Özel spor tesisleri olanlar ve kuyum ticareti yapanlar, bu habere dikkat!

Kırşehir’de özel spor tesisleri olan işletme sahipleri ve kuyum ticareti işiyle uğraşan vatandaşlar, düzenleme yapıldı.

Kırşehir’de özel spor tesisleri olan işletme sahipleri ve kuyum ticareti işiyle uğraşan vatandaşlar, düzenleme yapıldı.
25 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasina Dair Yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişikliklere yer verildi. Yapılan değişiklikler içinde Kırşehir’deki ve diğer illerdeki özel spor tesislerini ve kuyum ticareti yapılan işletmeleri ilgilendiren kararlar çıktı.
Kırşehir’de özel spor tesisleri bulunan işletme sahipleri, soyunma odaları 8 metrekareden az olamayacak, kullanım alanı 15 metrekareden az olmamak üzere en az bir adet dinlenme veya bekleme salonu bulunacak, tesislerde kapalı yerlerin ortam ısısı kış aylarında 18 °C derecenin altında, yaz aylarında 24 °C derecenin üstünde olmayacak.

Kırşehir’deki özel spor tesisi bulunanlar, Resmi Gazet’de yayımlanan İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasina Dair Yönetmelik’in özel spor tesisleri bölümü şöyle:

14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin eki (EK-l)'de yer alan “SIHHİ MÜESSESELER İÇİN SINIFLARINA VE ÖZELLİKLERİNE GÖRE ARANACAK NİTELİKLER” kısmının sonuna aşağıdaki bölümler eklenmiştir.
“P- ÖZEL SPOR TESİSLERİ

1-Gerçek veya özel hukuk tüzel kişileri tarafından spor çalışmaları yapmak, bedensel ve zihinsel yetenekleri geliştirmek, spor ve oyun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla açılan özel spor tesislerinde (salon, stüdyo, akademi gibi açık, yarı açık ve kapalı yerleri) ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır:

1.1- Kadın ve erkek sporcuların farklı günlerde ve saatlerde spor yaptığı tesislerde kullanım alanı 8 m2’den az olmamak üzere bir adet soyunma odası, bir adet duş alma kabini ve bir adet tuvalet; kadın ve erkek sporcuların aynı gün ve saatlerde spor yaptığı tesislerde ise aynı özelliklerde en az iki adet soyunma odası, iki adet duş alma kabini ve iki adet tuvalet bulunacak, duş alma kabinleri ve tuvaletler soyunma odalarının içinde olacaktır.

1.2- Tesiste sporcu sayısına yetecek kadar soyunma dolabı ve askılık bulunacaktır.

1.3- Kullanım alanı 15 m2'den az olmamak üzere en az bir adet dinlenme veya bekleme salonu bulunacaktır.

1.4- Spor çalışmasının yapıldığı yer sporcu sayısına göre yeterli olacaktır.

1.5- Tesislerde kapalı yerlerin ortam ısısı kış aylarında 18 °C derecenin altında, yaz aylarında 24 °C derecenin üstünde olmayacaktır.

1.6- Tesis zeminleri yapılan spor dallarının özelliklerine göre kapalı alanlarda tahta, parke, kauçuk, PVC ve benzeri malzemelerle; açık veya yan açık alanlarda çim, asfalt, beton, tartan ve benzeri malzemelerle veya ilgili federasyon başkanlıkları tarafından belirlenen standartlara göre kaplanmış olacaktır.

1.7- Çalışma sırasında fiziki darbeleri önleyici tedbirleri sağlamak için çalışma alanında tehlike arz eden keskin kenarların sivri uçlan darbeyi hafifletici yumuşak malzemelerle kaplanmış olacaktır.

1.8- Tesislerde spor çalışmalarını engelleyecek direk, sütun, hendek, çukur, toprak yığmı, ağaç ve benzeri engeller bulunmayacaktır.

1.9- Tesislerin genelinde çalışır durumda aydınlatma ve havalandırma sistemi bulunacaktır.

1.10- Tesisin bütün üniteleri genel sağlığa uygun şartları taşıyacaktır.

1.11- Tesiste yapılacak faaliyetler esnasında gürültü, kirlilik gibi nedenlerle çevrenin rahatsız edilmemesine yönelik her türlü tedbir alınacaktır.

1.12- Tesisler, engellilerin kullanımını ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek standartta olacaktır.

1.13- Tesislerin bulunduğu binalarda meyhane, bar, kahvehane, kıraathane, elektronik oyun merkezi, internet salonu ile açıkta alkollü içki satılan iş yerlerinin bulunması halinde tesislerinin girişleri ve çıkışları bağımsız ve kullanım alanları ayrı olacaktır.

1.14- İlgili spor federasyonu tarafından spor dalının fiziksel efor gerektirmediği yönünde karar alınmış olması halinde sadece bu spor dallarında faaliyet gösterecek tesislerde duş alına kabini ve soyunma odası bulunması şartı aranmayacaktır.

Kırşehir’de kuyum ticareti yapan iş yerleri sahipleri, aynı yönetmelikte kuyumcuların, kuyum ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacağı, işyerlerinde kamera kayıt sisteminin kurulacağı, çelik kasa, vitrin, banko kasa, kırılmaz vitrin camı ve alarm sistemi bulunacağı belirtildi.

Yayımlanan yönetmelikte kuyum ticareti yapilan iş yerleriyle ilgili şu bilgiye yer verildi:

1- Kuyum alımı, satımı ve onarımı yapılan iş yerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır:

1.1- Kültür ve Turizm Bakanlığmca belirlenen tarihi ve kültürel niteliği haiz çarşılar hariç olmak üzere, ilgili mevzuatı gereğirıce bağımsız bölüm niteliğine sahip olacaktır.

1.2- Kuyum ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacaktır.

1.3- Çelik kasa, vitrin, banko kasa, kırılmaz vitrin camı ve alarm sistemi bulunacaktır. 1.4- İş yeri girişleri ve çıkışları ile iş yerinin içini ve işlem yapan kişilerirı yüzünü net

gösterecek şekilde ve sorumlu kuruluşlarca tespit edilecek sayıda ve standartta kamera kayıt sistemi kurulacaktır. Kamera kayıt sistemi aracılığıyla elde edilen kayıtlar doksan gün süre ile saklanır ve kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemez.

1.5- 1.3 ve 1.4 fıkralarında yer alan sistemlerin çalışır vaziyette tutulması işletmecinin sorumluluğunda olup bakımları ve onarımları işletmeci tarafmdan her yıl düzenli olarak yaptırılacaktır.

1.6- Açılacağı yer itibarıyla genel güvenlik ve asayiş durumu yönünden yetkili kolluk kuvvetinin görüşü alınmış olacaktır. Yetkili kolluk kuvveti, açılacak yetin genel güvenlik ve asayişirı korunması açısmdan kolaylıkla kontrol edilebilecek bir yerde ve konumda olup olmadığını dikkate alarak, iş yeri hakkmdaki görüşünü mülki idare amiri vasıtasıyla yedi gün içinde bildirir.

2-Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile bu bölümdeki ilave şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

Bu kararlar yönetmeliğin yayımlandığı tarih olan 25 Ağustos 2022’den itibaren geçerli olacak. MEHMET EMİN TURPÇU

 

27 Ağu 2022 - 10:53 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi