Aile hekimi yerleştirme işlemi yapılacak

Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği uygulaması kapsamında iller arası aile hekimliği yerleştirme işlemi yapılacağını duyurdu.

Yapılan duyuruya göre Kırşehir’de 2 aile hekimi yerleştirme işlemi yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, resmi sitesinde aile hekimliği uygulaması kapsamında 2022/2 iller arası aile hekimliği yerleştirme işlemi yapılacağını açıkladı. Yer değiştirme başvuruları bugün sona eriyor. Başvurular Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e- Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi ile giriş yapılacak. Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan münhal kadrolara göre Kırşehir’de 2 aile hekimi yerleştirilecek. Kırşehir’de yerleştirme işlemi yapılacak münhal kadroların yeri şöyle:

Kırşehir Akçakent Şehit Teğmen Turgut Çiçek Aile Sağlığı Merkezi 1 Nolu Aile Hekimliği Birimi’ne 1 aile hekimi.

Kırşehir Çiçekdağı Köseli Aile Sağlığı Merkezi 5 Nolu Aile Hekimliği Birimi’ne 1 aile hekimi.

 

Kırşehir’de başvuruda bulunmak isteyen aile hekimleri, aile hekimliği uygulaması kapsamında 2022/2 iller arası aile hekimliği yerleştirme takvimi şöyle:

04 Ağustos 2022 Perşembe münhal yerlerin ilan edilmesi. 04 Ağustos 2022 Perşembe-09 Ağustos 2022 Salı (Saat 18.00’e kadar) PBS üzerinden başvuruların yapılması. 10 Ağustos 2022 Çarşamba - 19 Ağustos 2022 Cuma başvuruların kontrolü ve değerlendirilmesi. 22 Ağustos 2022 Pazartesi yerleştirme komisyonu değerlendirme, kabul ve ret listelerinin yayımlanması.

22 Ağustos 2022 Pazartesi-23 Ağustos 2022 Salı inceleme sonrası başvuruları ret olanların ve hizmet puanı itirazlarının PBS üzerinden alınması.

24 Ağustos 2022 Çarşamba-26 Ağustos 2022 Cuma itiraz başvurularının değerlendirilmesi.

31 Ağustos 2022 Çarşamba yerleştirme komisyonu son değerlendirme, kabul ret listelerinin PBS üzerinden yayımlanması.

1 Eylül 2022 Perşembe yerleştirme işlemi (Yeri ve saati (https://yhgm.saglik.gov.tr/) internet adresinden ilan edilecektir.).

Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer verilen aile hekimliği uygulaması kapsamında 2022/2 iller arası aile hekimliği yerleştirme işlemi ilan metninde yer verilen bilgilerden bazıları şöyle:

24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 8 inci maddesine dayanılarak hazırlanan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğine göre, mezkûr Yönetmeliğin 15 inci maddesine göre belirlenen münhal yerler için aşağıda belirtilen şartlar ve belirlenen takvim çerçevesinde noter huzurunda bilgisayar ortamında hizmet puanı ve tercih sırası ile yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Genel esaslar; İller arası aile hekimliği yerleştirme işlemleri, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğine göre yapılacaktır. İllerdeki boş aile hekimliği pozisyonlarına bir yerleştirme işlemi neticesinde doldurulamayan pozisyonlar münhal birim olarak ilan edilecektir. Münhal olarak açılan birimin bulunduğu aile sağlığı merkezinde aile hekimliği uzmanı kontenjanı yok ise bu pozisyona aile hekimliği uzmanları başvuramayacaktır. Aile hekimliği uzmanı kontenjanı var ise hem aile hekimliği uzmanı hem de diğer hekimler başvurabilecektir. Münhal birime yerleştirme işlemi için Bakanlığımıza bildirilen boş pozisyonlara, iller arası yerleştirme işlemi tamamlanıncaya kadar (noter sonuçlarının ilan edildiği tarih), il içinde yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

Başvuru şartları; İller arası aile hekimliği yerleştirme işlemine sözleşmeli olarak görev yapan aile hekimleri ile Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 04/02/2020 tarih ve 2020/1 sayılı ‘Aile Hekimliğine Geçişte Muvafakat İşlemleri’ konulu genelgesi doğrultusunda muvafakatı uygun görülen diğer hekimler başvurabilecektir. Başvuruda bulunacak adaylar fiilen görev yaptığı ildeki münhal birimleri tercih edemeyecektir. Halen Aile hekimi pozisyonunda görev yaptığı ilde fiilen 1 (bir) yıl süreyle çalışmayan aile hekimleri, aile hekimliği yerleştirme işlemine başvuramayacaktır. Son başvuru tarihi itibariyle bu şartı taşımayan sözleşmeli aile hekimlerinin başvuruları kabul edilmeyecektir. 3359 sayılı Kanun kapsamında Devlet Hizmeti Yükümlüsü (DHY) ve 4924 sayılı Kanun kapsamında görev yapanların ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sözleşmeli olarak çalışanların başvuruları kabul edilmeyecektir. (DHY, son başvuru tarihi itibariyle sonlandırılmış olmalıdır.) Aile hekimliği pozisyonunda görev yapmakta iken bulunduğu ilde usulüne uygun olmayan şekilde sözleşmesini feshedenler 1 (bir) yıl süreyle iller arası aile hekimliği yerleştirme kurasına başvuramayacaktır. Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin 9 uncu fıkrasına istinaden, Aile hekimi pozisyonunda görev yapmakta iken iller arası aile hekimliği yerleştirme işlemine katılan, fakat yerleştirildiği farklı ildeki birimde görevine başlamayan aile hekiminin çalıştığı ildeki sözleşmesi feshedilir ve 1 (bir) yıl süreyle aile hekimliği yerleştirmesine başvuramaz. İl içinde yapılan aile hekimliği yerleştirme sonucunda kamu dışı aile hekimliği pozisyonlarına yerleşen ve halen aile hekimi olarak görev yapan personel tercih ettiği ilde kamu dışı aile hekimi kontenjanı var ise başvurabilecektir.

En fazla 5 tercih yapılacak

Başvuruların yapılması; Başvurular Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (https://yhgm.saglik.gov.tr/) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e- Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi ile giriş yapılarak kura takviminde belirtilen süreler içinde yapılacaktır. Başvuru yapacak olan adaylar Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden açılan münhal yerlerden ilan edilen takvim çerçevesinde en fazla 5 (beş) tercih, 5 (beş) münhal yerin bulunmaması durumunda ise en fazla ilan edilen yer sayısı kadar tercih yapabileceklerdir. Başvuru yapacak adaylar kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydedip kesinleştireceklerdir. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgilerinde değişiklik yapılamayacaktır. Kesinleştirilmeyen başvurular dikkate alınmayacaktır. Kesinleştirilen başvuru formu fiziki evrak olarak ayrıca gönderilmeyecektir. Kuraya başvuran personelden başvurularını iptal ettirmek isteyenlerin 10 Ağustos 2022 Çarşamba ile 29 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 18.00’e kadar PBS üzerinden elektronik ortamda kura iptal başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kura başvurusunu iptal ettirenler bu kuraya yeniden başvuruda bulunmayı talep edemeyeceklerdir. İller arası yerleştirmeye açılan birimin bulunduğu aile sağlığı merkezlerinde aile hekimliği uzmanı için kontenjan olup olmadığı ilanda belirtilecektir.  Hizmet puanı itirazları PBS üzerinden alınacaktır. Alınan itirazlar değerlendirilerek PBS üzerinden ilan edilecek olup yerleştirme işlemi yeniden hesaplanan hizmet puanlarına göre yapılacaktır. Başvuru evraklarının incelenmesi neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleri ile birlikte tebligat yerine geçmek üzere PBS üzerinden ilan edilerek elektronik ortamda itirazlar alınacak ve neticeleri PBS üzerinden ilan edilecek. BURCU ÖZTÜRK

09 Ağu 2022 - 13:14 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi