Karar Resmi Gazete de yayımlandı

Kırşehir’deki çiftçileri de ilgilendiren, Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar, Resmi Gazete de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar yayımlandı. Tüm çiftçileri ilgilendirdiği gibi Kırşehir’deki çiftçileri de ilgilendiren kararda buğday için kilogram başına 1 TL, arpa için kilogram başına 0,50 TL Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Alım Primi Desteği ödececek. Destekleme ödemesinde, 6 Haziran 2022 ile 1 Eylül 2022 tarihleri arasında TMO'ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacak.

Kırşehir’deki çiftçiler, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar da şu bilgilere yer verildi:

Amaç; Bu Karar, 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri üıünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere destekleme ödemesi yapılması amacıyla hazırlanmıştır.

 Dayanak; Bu Karar, 18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesinin (g) bendine dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar; Bu Kararda geçen; Alım satım belgesi: 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununda belirtilen şartlara uygun olarak düzenlenen ve çiftçiler tarafından TMO'ya ürünün satıld ığını gösteren fatura, müstahsil makbuzu veya ELÜS alım sattın belgesini, Bakanlık: Tarım ve Orman Bakanlığını, Banka: T.C. Ziraat Bankası A.Ş' yi,  BÜGEM: Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünü, ÇKS: Çiftçi Kayıt Sistemini, Karar kapsamındaki ürünler: Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak 2022 üretim yılında hasat edilen ve TMO'ya satışı yapılan arpa, buğday ürünlerini, TMO: Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünü, ifade eder.
Destekleme ödemesinin kapsamı ve müracaat; 2022 yılında ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, 5488 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinin (g) bendi hükümleri kapsamında buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0,50 TL “TMO Alım Primi Desteği” ödenir.
2022 yılında üretilerek satışı yapılan desteğe esas ürünlere, tarımsal veriler ve Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeline göre belirlenen verim değerlerinin maksimum iki katma kadar ve alım satım belgesinde yer alan miktar esas alınarak destekleme ödemesi yapılır. Bu desteklemeden yararlanan üreticiler, Bakanlık tarafından 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılır .

Bu destekleme ödemesinde, 6/6/2022 ile 1/9/2022 tarihleri arasında TMO'ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınır. 2022 üretim yılı içerisinde ÇKS’de kayıtlı olan ve desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerin en geç 1/9/2022 tarihine kadar ürünlerini TMO’ya satarnk bu Kararın yayımı tarihinden itibaren 16/9/2022 tarihine kadar ÇKS’de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ödeme esasları ve finansman; Destekleme ödemeleri, Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince ÇKS'ye göre oluşturulacak icmaller esas alınarak Banka aracılığı ile yapılır. Ödemeler, bütçe imkanları dahilinde 2022 yılı içinde Bakanlık bütçesinden Banka aracılığı ile yapılır. Bu Kararın uygulanması ile ilgili olarak çiftçiye yapılan nakdi ödeme tutarının % 0,2’si oranında Bankaya hizmet komisyonu ödenir.
Desteklemelerden yararlanamayacak olanlar; Bu Karar kapsamındaki desteklemeden, kamu kurum ve kuruluşları yararlanamaz. 5488 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi gereğince haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları yönünde karar verilenler, bu Kararda yer alan destekleme ödemesinden faydalanamaz.
2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO'ya satmayanlar için bu Kararda belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.

Denetim, haksız ödemelerin geri alınması ve cezai hükümler; Bu Karar kapsamındaki destekleme ödemeleri ile ilgili hususlarda denetimi sağlayacak tedbirleri almaya Bakanlık yetkilidir.

Haksız yere yapılan destekleme ödemelerine ilişkin desteklenen kısmın bedeli, desteklemenin yapıldığı tarih itibarıyla 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanuni faizi ile birlikte anılan Kanun hükümlerine göre geri alınır. Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler ile destekten yararlananlar, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulur.

Bu Karar ile belirtilen destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmaz.

Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar;  Bu Kararda yer alan desteklemeye ilişkin ödeme icmalleri il müdürlükleri tarafından ÇKS'den alınarak oluşturulur. İl/ilçe müdürlüklerince ilçeye ait desteklemeye esas icmaller, ilçe müdürlüğü ve ilgili köy/mahallede ilgili il/ilçe müdürlükleri veya muhtarlıklar marifetiyle beş iş günü süre ile askıya çıkarılır.

Askı ve sonrasında yapılacak iş ve işlemler ile bu Karar kapsamında destekleme ödemelerine ilişkin diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir.

Yürürlük; Bu Karar, 6/6/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme; Bu Karar hükümlerini Tarını ve Orman Bakanı yürütür. MEHMET EMİN TURPÇU

21 Tem 2022 - 15:49 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi