İlhan, “Süre uzatılmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, işyerlerinin ilave sigorta prim indiriminden yararlanmalarına ilişkin sürenin uzatılmasını gündeme getirdi.

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, 2013 yılındaki torba kanundaki değişiklik ile 10 ve üzeri sigortalı işçi çalıştıran işyerlerine uygulanan ilave prim indiriminden yararlanılması hususunu gündeme getirerek yasada yer almasına rağmen 2020 yılı sonunda uygulamanın sonlandırılmış olmasının işverenleri sıkıntıya düşürdüğüne değindi ve düzenlemenin tekrar ele alınması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a konuya ilişkin herhangi bir planlamanın olup olmadığını sordu.

İlhan, “Geçmiş yıllarda yapılan düzenlemelerde sigorta prim desteği puanı için Bakanlar Kurulu yetkilendirilmişti”

Kırşehir Milletvekili İlhan, geçmiş yıllarda sigorta prim desteğine ilişkin ilave puan eklenmesi süresini belirlemek hususunda Bakanlar Kurulu’nun yetkilendirildiği açıklamasında bulunarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“6486 Sayılı Torba Kanun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81. maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere eklenen fıkralar ile, ‘i’ bendi yayımı takip eden ayın başında diğerleri de 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 5 puanlık sigorta primi hazine desteğine ilave olarak 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran işyerlerine uygulanmak üzere prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanma için puan eklemeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştı. 2015’te yayınlanan genelge ile prim borcu olmayan ve diğer şartları karşılayan işverenlerin bulunduğu 51 il ve 2 ilçe ilave prim indiriminden yararlanmıştı.”

Kanunla düzenlenen ilave prim indirimi 31.12.2020 itibariyle sonlandırılmıştır

Önceki yıllarda düzenlemesi yapılan söz konusu prim desteğine ilişkin ilave indirimin 31 Aralık 2020 tarihinde sonlandırıldığına değinen Milletvekili İlhan, yasa ile işverene verilen ve yasada uygulama süresi belirtilmeyen desteğin devam etmesi hâlinde işverenlerin, asgari ücretli olarak çalışan kişi başı SGK primlerini yüzde 6 daha az ödeyeceğini dolayısıyla da an itibariyle 214,66 lira tasarruf sağlama imkanına sahip olacaklarının altını çizdi.

İlhan, “Pandeminin her alanda küresel etkileri olduğu düşünüldüğünde ilave prim indiriminin devam etmesi önemlidir”

Pandeminin sadece sağlık alanında değil başta ekonomi olmak üzere birçok alandaki küresel etkileri olduğunu ifade eden CHP Milletvekili İlhan, ilave prim indiriminin devam edecek olmasının iş dünyasına ve dolaylı olarak da çalışanlara önemli bir katkı sağlayacağı vurgusu yaparak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“Kânun ile iş verenlere tanınan bu hak 6486 Sayılı Torba Kânun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81. maddesinin 1. Fıkrası’ndan sonra gelen maddelerde yapılan değişikliğe bağlı yayımlanan yönetmelikte süre sınırlaması olması açısından mağduriyet oluşturmaktadır. Hükümet olarak uygulamanın devamını sağlamak adına bir çalışmanız var mıdır?, 2021 yılı Ocak ayına ait SGK prim bildirgelerinin son teslim günü 26 Şubat’tır. İş dünyası bu indirimin uzatılması beklentisinden dolayı henüz Ocak 2021 bildirgelerini verememişlerdir. Bildirimlerin kamuya aktarılmasındaki sağlayacağı fayda da düşünüldüğünde 26 Şubat 2021 olan son bildirim tarihini makûl bir süre için ertelemeyi planlamakta mısınız?”

24 Şub 2021 - 14:38 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.