Karakaya, bölgesel misyonu verime dönüştüreceğini vurguladı

Jeotermal İleri Sera Teknolojileri ve Üretim Teknikleri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmasıyla ilgili Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Varan Karakaya, “Bölgesel misyonumuzu verime dönüştüreceğiz” dedi.

Ülkemizde ilk ortak uygulama ve araştırma merkezi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde kuruldu.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) girişimiyle, üniversitelerin güçlerini birleştirmek amacıyla ‘Jeotermal İleri Sera Teknolojileri’, ‘Hayvancılık Sektöründe Dijital Teknolojiler’ ve ‘Gıda Arzı Güvenliğinde Dijital Teknolojiler’ olmak üzere 3 stratejik alanda Türkiye’nin ilk ortak araştırma merkezleri kuruldu. Kurulan bu merkezler Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) resmi internet sayfasında büyük bir yer bularak yayınlandı. Bu merkezler sayesinde üniversitelerin güç, bilgi ve tecrübelerini birleştirerek ortak araştırma yapmaları planlanıyor. Bu merkezlerden biri olan ‘Jeotermal İleri Sera Teknolojileri ve Üretim Teknikleri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’ Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi koordinatörlüğünde Ankara ve Selçuk Üniversiteleri iş birliğinde çalışmalarına hızla başladı.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle seracılık yapılacak

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi koordinatörlüğünde ve Ankara Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi iş birliğinde kurulmasına karar verilen Jeotermal İleri Sera Teknolojileri ve Üretim Teknikleri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, ulusal gıda arzı kapasitesinin artırılmasına yönelik ulusal hedef ve politikalar kapsamında öncelikli olarak belirlenen seracılık alanında bilimsel ve teknolojik gelişmeye ileri teknikler kullanarak katkı sağlayan çalışmalar yapılacak.

YÖK tarafından verilen görev ve açılan yeni merkezle ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yaşanan bu gelişmelerin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a ve Yükseköğretim Kurulu Üyelerine teşekkür etti. Bölgesel misyonlarının farkında olduklarını ve bunu en iyi şekilde verime dönüştürmek için çalışmalarının hızla devam ettiğini anlatan Rektör Karakaya, “On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde kurulan merkez ile milletimizin temel değerleri doğrultusunda ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Şehrimizin bize sunduğu imkânlar ve bölgesel misyonla YÖK tarafından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Çünkü biz ürettiğimiz bilgiyi milletimizin menfaatine kullanmak amacıyla yolumuza devam ediyoruz. Bu merkezle birlikte yeni teknikler uygulayarak verimi arttıracağız ve seracılığı geliştireceğiz” dedi.

Karakaya, “Pandemi süresinde tarımsal gıdaların güvenliği ve arzınının daha da önemli olduğunu gördük”

Kırşehir Ahi Evran Üniverisitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan bu yeni salgınının ölümcül sonuçlar doğurarak küresel bir sağlık sorunu haline geldiğini belirterek bu dönemde görülen en büyük sorunun da gıda güvenliği ve gıda arzı olduğunu söyledi. Rektör Karakaya, gıdanın bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmesinin ülkelerin farklı alanlarda rekabet ettiği bir dönemde, toplumların sağlığı üzerinde yeni güvenlik yaklaşımlarının geliştirilmesini beraberinde getirdiğini ifade etti. Yaşadığımız yüzyılda, insan nüfusunun giderek arttığını sağlıklı yaşamın sürdürülebilirliği için temel ihtiyaç olan beslenmenin küresel sorun olarak karşımıza çıktığını dile getiren Rektör Karakaya, besin zincirinde en önemli halkayı oluşturan tarımsal gıdaların daha arzını ve güvenliğini sağlayabilmek ve tarımsal ekonomiye katkı sağlamak amacıyla böyle bir ortak merkez kurmayı planladıklarını vurguladı.

Karakaya, “Temel görevimiz eğitim-öğretim, ar-ge ve topluma hizmet”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bünyesinde bulunan laboratuvarlar, teknik imkânlar ve akademik bilginin bu merkezde yapılan çalışmalar açısından önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, seracılığın gelişmesi için mesleki yeterlik açısından eğitimlerin de hızla devam edeceğini belirtti. Rektör Karakaya, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Gelişen dünyada üniversitelerin temel görevi eğitim-öğretim, Ar-Ge ve topluma hizmettir. Biz derslerimizde öğrencilerimizin düşünmeleri, sorgulamaları ve bunu faydaya dönüştürmeleri için uğraşıyoruz. Bunun yanı sıra yaptığımız araştırmalarla da topluma fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Jeotermal İleri Sera Teknolojileri ve Üretim Teknikleri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezimizde de yine bu amaçlarla önemli çalışmalar yapacağız.”

08 Şub 2021 - 12:35 - Eğitim --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.