KIRŞEHİR’İN SORUNLARI PARLAMENTOYA TAŞINACAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 120 milletvekilini 24 ilde görevlendirdi. Meclis açılana kadar heyetler halinde illerde çalışacak milletvekilleri hazırladıkları raporları genel başkana sunacak.

Bu çerçevede Kırşehir’de de yapılan görevlendirmeler ile Kırşehir’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları ve basın mensupları ile kahvaltıda biraraya gelen heyet Kırşehir’in sorunlarını önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ardından da parlamentoya taşıyacak.

Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara milletvekili Kırşehirli Hemşehrimiz Yıldırım Kaya, Adana Milletvekili Orhan Sümer, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Ankara 3. Bölge Milletvekili Nihat Yeşil, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç parti üyeleri, Kırşehir oda dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk olarak kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Baran Genç; “x“Genel Başkanımızın ileriki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı il gezilerinde değerlendirmek amacıyla bir çalışma yürütülmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda 24 ilde çalışma yapmak üzere milletvekillerinden oluşan heyetler belirlenmiştir. Bu çerçevede Kırşehir’in de yazılı ve sözlü olarak dile getiren sorunları önce Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ardından da TBMM kürsülerinde yer alacaktır” dedi ve sözü Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na bıraktı.

Ekicioğlu ise düzenlenen toplantıya iştirak eden herkese ayrı ayrı teşekkür etti ve Kırşehir’de ekonomik konulara değindi.

KIRŞEHİR ORTA ANADOLU’NUN GÜLÜDÜR VE BİZ BU GÜLÜ SOLDURMAYACAĞIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ise yaptığı konuşmaya neşet Ertaş vurgusu ile başladı. Kırşehir’in önemli değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda gerekli tüm çalışmaların Ankara ve Kırşehir nezdinde aralıksız devam ettiğini belirten Kaya, Neşet Ertaş’ın halkın bağrından çıktığını ve halkın gönlünde yatmakta olduğunu belirterek, “O, bütün yaşamı boyunca, Anadolu insanın derdiyle hemhal olmuş; türkülerinde, bozlaklarında halkımızın duygularına, düşüncelerine, hasretine, sazı ve sözüyle tercüman olmuş, gönülden gönüle gizli bir yol yaratmış, eşsiz bir gönül insanıdır. Büyük usta Neşet Ertaş, hayat felsefesini, her zaman ezilenden, yoksuldan, hor görülenden yana kurduğu için türkülerinde de “Garip’ mahlasını seçmiştir. Oysaki Neşet Ertaş, bir dönem kendisine “Devlet Sanatçısı’ unvanı verilmek istediğinde “Ben halkımın sanatçısıyım’ diyerek bu isteği geri çevirmiştir. O, halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde yatmaktadır. Otel lobilerinde, devlet protokolüyle değil, derin sevgi ve muhabbet bağları kurduğu halkıyla birlikte anılmayı hak eder. Anavatanımsın, baba yurdumsun dediği Şirin Kırşehir’in en büyük değeri olan büyük ustanın ölüm yıldönümünde, onun büyüklüğüne ve felsefesine yakışır bir anma yapılmaması Kırşehir halkını üzmektedir. Gelecek yıllarda, Büyük Usta Neşet Ertaş ile birlikte bu topraklardan çıkan Anadolu Halk Ozanları geleneğinin bütün temsilcileri hak ettikleri şekilde anılacaktır. Rahmetle Büyük Üstadı bir kez daha anıyoruz. Kırşehir’in sorunlarının esas alınacağı bu toplantıya Genel Merkezimizin görevlendirmesi ile Kırşehir’e gelen vekillerimize de ilimize hoş geldiniz diyorum. İnanıyorum ki Kırşehir hak ettiği yere gelecek, değerlerine, kültürlerine sahip çıkan, yeterince tanıtımı yapılan ve gelecek nesillere aktarılan bir il haline gelecektir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Biz Kırşehir, Boztepe ve Akpınar’da iktidarız. Bugünkü toplantı ve diğer illerde tamamlanacak toplantılarımızla 24 ilin sorunları adil şekilde masaya yatırılacak ve çözüm odaklı çalışmalar yapılacaktır. Bizler biliyoruz ki Kırşehir’e dışarıdan bakan göz içeriden bakan gözün göremediklerini görür. Kırşehir’in bugüne kadar çözülemeyen her sorunu bizim baş ağrımızdır. Kırşehir Orta Anadolu’nun gülüdür ve biz bu gülü soldurmayacağız. Sizlere Genel Başkanımızın selamını getirdik. Bizler sorunların çözümü için bugün bir araya geldik. Katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.

Yıldırım Kaya, program yoğunluğu nedeniyle toplantıdan erken ayrılırken, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ise yaptığı konuşmada; Toplantımızda Kırşehir’in genel sosyal ve ekonomik durumu, siyasi iklim ve önümüzdeki dönemde halkın siyasi eğilimlerinin değiştirilmesi konusunda izlenmesi gereken yol haritası, Yürütülen Parti politikalarının bölge açısından CHP’yi güçlü ve zayıf kılan unsurlarının neler olduğu, Bölge halkının temel sorunları ve bu konuda CHP’den beklentileri, Bölgede söz sahibi olan ve temasa geçilmesi önerilen kanaat önderlerinin listesinin ve iletişim bilgilerinin tespiti ile bu kanaat önderleriyle görüşme yapılması durumunda ele alınması gereken başlıca konular, Bölgede etkin ve güçlü STK’lar ve meslek örgütlerinin listesinin ve iletişim bilgilerinin tespiti ile bu kuruluşlarla temasa geçilmesi durumunda ele alınması gereken başlıca konular esas alınacaktır. Kırşehir’in sorunlarının çözümü için bu toplantının verimli geçeceğine inanıyorum. Bugün toplantıda sizler Kırşehir’in sesi olacaksınız ve toplantıda oluşturacağımız sonuçlar önce Genel Merkez’e ardından da Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsülerinde çözüm bulacaktır” dedi.

Toplantıda sivil toplum kuruluşları, oda ve dernek başkanları ve basın kuruluşlarının temsilcileri tek tek söz alarak Kırşehir’in sorunlarını heyete iletti.

Kırşehir Elektrikçiler ve Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, Kırşehir’de demiryolu ve çevre yolunun biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini ve yıllardır kanayan yara hale gelen bu durum için adım atılması gerektiğini savundu. Kırşehir’de esnafın zor durumda olduğunu kaydeden Kerimoğlu açıklamasında kalıcı çözümlerin bulunması gerektiğini kaydetti.

YEREL BASININ SORUNLARI ACİLEN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI!

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ise yaptığı açıklamada “Kanun teklifi hazırlanarak Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır. Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler günümüz koşulları göz önüne alınarak değişmelidir. Resmi ilanları yük gören bürokratik anlayışın yerine, sağduyulu yaklaşımla ülke menfaatlerinin hâkim olacağı bir bakış açısı hayata geçmelidir. Sektörümüzde yaygınlaşmakta olan tekelci yaklaşım her şeyden önce siyaset kurumuna zarar vermektedir. Bu husus acilen gözden geçirilerek tedbir alınmalıdır. Dünyanın her yerinde egemen devletler basınla aralarında irtibat kurarlar. Millilik ve yerlilik açısından bu vaz geçilmez bir stratejidir. Bu faaliyet alanı milli güvenlik, milli eğitim ve ulaştırma gibi bir kamu hizmet alanıdır. Sistemi sağlıklı olarak işler hale getirecek yöntemler sektör temsilcileriyle de görüşülerek üretilmelidir. Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, Düzenleme-Denetleme-Destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalıdır. Bunun için vakit geçirmeden internet yasası çıkarılmalıdır. Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onuru zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmaktadır. Basın için Acil Destek Paketi çıkarılmalıdır. Pakette doğrudan desteklerin dışında Hazine, İŞKUR, KOSGEB ve kalkınma ajansları destekleri “konfeksiyon” değil “terzi usulü” hazırlanmalıdır. BİK Genel Kurulu’nun sağlıklı olarak çalışmalarına devam edebilmesi için Hükümet Kanadı üyeleri atanmalıdır. Taslak halinde olan Yargı Reformu Paketi’nden icra ilanlarının gazetelerde yayının kaldırmayı öngören değişiklik yerine Kamu İhale Mevzuatı’ndaki gibi eşik değerler sistemi getiren ve icralardaki gri alanları şeffaflaştıran gazetelerde yayın mekanizmasına geçilmelidir. Doğrudan alım, acil alım, ilandan kaçınmak için işleri birleştirme ya da ayırma gibi yöntemlerden vaz geçilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. Basın Kartları Yönetmeliği’nin aksayan yönleri sektörün de görüşleri alınmak sureti ile giderilmelidir. Basın Kartları Komisyonu’nu, meslek temsilcilerinin yer aldığı bir yapıya kavuşturulmalıdır. Bir yılı aşkın süredir basın kartı alma hakkına sahip oldukları halde alamayan meslektaşlarımızın haklarının iadesi sağlanmalıdır.” dedi.

YEREL BASIN ZOR ŞARTLARDA GÖREVİNİ İCRA ETMEYE ÇALIŞIYOR!

Kırşehir Gazeteciler Konseyi Başkanı Sait Yanık ise yaptığı konuşmada Kırşehir’de yerel basın kuruluşlarının içerisinde bulunduğu zor durumdan bahsetti ve kalıcı çözümler beklediklerini ve demokrasinin yerelden başlayacağı inancıyla Kırşehir’de yerel basın kuruluşlarına acilen sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

KADINLARIMIZ ÜRETİME DAHA FAZLA KATILMALI!

Ardından Kırşehir’de faaliyet gösteren oda ve dernek başkanları söz aldı ve sorunları heyete ilettiler. Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kırşehir Şubesi Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehir’de kendi imkanları ile 70 üniversite gencine yardımda bulunduklarını ifade ederek bu sayınını artırılması noktasında destek beklediklerini ve üretim aşamalarında da kadınların daha aktif ve pazarlama şartlarının daha da iyi hale getirildiği projelerin hayata geçirilmesini istediklerini ifade etti.

MÜSİAD Başkanı ve Ahi Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı hasan Eraslan yaptığı konuşmada; Kırşehir’de sayıları her geçen gün artan mandıra ve hobi bahçelerinin mümbit tarım alanlarına kurulması ile tarımsal geleceğin karartıldığını ifade ederek, TBMM’de önümüzdeki günlerde gündeme getirilecek olan Ahilik Vakfı Yasası’nın Kırşehir için büyük önemi olduğunu kaydederek bu konuda CHP’li heyetten de destek istediklerini ifade etti.

Kırşehir ve Türkiye’de tarımsal yönlendirmelerin olmadığını kaydeden Eraslan açıklamasına, Kırşehir’de her geçen gün artan ekonomik darboğazın esnafın belini büktüğünü ve esnafların vergi kalemlerindeki oran ve yüklerinin hafifletilmesini beklediklerini kaydetti.

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu ise üretici sorunlarına değinerek geçtiğimiz aylarda meydana gelen doğal afetler nedeniyle borçlarının ertelenmesi noktasında bir adım bekleyen üreticilerin bu sorununun ne zaman çözüme kavuşturulacağını merak ettiklerini sordu. Mazot ve gübre gibi girdi maliyetleri ile çiftçilerin üretim yapamaz hale geldiğini ve sertifikalı tohum desteklerinin de hala üreticileri ödenmediğini vurgulayan Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Purcu, biran önce çiftçi haklarının verilmesini beklediklerini söyledi.

ÇİFTÇİ RÜYASINDA NE GÖRÜRSE ONU EKMESİN!

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Purcu açıklamasında üreticilerin ürün seçimi konusunda yanlış yöntemlere başvurduğunu ifade ederek “Çiftçilerimiz rüyalarında ne görürse o yıl onu ekiyorlar. Bu konuda tarımsal yönlendirmenin önemine inanmaktayız ve çiftçilerimize bu konuda gerekti desteğin ve eğitimlerin verilmesini istiyoruz. Lütfen zaten ekonomik anlamda çöküş yaşayan üreticilerimiz artık rüyalarında ne görürse onu ekmeyip, bilinçli bir şekilde üretim yapsınlar ve kazanan yine kendileri olsun” dedi.

KIRŞEHİR DAHA ETKİN VE AKTİF ŞEKİLDE TANITILMALI

Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ise Kırşehir’de Kent Konseyi tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler aktararak Kırşehir’in tanıtımının daha aktif olarak yapılması gerektiğini savundu. Besi alanlarının mutlak bir şekilde damızlık üretime dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çeken Üçgül, üreticilerin verim alabilmeleri için de Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Personel ve işçi sayısı zorunluluğunun esnafların belini büktüğünü ifade eden Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak ise esnafın sorunlarına değindi ve geçici değil kalıcı çözümlerin üretilmesinin vaktinin geldiğini dile getirdi.

KIRŞEHİR IPARD’A DAHİL EDİLMELİ

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Pınar Demir de yaptığı konuşmasında; Kırşehir’in Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşeni olan IPARD’a dahil edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kırşehir’in turizm ve ticaret noktasında gerekli tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade eden Demir, Kırşehir’de firmalar tarafından önemi algılanamayan ARGE çalışmalarının yapılması gerektiğini ve bunun firmalara anlatılmasını istediklerini söyledi.

Kırşehir’de aktif olarak görev yapan oda ve dernek başkanları ve sevil toplum kuruluşlarının temsilcileri tek tek söz alarak Kırşehir’in ekonomik, kültürel ve birçok alanda daha iyi hale gelmesi noktasında yapılabilecekler ve çözüm önerilerini Ankara’dan gelen CHP heyetine iletti.

Edinilen bilgilere göre Milletvekilleri hazırladıkları raporların en geç 1 Ekim 2019 tarihine kadar CHP grubuna iletecek.

#

26 Eyl 2019 - 12:06 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi