Kırşehir’de kontrollü normalleşme süreci başladı

Kırşehir’de koronavirüs ile mücadelede kontrollü normalleşme süreci başladı.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında; Yeni Kontrollü Normalleşme Sürecine dair temel usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde;Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göreiller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılaraksalgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlendi. Kırşehir, sarı grup olan orta risk grubunda yer alan iller arasında yer aldı.

Yeni bir karar alınıncaya kadar ise illerin risk grupları şöyle belirlendi;

Düşük risk grubunda yer alan iller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Orta risk grubunda yer alan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında il bazında alınması gereken tedbirler ile uyulacak kurallar, risk gruplarına göre belirlendi. İlin hangi risk grubunda bulunduğuna göre Vali tarafından Hıfzıssıhha Kurul Kararlarının alınması ve 02 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmesi sağlandı.

İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarını açıkladı

Kırşehir İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu, toplanarak kontrollü normalleşme süreci için yeni kararlar aldı.

İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesine göre, Kırşehir Valisi İbrahim Akın başkanlığında dün saat 08.00’de toplanarak kararı aldı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kasım ayı sonundan itibaren uygulanmakta olan ilave tedbirlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin önceki toplantısında, hali hazırda uygulanmakta olan tedbir ve kuralların, belirlenen kriterlere göre salgının il bazlı seyri göz önünde bulundurularak 1 Mart sonrası süreçte kademeli olarak esnetilebileceği kararlaştırılmış ve vatandaşlara duyuruldu.

1 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Kabine’de ise; yeni kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesi çerçevesinde1593sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca Kırşehir genelinde dünden itibaren uygulanmak üzere; Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı İçişleri Bakanlığının Genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun 01.12.2020 tarih ve 2020/106 sayılı kararı ile belirlenen ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde’ yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dâhil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında; Hafta içi günlerde 21.00-­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Hafta sonlarında ise; hafta içinde olduğu gibi 21.00-­05.00 saatleri arasında uygulanacaktır.

65 yaş ve üzeri vatandaşları ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır. 65 yaş ve üzeri vatandaşları ile 20 yaş altı genç ve çocuklar toplu ulaşım araçlarını kullanabilecektir.

Yüzde 50 kapasite sınırlaması getirildi

Belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-­19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme ­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularakaçık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekildeyüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa ­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme­içme yerleri19.00­-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek’te yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme­ içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecektir.

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme ­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa­koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.

Girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler 09.00­-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecektir.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri; kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecektir.

Ayrıca denetim faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesi amacıyla yukarıda belirtildiği şekilde kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinliğin Valilik/Kaymakamlıklara (ilgili mevzuatında başkaca bir hüküm bulunmadığı takdirde en az üç gün öncesinden) bildirilmesi sağlanarak bu kurum/kuruluşlarca yapılacak etkinliklerde belirlenen kurallara ve kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediğinin denetim ekiplerince kontrol edilmesi sağlanacaktır.

Benzer şekilde nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az üç gün öncesinden Valilik/Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesi sağlanacaktır.

Mesai saatleri değişti

2021/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre Kırşehir’de mesai saatleri 08.00-12.00 /13.00-17.00 olarak belirlenmiştir.

Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulacaktır.

Alınan karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; oybirliği ile karar verildi.

BURCU ÖZTÜRK

02 Mar 2021 - 18:41 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.