Yıl sonuna kadar tüm vatandaşlara eğitim vermeyi hedefliyorlar

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, 2021 yılının Afet Eğitim Yılı ilan edildiğini ve bu yıl sonuna kadar tüm vatandaşlara eğitim vermeyi hedeflendiklerini bildirdi.

Kırşehir Umut Haber ve Aşıkpaşa Gazetelerine Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Kırşehir Umut Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Emin Turpçu ile görüşen, AFAD Müdürü Alpaslan, yerel basının öneminden bahsederek, basınla her zaman iç içe olduklarını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına Afet Farkındalık Eğitimi verildiğini bildiren Kırşehir AFAD Müdürü Metin Alpaslan, “2021 Yılı Afet Eğitim Yılı’nın sonuna kadar en üst düzeyde ulaşabildiğimiz vatandaşımıza ulaşıp, Afet Farkındalık Eğitimi vereceğiz” dedi.

2021 Yılı Afet Eğitim Yılı kapsamında yaklaşık her gün bir eğitim verdiklerini bildiren AFAD Müdürü Metin Alpaslan, “Bugün Şeker Fabrikası’nda eğitim veriyor. Cacabey Meydan’ında bir sergimiz var, vatandaşlarımıza açık. Afet farkındalığı oluşturmak için araç, gereç malzeme tanıtımı yapıyoruz. Broşür dağıtımı yapıyoruz. Burada vatandaşlarımıza bilgilendirme yapıyoruz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görevlilerimiz var, onların belge töreni var. Gençlik ve Spor Müdürümüzle birlikte gönüllülerimize belge vereceğiz. Pazartesi günü İl Özel İdaresi’nde eğitim vereceğiz. Planımız doğrultusunda kurum ve kuruluşlarda eğitim vereceğiz. 1 ay da hangi kurumlarda eğitim vereceğimizi önceden planlıyoruz.

Hem kurumumuzda hem de milli eğitimde yetiştirdiğimiz öğretmenlerden eğitmenlerimiz var. Emniyetten, Gençlik ve Spordan, sağlıktan eğitmenlerimiz var. Bu kurumlarda yetiştirdiğimiz eğitmenler kendi kurumlarında eğitim verecekler. Tabii bu 1 yıl olduğu için önümüzde daha 10 ay var. 2 aydır da eğitimlerimize devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bizim il risk afet planımız var. Onun çalışmalarına da devam ediyoruz. İnşallah 1 Temmuz itibariyle de bitireceğiz. Üniversite, belediyeler ve diğer kamu kurumlarındaki temsilcilerimiz ile bu plan çalışmalarına devam ediyoruz. Onlarla ilgili Nisan-Mayıs ayları içerisinde çalıştaylarımız olacak. Daha sonra da planımızı netleştireceğiz. Valilik onayından sonrada yürürlüğe girecek risk azaltma planımız.

İlimizde afet riskleri nereler, nerelerde afet oluşabilir bu riskleri tespit edip, bu riskleri iyileştireceğiz. Yani Allah korusun bir afet olduğunda en az zararla bu riskleri atlatmak için planlarımızı yapacağız ve hazırlıklarımızı yapacağız.

Biz diğer illerdeki afetlere gidiyoruz. Diğer illerde bizde bir afet olursa geliyor. Her ilin destek illeri var. Yani Kırşehir’in destek illeri var. Bizim destek illerimiz Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Aksaray, Kırıkkale ve Ankara. Ankara’da birlik müdürlüğümüz var.

Birlikte illerden fazla personel var, arama kurtarma teknisyenleri var. Ankara Birlikte 150 teknisyen var. Bunlar kendisine bağlı illerde bir afet olduğunda bizim afet türümüz 4 tane. 1. kademe, 2. kademe, 3. kademe ve 4. kademe. Seviye de diyoruz, kademe de diyoruz. Bu 1. seviye yerel imkanlarla müdahale edebileceğimiz afet türü. Yani hafif afetler. 2. kademe bölgesel. 3 kademe ulusal, 4. kademe uluslar arası. Afetin türüne göre bu seviyelerde hangi seviyede ise bunu başkanlığımız belirliyor. Mesela İzmir 3. seviyeydi. Türkiye’nin bütün illerinden yardım geldi. Elazığ 3. seviyeydi bütün illerden geldi yardım. 2016’da bizim Çiçekdağı’nda bir depremimiz oldu 5.1. o yereldi sadece biz müdahale ettik. Çünkü Allah’a şükür bir ölü olmadı. Yıkılan ev olmadı. Sadece ağır ve orta hasarlı evlerimiz oluşmuştu. Bizim o afet seviyelerine göre diğer illerin nasıl yardım edeceği belli planımızda.

Alpaslan, “Yeterli düzeyde ekipmanımız var”

Bizim yerel seviyede müdahale edebileceğiz araç gereçlerimiz var. Çadırlarımız var, battaniyelerimiz, yataklarımız var. Bizim depomuz var. O depomuzda ilk etapta Kırşehir’in ihtiyacı olan tüm araç gereç malzemeler mevcut. Tabi büyük seviyede bir deprem olsa bizim bölge depolarımız var. Aksaray’da ve Kırıkkale’de. Onlardan destek istiyoruz. Depremin 12 saatinde bize yardım ulaşıyor.

Türkiye’de 27 ilde büyük depo kuruldu. Bu 27 ilde illerin lojistiğine bakıldı, ulaşım ağına bakıldı. Mesela Kırıkkale bize veriyor ama Çankırı’ya da veriyor. Çorum’a da gönderiyor. Aksaray, Karaman’a gönderiyor, Niğde’ye gönderiyor. Yol ağları illerin gelişmişlik düzeyine göre bu depolar belirlendi. 27 ilde depo var ama onlar daha büyük depo. 81 ilde de bizim ildeki gibi depolar var. Bizim 27 Evler’deki depoda 10 tane konteynırımız var. O da 1. seviye bir afet olduğunda bizim orada 300 çadırımız var, 300 yatağımız var, 300 battaniyemiz var. Mutfak takımlarımız, çarşaf setlerimiz var. Onları kullanıyoruz. Kazma, kürek, hilti çok. Bizim birde ilçelerimizde acil durum konteynırlarımız var. Onların içerinde bizim otörlerimiz, hiltilerimiz, kazmamız, küreğimiz anlık müdahale edebilecek büyük araç gereçlerimizde var. İl merkezinde 6 tane okul bahçesinde de var. Mahalle bazlı da yaptık biz onları 2016 yılında. İyileştirme açısından hazırlığımız iyi.

İl risk azaltma planı çalışmalarımız var. Zaten her yıl standart Kırşehir Afet Müdahale Planımızın güncellemesi var. Mart ayı sonuna kadar o güncellemeleri yapıyoruz. 2016 yılından bu yana her yıl güncelliyoruz. Eğitimlerimiz var. Risk azaltma planımız var.

Bunların dışında Kırşehir’de sıkışmalı trafik kazasına müdahale ediyoruz. Boğulma olaylarına müdahale ediyoruz. Kayıp olaylarına müdahale ediyoruz. Her türlü acil olaylarda müdahalemiz devam ediyor.”

BURCU ÖZTÜRK

06 Mar 2021 - 11:23 - Eğitim --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.