Bu sempozyumda Çiçekdağı’nın her yönü konuşulacak

13-17 Kasım tarihlerinde düzenlenecek sempozyum ile Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi her yönüyle konuşulacak.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu’nda 13-17 Kasım tarihleri arasında Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyum Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Çiçekdağı Kaymakamlığı ve Çiçekdağı Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek.

Sadece akademik personele yönelik olmayıp, ilgi duyan herkese açık olacak olan sempozyum hakkında düzenleme kurulu adına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, sempozyumun resmi sayfasında şu açıklamayı yaptı:

“Değerli bilim insanları, Kırşehir, 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında Anadolu’da Türklerin yaşadığı şehirlerden biridir.  Doğu–Batı, Kuzey-Güney yönlerinden bakıldığında Anadolu’nun tam ortasında bulunmaktadır. İster tarihî yönden ister kültürel yönlerden veya bu coğrafyada yetişmiş tarihî şahsiyetler açısından incelenmeye değer bir yerleşim yeridir. Bu öneme binaen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü olarak 17-19 Kasım 2022 tarihleri arasında Çiçekdağı Kaymakamlığı ve Çiçekdağı Belediyesi ile birlikte ‘Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu/ Every Aspect of Çiçekdağı Symposıum’ düzenlemeyi planladık. Sempozyumun amacı Çiçekdağı İlçesi’nin  ‘coğrafyası, tarihi, geçmişte ve günümüzde yaşayan kültürü (örf, adet, gelenek, görenekler), yetiştirdiği şahsiyetler, bu bölgeye yerleşmiş/ yerleştirilmiş aşiretler, Kırşehir’in Selçuklu ve Osmanlı Dönemi nüfusu ve özellikleri, arkeolojik ve antropolojik özellikleri, gelir-geçim kaynakları, turizm potansiyeli (dinî turizm ve kaplıca turizmi)’ konularını kapsayan ve çeşitli konu başlıkları çerçevesinde  Çiçekdağı ile alakalı bilim insanları tarafından Çiçekdağı ile ilgili bilgilerin ortaya çıkmasını ve kayıt altına alınmasını  sağlamaktır.

Sempozyumda sunulan bildiriler, ‘Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu Bildirileri’ başlığı altında kitap olarak basılacaktır. Sempozyuma yapacağınız katkılardan dolayı şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.”

Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu’nun Onur Kurulu Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Çiçekdağı Kaymakamı Rabia Naçar, Çiçekdağı Belediye Başkanı Hasan Hakanoğlu’ndan oluşuyor.

Sempozyumun Düzenleme Kurulu Başkanı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Düzenleme Kurulu’nda ise şu isimler yer alıyor:

Prof. Dr. Ahmet Doğan, Prof. Dr. Ahmet Gündüz, Prof. Dr. Veli Ünsal, Doç. Dr. Serdal Baltaci, Ögr. Gör. İsmail Kasap, Ögr. Gör. Fatih Çil, Ögr. Gör. Özden Arikan, Ögr. Gör. Kağan Gül, Ali Demir, Erhan Yurt.

Sempozyum konu başlıkları sempozyumun resmi sayfasında şöyle açıklandı:

 ‘Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu/ Every Aspect of Çiçekdağı Symposıum’ 17-19 Kasım 2022 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Çiçekdağı Meslek Yüksek Okulu’nda gerçekleştirilecektir. Sempozyum Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Çiçekdağı Kaymakamlığı ve Çiçekdağı Belediye Başkanlığı öncülüğünde yürütülmektedir.

Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu ile ilgili konu başlıkları aşağıda sıralanmış olup konular sınırlandırılmamıştır.

Tarih; Eskiçağ Dönemi, Osmanlı Öncesi Dönem, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi.

Coğrafya; Nüfus ve yerleşme, fiziki ve tarihi coğrafya, iklim, bitki çeşitliliği ve hayvan türleri

Kültür ve medeniyet; Folklor, müzik, mâni, fıkra, masallar vb. tarihi eserler ve yapılar (cami, mescit, kilise, medrese, türbe, han, hamam, çeşme, mezar, vb.), vakıflar

Sosyal yapı; Aile yapısı,  köylere yerleştirilen aşiretler, toplum, gelenek, görenek, örf ve adetler

Biyografi (Çiçekdağı’ndan yetişmiş Şahsiyetler); askeri şahsiyetler, siyasi şahsiyetler, dini ve manevi şahsiyetler, şair, edebiyatçı ve sanatkârlar, halk liderleri, bürokratlar

Ekonomi; turizm/termal turizm, tarım, hayvancılık, su ürünleri, sanayi ve ticaret, tarihi yollar ve ticaret, hizmet sektörü, madencilik ve diğerleri.

Sempozyumun amacı Kırşehir/Çiçekdağı İlçesi ile ilgili diğer tüm konularda araştırma yapmış/yapacak araştırmacıları bir araya getirip tanıştırmak, bilimsel olarak konuları tartışmak, bu araştırmacı ve dinleyicilere Çiçekdağı İlçesini her yönüyle daha iyi tanıtmanın yanı sıra Çiçekdağı İlçesi’ni geniş bir yelpazede ele alarak, bütün araştırmaları bir araya toplayan kapsamlı bir ‘Her Yönüyle Çiçekdağı Sempozyumu’  kitapçığı oluşturulması amaçlanmaktadır.

Sempozyum için özet gönderme son tarihi 18 Ağustos 2022, katılımcıların ilan edilmesi 16 Eylül 2022, tam metin bildirilerin son teslim tarihi 01 Kasım 2022, sempozyum tarihi 17-19 Kasım 2022’dir.

15 Haz 2022 - 20:04 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi