Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden desteklemeler hakkında açıklama

Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hakkında resmi sitesinde açıklama yaptı.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hakkında tebliğler yayınlandığını bildiren Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırşehir Halkı’nı bilgilendirmek için tebliğleri resmi sitesinde tek tek açıkladı.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında tebliğ yayımlandığını ve tebliğde yer alanları Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, şöyle açıkladı:

“21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 2020/24 sayılı Tebliğ ile ‘Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi’ne yönelik olarak 5 yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları belirlenmiştir. Başvuru yapılabilecek yatırım konuları; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (bitkisel ürünler, hayvansal ürünler, tıbbi aromatik ürünler, çelik silo, soğuk hava deposu), proje kapsamında yer alan tesislerde kullanılmak üzere enerji üretim tesisleri, su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar (deniz, iç su yetiştiriciliği), hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar; Büyükbaş hayvancılık sabit yatırımları, küçükbaş hayvancılık sabit yatırımları, kanatlı yetiştiriciliği sabit yatırımları, sera yatırımları (iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli modern seralar), kültür mantarı üretimi sabit yatırımları, büyükbaş/küçükbaş kesimhane yatırımları (sadece modernizasyon yatırımı), kanatlı kesimhane yatırımları.

Bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Proje limitleri ve sağlanacak hibe desteği miktarı; Tüm yatırım konularında program bütçeleri KDV hariç hesaplanan rakamlardan oluşmaktadır. Hibeye esas proje tutarları azami miktarları aşağıdaki şekildedir. Yeni yatırımlarda 3.000.000 TL, tamamlama yatırımlarında 2.000.000 TL, kapasite artırımı yatırımlarında 1.500.000 TL, teknoloji yenileme/modernizasyon yatırımlarında 1.500.000 TL hibeye esas proje tutarı en az 250.000 TL (KDV hariç) olabilecektir. 250.000 TL altında olan başvurular kabul edilmeyecektir. Proje bütçesi belirtilen limitin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır. Hibeye Esas Proje Tutarının azami yüzde 50’si hibe olarak yatırımcıya ödenecektir. Başvuru tarihi ve süresi; Uygulama Rehberinin yayımlanması ile başvurular kabul edilmeye başlanacaktır. Başvuruya dair usul ve esaslar, uygulama rehberinde belirtilecektir.”

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hakkında tebliği hakkında ise Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, şunları paylaştı:

“21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 2020/25 sayılı Tebliğ ile ‘Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları Desteklemeleri’ne yönelik olarak 5 yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları belirlenmiştir.

Başvuru yapılabilecek yatırım konuları; Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, (sebzemeyve işleme, çelik silo, soğuk depo, örtü altı tarım, kanatlı yetiştiriciliği, kapama meyve-sebze bahçe tesisi sulama sistemi, vb.). Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, (çinicilik, çömlek, dokumacılık, halı, kilim, sabun, gülsuyu vb.) (sadece kırsal alanda yer alan yatırım başvuruları için), ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları, (elektrikli traktör hariç kendinden yürür makineler kapsam dışıdır) tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları,

Bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan (El Sanatları ve Katma değerli ürünler Başlığı Hariç) çiftçiler, gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler kapsamında küçük orta ölçekli işletme kapsamında yer alan anonim, limited ve kollektif şirketler ile kooperatif ve birlikler başvurabileceklerdir. Tüzel kişilikler, kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurabilirler. Önemli Not; Tüm yatırımlara yönelik proje konularında başvuran yatırımcılardan; Çiftçilerin; tarımsal üretim kayıt sistemi kaydı, çiftçi kayıt sistemi kaydı, adres kayıt sistemi kaydı veya su ürünleri yetiştiriciliği belgesi ile çiftçi olduklarına tarım BAĞ-KUR’u ile de tarımdan başka gelirlerinin olmadığına dair belgeyi, gerçek kişilerin; Kamu görevlisi olmadıkları, kamu görevi ifa etmediklerine dair taahhütnameyi, Tüzel kişilerin; İdari ve mali açıdan kamudan bağımsız olduklarına dair taahhütnameyi, Başvuru ekinde sunacaklardır.

Proje limitleri ve sağlanacak hibe desteği miktarı; Hibeye esas proje tutarı en az 20.000 TL, en fazla 500.000 TL olabilecektir. 20.000 TL altında olan başvurular kabul edilmeyecektir. Proje bütçesi belirtilen limitin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır. Program bütçeleri KDV hariç hesaplanacak ve Hibeye Esas Proje Tutarının azami yüzde 50’si hibe olarak yatırımcıya ödenecektir. Başvuru tarihi ve süresi; Uygulama Rehberinin yayımlanması ile başvurular kabul edilmeye başlanacaktır. Başvuruya dair usul ve esaslar, uygulama rehberinde belirtilecektir.”

25 Kas 2020 - 13:06 - Ekonomi --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi