Öğrenci alımı yapılacak

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı öğrenci alımı duyurusu yaptı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na 500 öğrenci alınacak. Öğrenci alımı için başvurular dün başladı ve 2 Eylül’e kadar devam edecek.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Pedagojik Formasyon Birimi, öğrenci alımı hakkında üniversitenin resmi sitesinde şu açıklamayı yaptı:

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ayrılacak kontenjan 500 olarak belirlenmiştir. Başvuru ve kesin kayıt işlemleri 08.08.2022 Pazartesi günü başlayıp 02.09.2022 Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecektir. Ancak, belirlenen kontenjanın erken dolması durumunda, başvuru ve kesin kayıt işlemi belirtilen tarihten önce sonlandırılacaktır.

Başvuru ve kesin kayıt tarihi dönemi sonunda (02.09.2022), kesin kayıt hakkı kazanan aday sayısının 300’ün altında kalması durumunda, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açılmayacak olup, kesin kayıt yaptırmış olan ve dilekçe ile Pedagojik Formasyon Birimine başvuran adayların, katkı payı ücretleri belirttikleri hesaplara iade edilecektir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için katkı payı ücreti 4.900 TL (Dört Bin Dokuz Yüz Türk Lirası) olarak belirlenmiştir. Belirlenen katkı payı ücretinin ilk taksiti (2.450 TL) kayıt esnasında, ikinci taksiti ise bahar yarıyılında kayıt yenileme esnasında ödenecektir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları çerçevesinde yer alan, aşağıdaki programlardan mezun olan adaylar başvurabileceklerdir.

Atamaya esas olan öğretmenlik alanı ve mezun olunan programlar;

Beden Eğitimi; Antrenörlük, Spor Yöneticiliği.

Bilişim Teknolojileri; Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar Bölümü, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgi Teknolojileri, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Bölümü, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Yönetim Bilişim Sistemleri.

Biyoloji; Biyoloji Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji.

Coğrafya; Coğrafya Bölümü.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi / Okul Öncesi; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Bölümü.

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi, Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi, Dinî İlimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi.

Görsel Sanatlar / Resim; Resim, Geleneksel Türk Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları, Görsel Sanatlar Bölümü, Resim Ana sanat Dalı, Heykel, Resim - Baskı Sanatları Bölümü, Plastik Sanatlar Bölümü, Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü.

İngilizce; İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Mütercim-Tercümanlık Bölümü (İngilizce), İngiliz Dil Bilimi Bölümü, Çeviri Bilim Bölümü (İngilizce), İngiliz Dili ve Kültürü Bölümü.

Felsefe; Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler), Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler).

Fizik; Fizik Bölümü, Fizik Mühendisliği.

Kimya / Kimya Teknolojisi; Kimya Bölümü, Kimya Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü.

Matematik; Kredilerinin en az yüzde 70’ini matematik alanında belgelendirenler. Matematik Bölümü, Matematik-Bilgisayar Bölümü, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü.

Müzik; Müzik Bölümü/Anabilim Dalları.

Sağlık / Sağlık Hizmetleri; Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelik/Bölümü, Ebelik/Bölümü, Sağlık Memurluğu/Bölümü, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Eğitimi Bölümü.

Tarih; Tarih Bölümü.

Türk Dili ve Edebiyatı; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Türk Halkbilimi Bölümü.

İlgili bölüme/programa başvuru sayısının 6’nın altında olması halinde o bölüm/program için öğrenci alınmayacaktır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na, başvuru ve kesin kayıt aynı anda yapılacaktır. Buna göre; herhangi bir puan sıralaması yapılmadan, ilk gelen adaylardan başlamak üzere, 500 kişilik kontenjan dolana kadar, başvuran tüm adaylara doğrudan kesin kayıt hakkı tanınacaktır. Ancak, ilanda belirtilen bazı bölümlere/programlara planlananın üzerinde başvuru olması durumunda, öğretim elemanı sayısı ve ilimizdeki okullarda görevli öğretmen sayıları dikkate alınarak, ilgili bölümler/programlar için Pedagojik Formasyon Birimi tarafından kontenjan sınırlaması yapılabilecektir. Bu nedenle Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na kayıt yaptırmak isteyen adayların başvurularını erken yapmaları önerilmektedir. Aksi taktirde doğabilecek mağduriyetlerden adayların kendileri sorumludurlar. Kesin kayıt esnasında aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi zorunludur. 

Kayıt için başvuru dilekçesi. Onaylı Lisans Mezuniyet Belgesi ya da Diploma Fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla), onaylı lisans not durum (transkript) belgesi fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla), nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla).

Kesin kayıt yaptıracak adaylar, başvuru esnasında verilecek öğrenci numaraları ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Halk Bankası Harç Hesabı’na (Halkbank Şubeleri, ATM ve İnternet Şubelerinden) katkı payı ücretlerini yatıracaklardır. Adayların başvuru yaptıkları günden başlayarak, üç gün içerisinde katkı payı ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Belirlenen zaman diliminde, katkı payı ücretlerini yatırmayan/yatıramayan adayların kayıtları kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadan silinecektir. Güz dönemi katkı payı ücreti 2.450 TL’dir. Herhangi bir sebeple kaydını sildirmek isteyen ve/veya programa devam etmek istemeyen aday(lar)a hiçbir şekilde katkı payı ücreti iadesi yapılmayacaktır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na başvuru esnasında verilen bilgilerin doğru olması adayların sorumluluğundadır. Eksik veya yanlış bilgi veren ya da verdikleri bilgilerin doğruluğunu belgelendiremeyen adaylar, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na kesin kayıt yaptırmış olsalar bile kayıtları silinir. Bu adayların ödedikleri katkı payı ücretleri iade edilmez.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na yerleşen adayların, başka bir üniversitenin de Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na yerleşmeleri durumunda, eğitim öğretimin başladığı ilk hafta kayıtlarını sildirmek istediklerini bir dilekçe ile üniversitemiz Pedagojik Formasyon Birimi’ne bildirmeleri gerekmektedir. Başka bir üniversiteye kayıt yaptıran adayların ödedikleri katkı payı ücretleri iade edilmez.

 

09 Ağu 2022 - 13:35 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi