak Mahsulleri Ofisi,

2022 yılı hububat alım fiyat ve politikaları hakkında resmi sitesinde açıklama yaparak, Kırşehir’deki ve diğer illerdeki çiftçileri bilgilendirdi. TMO alımlarına ilişkin detaylı bilgileri Toprak Mahsulleri Ofisi, resmi sitesinde şöyle açıkladı:
TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (190 nokta) alım faaliyeti gösterecektir. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise peşin olarak yapılacaktır.

Üreticilerimiz lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır (yüzde 0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânları bulunmaktadır.

Üreticilerimizin TMO’yu tercih etmelerinin teşvik edilmesi amacıyla 2022 yılı hububat alımlarında; Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ÇKS kaydı bulunan üreticiler cins ve kota sınırlaması olmadan bu ürünleri TMO’ya satabileceklerdir.

Örneğin: ÇKS’de yalnızca çavdar kaydı olan bir üretici miktar sınırı olmadan buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinden herhangi birini veya tamamını TMO’ya satabilecektir.

TMO işyerleri veya lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına buğdayda 1.000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat alım primi verilecektir. Üreticilerimizin bu uygulamadan yararlanmaları için ürünlerini 1 Eylül tarihine kadar TMO’ya satmaları gerekmektedir.

Hububat alım primi, Bakanlığımızca belirlenen ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verilecektir.

Örneğin: ÇKS’de kayıtlı 30 ton buğdayı olan bir üretici, TMO’ya miktar sınırı olmadan ürün satabilecek ancak 60 ton buğday için hububat alım priminden faydalanabilecektir.

Hububat Alım Primi ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında, sonbahar hububat ekim döneminde yapılacaktır. TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır. Boşaltma ücreti alınmayacaktır. Önceki yıllardan farklı olarak geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (yüzde 1) yapılmayacaktır.

Ayrıca üreticilerimiz her yıl Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen fark ödemesi, mazot, gübre ve sertifikalı tohumluk desteklerinden de faydalanacaktır.

Dolayısıyla üreticilerimizin ürünlerini TMO’ya satmaları menfaatlerine olacaktır.

TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan ürününü teslim ederek ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecektir.

2022 dönemi TMO alım fiyatları; makarnalık buğdaylar; makarnalık buğday (2.grup) alım fiyatı (TL/TON) 6 bin 500, düşük vasıflı makarnalık buğday alım fiyatı (TL/TON) 6 bin 250.

Ekmeklik buğdaylar; sert ekmeklik buğday (2.grup) alım fiyatı (TL/Ton) 6 bin 50, diğer ekmeklik buğday (2.grup) alım fiyatı (TL/Ton) 6 bin 25, düşük vasıflı ekmeklik buğday  alım fiyatı (TL/TON) 5 bin 975.

Arpa-çavdar-yulaf-tritikale (2. grup) alım fiyatı (TL/ton)  5 bin 500.

Yukarıdaki fiyatlara Bakanlığımızca ilave olarak ödenecek olan buğdayda bin TL/Ton, arpada ise 500 TL/Ton hububat alım primi dâhil değildir.

Sert ekmeklik buğday fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Sert Ekmeklik Buğday fiyatı ton başına 6 bin 150 TL olacaktır. Makarnalık Buğday fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Makarnalık Buğday fiyatı ton başına 6 bin 600 TL olacaktır. Arpa fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde 1. grup arpa fiyatı ton başına 5 bin 600 TL olacaktır. Ayrıca üreticilerimiz, Bakanlığımızca verilen mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fark ödemesi desteklerini almaya devam edecektir.

Üreticilerimizin dikkat edeceği hususlar; TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak banka kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları,

Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir. MEHMET EMİN TURPÇU

 

09 Haz 2022 - 11:54 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi