EKİCİOĞLU: YENİ ENERJİ KAYNAKLARI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ!

EKİCİOĞLU: “Kırşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de Geri Dönüşüm Kumbarası uygulamasını başlatan ilk Belediyelerden biri olduk.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Genel Merkezi tarafından dijital olarak yayınlanan Belediye Gazetesi’nin 28 Kasım 2022 Pazartesi günkü 125. sayısında, son yılların en önemli konuları arasında yer alan “sağlıklı, sürdürülebilir bir çevre ve kentsel yaşam için geri dönüşüm, atık yönetimi ve sıfır atık yönetim sistemi” konulu sorulan soruları yanıtladı.
Kırşehir Belediyesi’nin geri dönüşüm ve atık yönetimi çalışmaları, sürdürülebilir sağlıklı çevre ve kentsel yaşam için planlanan projeler; kapasiteye uygun geri dönüşüm uygulamalarında, atık üretiminin azaltılmasında, atıkların depolanması ve bertaraf edilmesi sürecinde dikkat ettiğiniz unsurlar ve yurttaşlara sıfır atık bilinci kazandırmak ve kentsel atıklar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan çalışmalarla ilgili soruları yanıtlayan Belediye Başkanı Ekicioğlu, şunları ifade etti:
Kırşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de Geri Dönüşüm Kumbarası uygulamasını başlatan ilk Belediyelerden biri olduk. Nisan ayında faaliyete geçirdiğimiz Mobil Atık Getirme Merkezi ile aynı zamanda farkındalık yaratıyoruz.
Kırşehir Belediyesi, kâğıt-karton, cam, elektrik-elektronik, metal, atık ilaç, plastik, pil vb. atıkların geri dönüşümünü sağlamak için Türkiye’de Geri Dönüşüm Kumbarası uygulamasını başlatan ilk Belediyelerden biri oldu.
Cacabey Meydanı’na koyduğumuz Mobil Atık Getirme Merkezimize kimyasal ve sıvı olmayacak şekilde kâğıt-karton, cam, elektrik-elektronik, metal, atık ilaç, plastik, pil vb. atıklar konuluyor.
Kırşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizden beri Çevreye Duyarlı ve Sağlıklı Çevre bilincinin oluşturulması ve sürdürülebilir çevre ve kentsel yaşam için farkındalık yaratma gayretindeyiz. Bu bağlamda Çevreye duyarlı hemşehrilerimizin büyük önem verdiği Mobil Atık Getirme Merkezi Nisan ayından bu yana Cacabey Meydanı’nda atık toplama faaliyetini sürdürüyor.
Hemşehrilerimizin kumbaraya bıraktıkları pet şişeler, gazeteler, piller vb. malzemelerin geri dönüşümü sağlanırken bu kumbaralar sayesinde aynı zamanda vatandaşlarımıza da geri dönüşüm bilinci kazandırılmış oluyor.
Öncelikle çağdaş ve modern toplumların olmazsa olmazlarında olan temiz çevreyi oluşturmak ve korumanın hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum.
Çevreyi korumak adına poşeti paralı yapıp, dünyanın bütün plastik atıklarını ithal eden; ağacı, denizi; doğayı hiçe sayan bir anlayışa karşı biz de Kırşehir Belediyesi olarak “Doğayla barışık temiz Çevre”yi savunuyor ve koruyoruz.
Rüzgârın ve güneşin doğaya ve insana sunduğu olanakların bilinciyle doğayı tahrip etmeden, yeni enerji kaynakları oluşturmanın da uzun vadede doğaya ve çevreye büyük katkısı olduğunu düşünüyoruz.
Geri dönüşüm uygulamaları ve atıkların sağlıklı bir biçimde depolanarak bertaraf edilmesi noktasında ilimizin muhtelif yerlerine Kırşehir Belediyesi tarafından yerleştirilen çevreci, hijyenik ve güvenli çöp toplama sistemi olan Yerkonlar yerleştirdik.
Yerkonlarda yerçekimi kuvvetinin etkisiyle çöpler kendiliğinden sıkışıyor ve yerüstü sistemlere göre 3 kat fazla atık depolanıyor. Toprağın serin tutma özelliği çöp içindeki bakteri çoğalmasını yavaşlatarak koku probleminin önüne geçiyor. Sistemin kapalı olması sebebiyle kötü görüntü oluşmuyor ve sokak hayvanlarının çöpleri dağıtması da engellenmiş oluyor.
Belediye olarak, ÇED Raporu alındıktan sonra, Ekizağıl mevkiindeki Vahşi Depolama Alanında Ayrıştırma ve Geri Dönüşüm Tesisini kuracağız. Bu kapsamda İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Birimi’ni oluşturduk.
Kırşehir Belediyesi olarak halkımızın sıfır atık bilinci kazanmaları noktasında “Çevre Haftası” ve buna benzer günlerde farkındalık yaratmak amacıyla programları hayata geçirmeye devam ediyoruz.
Kırşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı araçlara Çevre Haftası kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla Çevre ve Temizlik konulu giydirme yapılarak görsel eğitim formlarını yaptık. Son olarak, 6 Haziran 2022 Pazartesi günü Kırşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Personelleri tarafından gönüllülere ve personele eldiven ve çöp poşeti dağıtımı yapıldı ve Huzur Evi önünden Destek Hizmetleri Müdürlüğü önüne kadar farkındalık yaratmak amacıyla çöp toplama işlemi gerçekleştirildi.
Biz bu tün planlamalarımızda çevremizi temiz tutmanın ve korumanın hepimizin vatandaşlık görevi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kırşehir Belediyesi olarak “Doğayla barışık temiz Çevre”yi savunuyor ve koruyoruz. Bunun için de yaptığımız tüm çalışmalarda ilimizdeki STK’ları, dernekleri ve sivil inisiyatifleri sürece dahil ederek birlikte hareket ediyoruz.
Geri dönüşüm ve atık yönetimine ilişkin çevre politikalarını oluştururken mevcut olanaklarımızı doğru, akılcı ve planlı bir şekilde yapılandırdığımız için işleyiş açısından bir zorlukla karşılaşmıyoruz.”

01 Ara 2022 - 10:03 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.