Kırşehir’deki yurtlara işletici seçimi yapılacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan bilgiye göre Kırşehir’deki yurtlara işletici seçimi yapılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, resmi sitesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) küçük işletmeleri çalıştırmak üzere işletici seçimi yapılması duyurusu yayımladı.
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda “Bakanlığa bağlı yurtlarda hizmet veren lokanta, kantin, çamaşırhane, berber, bayan kuaförü, fotokopi-kırtasiye, internet, terzi, spor salonu vb. küçük işletmeleri çalıştırmak üzere işletici seçimi yapılacaktır.

İşletici seçimine ait esaslar ile işletici adaylarına yapılacak dosya satışı ve dosya kabulü işlemleri 28 Temmuz -5 Ağustos 2022 tarihleri arasında Bakanlık web (gsb.gov.tr) sayfasında adresleri yer alan İl Müdürlüklerinde yapılacaktır. 

İşletici adayları başvurularını şahsen yapmak mecburiyetindedirler. Posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir” denildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan seçime çıkılacak işletme yerleri listesinde yer alan Kırşehir’deki işletmeler, işletme türleri kapasiteleri şöyle:

İlçe adı Mucur, yurt adı Elvin Buğra Arslan Yurdu, blok merkezi, işletme türü lokanta-kantin, toplam kapasite 356, hizmet verilecek 356.

İlçe adı Merkez yurt adı Erol Güngör Yurdu, Blok A-B-C, işletme türü lokanta-kantin, toplam kapasite 2 bin 272, hizmet verilecek 490.

İlçe adı Merkez, yurt adı Saliha Sultan Yurdu, blok merkezi, işletme türü fotokopi-kırtasiye, toplam kapasite 2 bin 664, hizmet verilecek 2 bin 664.

İlçe adı Merkez, yurt adı Saliha Sultan Yurdu, blok merkezi, işletme türü kuaför, toplam kapasite 2 bin 664, hizmet verilecek 2 bin 664.

İlçe adı Merkez, yurt adı Saliha Sultan Yurdu, blok merkezi, işletme türü lokanta-kantin, toplam kapasite 2 bin 664, hizmet verilecek 2 bin 664.

Kırşehir’de belirtilen yurtlara işletici olarak başvuruda bulunmak isteyenler, aranan şartları Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü şöyle açıkladı:

İşletici seçimine ait başvuru 28 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 5 Ağustos 2022 tarihi saat 17:00’da sona erecektir.

İşletici adaylarında aranacak genel şartlar; Gerçek veya tüzel kişiliğe sahip olmak, taksirli suçlar hariç sabıka kaydı bulunmamak, Ticaret Odası ve/veya ilgili meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunmak şartları aranmaktadır.

İşletici adaylarında aranacak özel şartlar;

Lokanta, kantin işletmelerine; yemek fabrikası, lokanta, kantin, pastane ve kafeterya çalıştıranlar (Ticaret odası veya ilgili meslek kuruluşlarına kayıtlı olanlar), gıda maddesi toptan ve perakende satıcıları ile gıda maddesi imalatçıları (Ticaret odasına kayıtlı olanlar) müracaat edebileceklerdir.

Diğer işletmelere; Berber, bayan kuaförü, terzi, ayakkabı tamircisi gibi fiilen meslek icra etmesi gereken işletmelere müracaat edeceklerden, ticaret odası veya ilgili meslek kuruluşunda kayıtlı olanlar, fiilen meslek icra etmeyi gerektirmeyen fotokopi-kırtasiye, spor salonu, halı saha, sinema, çamaşırhane gibi işletmelere ise ticaret odası veya herhangi bir meslek odasına kayıtlı olanlar, müracaat edebileceklerdir.

Meslek Odası bulunmayan işletmelerle, ticaret odası veya meslek kuruluşuna kayıtlı şahısların müracaat etmediği işletmelere, Küçük İşletmelere İlişkin Usul ve Esasların diğer şartlarını yerine getirmek kaydıyla bu koşul aranmaksızın müracaat kabul edilir.

İşletici adaylarından istenen belgeler; Adli sicil belgesi, tahsil belgesi (Lise ve üniversite mezunlarından diploma), ikametgâh belgesi (Lokanta ve kantin işletmeleri dışındaki işletmelere başvuran adaylardan), işletici adayı tüzel kişilikse yukarıda yazılı belgeler, tüzel kişiliği temsile haiz olan ve buna ilişkin imza sirkülerini ibraz edene ait olacaktır.

Lokanta-kantin işletmelerine müracaat edenlerin ticaret odası veya ilgili meslek kuruluşlarına 6 aydan az olmamak üzere kayıtlı olduğuna dair belge ayrıca kamu-kurum ve kuruluşlarından ihalelere girmeme cezası almadığına dair ticaret odası veya ilgili meslek kuruluşlarından alacakları belge, işletici mevcut işletmesini devir almış veya ortak olmuş ise bu işlemlerin işletici seçiminden en az 6 ay önce yapılmış olması ( Türk Ticaret Kanununa göre Açılan Şubelerde de en az 6 ay şartı aranacaktır.) ve buna dair belge, vergi levhası (2021 mali yılı), işletici adayı tüzel kişilikse ticaret sicil gazetesi, tüzel kişiliği temsile haiz kişinin imza sirküleri, İşletici Adayı gerçek kişi ise imza beyannamesi (Aslı veya noter onaylı) dosyadaki diğer belgelerle birlikte teslim edilecektir.  Eksik belgeler için ek süre verilmeyecektir. Şartname ve eki tüm belgelerin titizlikle incelenerek müracaat edilecek her bir işletme için belgelerin asılları veya noter tasdikli suretlerinin süresinde teslim edilmesi gerekmektedir. Belgelerinin asıllarını veya noter tasdikli suretlerini teslim etmeyenlerin belgeleri değerlendirilmeyecektir.

İşletici adayı tespit edilen Kesin Teminat miktarının yüzde 10’u oranındaki Türk Lirası’nı geçici teminat olarak, İl Müdürlüğünün göstereceği bankaya Bakanlık adına nakit yatırarak dekontu başvuru yaptığı il müdürlüğüne teslim edecektir. Dekontlarda mutlaka geçici teminatın hangi yurt işletmesi için yatırıldığı, vergi numarası, ayrıca seçime iştirak edecek kişi tüzel kişilik ise ticaret unvanı, şahıs ise adı soyadı belirtilecektir.

Başvuruların tamamlanabilmesi için geçici teminatın en kısa süre içinde yatırılması gerekmektedir.

Dekontun il müdürlüğüne tesliminden sonra başvuru sırasında İl Müdürlüğüne vermiş olduğunuz cep telefon numaranıza kullanıcı adı ve şifre sms olarak gönderilecektir. Tarafınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ile kygm.gsb.gov.tr internet adresinden bilgilerinizin 5 Ağustos 2022 Cuma günü saat 17:00’a kadar girilmesi gerekmektedir.

İşletme yerleri için yapılan işletici seçimine ait işlemler bir ihale niteliği taşımamaktadır. Genel Müdürlük işletici seçimi yapıp yapmamakta serbesttir. Posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

İlana çıkılan işletme yerlerine ait yurt kapasiteleri ve isimleri değişiklik gösterebilir. Bakanlık, yurt isim değişikliğini yapmaya ve yurt kapasitelerini artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. MEHMET EMİN TURPÇU

 

29 Tem 2022 - 15:52 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi