Vali Akın, “Salgın ile mücadelenin en etkili 3 kuralı; maske, mesafe ve temizlik”

<p>Kırşehir Valisi İbrahim Akın, pazar yerinde koronavirüs denetiminde bulundu.</p>

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin denetimlerde bulunan Vali İbrahim Akın, pazarcı esnafı ve alışveriş için gelen vatandaşlarımıza salgın ile mücadelenin en etkili 3 kuralı olan maske, mesafe ve temizlik olduğu hatırlattı.

İlimizde koronavirüs ile mücadele kapsamında önemli kararlar alarak uygulamaya koyduklarını belirten Vali İbrahim Akın, “Pazarlarda alınan tedbirlere mutlaka uyulması; maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka riayet edilmesi hususlarında vatandaşlarımıza hatırlatmalarda bulunuyoruz. Salgının yayılmasını önlemek adına vatandaşlarımızdan bu kurallara uyulması konusunda hassasiyet bekliyoruz” dedi.

İl Emniyet Müdürü Murat Türesin’in de yer aldığı denetimler sırasında vatandaşlarımız ve pazarcı esnafı ile sohbet eden Vali Akın, koronavirüs tedbirlerine uyulması konusunda hatırlatmalarda bulundu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 6.110.397 denetim gerçekleştirildi

Kırşehir’de de düzenli olarak yapılan koronavirüs denetimleri hakkında İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı, Kırşehirle birlikte 81 ilde 22 Ağustos – 26 Eylül tarihleri arasında yapılan koronavirüs denetim faaliyetlerinin rakamını6.110.397olarak açıkladı.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 22 Ağustos’ta tüm valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri (İSDEM) hayata geçirildi. Bu merkezlerde, her bir iş kolu için uzmanlık bilgisine uygun oluşturulaniş yeri denetimile izolasyon tedbirleri ve vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bir arada bulunabildikleri alanların kontrolü amacıyla kurulanmahalle denetimekiplerinin sevk ve idaresisağlanıyor.

Denetim merkezlerinin faaliyete başladıkları 22 Ağustos’tan bu yana başta izolasyon koşullarına uyum olmak üzere kişi ve işletmeler için belirlenen şartların uygulanmasına yönelik kuralların denetimleri gerçekleştirildi.

Bu kapsamda 22 Ağustos – 26 Eylül tarihleri arasında, valı̇lı̇k/kaymakamlıklarca re’sen uygulanan5.958.499denetim gerçekleştirildi. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması veya 112, 155, 156 acı̇l çağrı numaraları üzerı̇nden vatandaşlarımız tarafından bı̇ldı̇rı̇len toplam155 bin 177ı̇hbar/şı̇kayetı̇nyüzde 97,9’u olan151 bin 898’i kontrol edı̇ldi. Toplamda ise (re’sen+ı̇hbar/şı̇kayet üzerı̇ne)6.110.397denetı̇m faaliyetı̇ uygulandı.

İzolasyona tabi tutulan kişilere yönelik gerçekleştirilen4.600.409denetim faaliyetinde ise; izolasyona tabı̇ tutulan1.187.003kişinin29 bin 692’sinin ı̇zolasyon koşullarına uymadığı tespit edildi.

Belı̇rlenen kural ya da alınan tedbirlere uymayan; ihlal kapsamında69 bin 906kı̇şı̇ /ı̇şletme uyarıldı.İhlal kapsamında23 bin 553kı̇şı̇ /ı̇şletmeye ı̇darı̇ para cezası uygulandı.3 veya daha fazla ı̇hlal kapsamında378ı̇şletmenı̇n faalı̇yetlerı̇n geçı̇cı̇ olarak durduruldu.

Bakanlığımızınvaliliklere gönderdiği genelge ilehasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenlerile ilgili hüküm kapsamında alınan tedbirlere göre, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere valilerce yurt ve pansiyon gibi yerler belirlenecek, bu kişiler buralara yerleştirilecekti. Bu kapsamda, 26 Eylül 2020 tarihi itibariyle92 bin 790kişi kapasiteli yurt ve pansiyonlarda toplam2 bin 157kişi izolasyona tabi tutuluyor.

Bunların,689’u izolasyon koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle zorunlu izolasyona tabi tutulan kişilerden oluşurken,bin 359’u ise geçici nitelikteki ikameti (mevsimlik tarım işçisi, şantiye çalışanı vb.) nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler oldu.

Genelge kapsamında ise şu ana kadar3 bin 524kişi zorunlu ya da geçici nitelikte yurtlarda ya da pansiyonlarda misafir edildi.”

28 Eyl 2020 - 21:51 - GündemYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.