ÇALIŞMA ORTAMINDAKİ ŞARTLARIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE ETKİLİ

İl Sağlık Müdürlüğü Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri Sertifikası Aldı..

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri Sertifikası Aldığını açıkladı.

ÇALIŞMA ORTAMINDAKİ ŞARTLARIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE ETKİLİ

Müdürlükten yapılan açıklamada; “Günümüzde insanlar yaşamlarının yaklaşık üçte birini iş yerinde geçirmektedir. Yaşamın bu kadar büyük bir kısmının iş hayatında geçtiği göz önünde bulundurulduğunda çalışma ortamındaki şartların insan sağlığı üzerindeki etkisinin önemi anlaşılmaktadır. Sağlıklı ve güvenli şartlarda ve ortamda çalışmak, günümüzde her çalışanın sahip olması gereken bir insanlık hakkıdır ve işletmelerin bu konuda belirlenmiş yasalara uyması gerekmektedir. Değişen dünya koşulları hemen her işyerinde çalışma koşulları değiştirmektedir. İhtiyaçlar artık çok yönlü, organize edilmesi daha zor olmakta ve hizmet verilen gruplar daha dinamik ve hareketli, işyerleri daha değişken ve işler daha istikrarsız ve geçici olmaktadır. İşverenlerin çalışan sağlığına yönelik sorumluluğu; çalışma ortamı ve koşullarının uygun hale getirilmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korumanın sağlanması, hastalık oluşturabilecek nedenlerin ortadan kaldırılması ve bu çalışmaların tümünün sistemli ve yöntemli biçimde yapılmasını kapsamaktadır”.

HASTALIKLARLA MÜCADELE ETMENİN GEREKLİLİĞİ DE ANLAŞILMAKTADIR

“ILO (International LabourOrganisation/Uluslararası Çalışma Örgütü), tarafından tütünsüz işyeri, sağlıklı beslenme ve egzersiz durumunun sağlıklı yaşam tarzının işyerinde teşvik edilmesinde önemli bileşenler olduğunu belirtmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün İşçi sağlığı küresel eylem planında; işyerinde bulaşıcı olmayan hastalıklar (kalp krizi, inme, kanserler, KOAH, astım, diyabet vd.) açısından uyarıların daha fazla olmasının sağlığın teşviki ve geliştirilmesi için önemli olduğu belirtilmektedir. Çalışanların sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite uygulamaları desteklenmesi, zihin sağlığı ve aile ortamının desteklenmesinin önemi ifade edilmektedir. Günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıkların dünyada en büyük salgınlardan birisi haline geldiği düşünüldüğünde yaşamın her alanında bu hastalıklarla mücadele etmenin gerekliliği de anlaşılmaktadır. Yetişkinlerin günlük yaşamlarının önemli bir kısmını geçirdikleri işyerlerinde sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi teşvik gibi yetişkinleri davranış değişikliğine yönelten müdahaleler ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda Müdürlüğümüz Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri Uygulama Rehberi doğrultusunda Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü denetim ekiplerince yapılan denetimde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına uygun bulunduğundan “Beslenme Dostu Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri Sertifikası” almaya hak kazanmıştır” ifadelerine yer verildi.

15 Ara 2022 - 09:59 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.