Mucur’un İnanç Köyü’ne kalker ocağı yapılacak

Kırşehir’in Mucur İlçesi’nin İnanç Köyü’ne kalker ocağı yapılması planlanıyor.

Kırşehir’in Mucur İlçesi’nin İnanç Köyü’ne kalker ocağı yapılması planlanıyor.

Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık Ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından Kırşehir’in Mucur İlçesi’nin İnanç Köyü’ne kalker ocağı yapılaması hedefleniyor. Kalker ocağı için çevresel etki değerlendirme süreci başladı.

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, konuyla ilgili “Kırşehir İli Mucur İlçesi İnaç Köyü Mevkii mevkiindeki Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık Ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılması planlanan ER: 3396015 numaralı maden ruhsatında kalker ocağı projesi ile ilgili olarak Kırşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

Kalker Ocağı hakkında şu bilgiler elde edildi:

Söz Konusu Proje Kapsamında; Kırşehir İli Mucur İlçesi İnaç Köyü Mevkii’nde yer alan Yüksel Coşar İnşaat Maden Hayvancılık ve İnşaat Malzemeleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne ait ER: 3396015 numaralı maden ruhsatında kalker ocağı projesinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

T.C. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, 19.04.2021 tarihinde 88855 Ruhsat Numarası ile II-A Grubu İşletme Ruhsatı verilmiştir. Toplam ruhsat alanı 65,82 ha büyüklüğündedir. ÇED Talep Alanı 19,51 hektardır. Faaliyet alanında 16,94 hektar ocak alanı, 10,89 hektar işletme izni alanı, 7.376 mekrekare cevher stok alanı, 1,360 ha pasa depolama alanı, 1.889 mertekare bitkisel toprak depolama alanı yapılacaktır.

Üretim, iş makineleri ve patlayıcı madde kullanılarak yapılacaktır. Proje alanında hakim yumuşak ve küçük parçalı kalker malzemesi, genelde kırıcı-koparıcı iş makineleri kullanılarak sert ve çok iri parçalar ise patlayıcı madde kullanılarak yerinden çıkarılacaktır. Ocak alanından 800.000 ton/yıl malzeme çıkarılacak olup, çıkarılacak malzeme proje alanı yakınında yer alan yatırımcıya ait Kırma Eleme Tesisi’ ne gönderilecektir.

Söz konusu ocak sahasından 800.000 ton/yıl Kalker cevheri alınması planlanmaktadır. Çıkarılacak olan cevher proje alanı yakınında yer alan yatırımcıya ait Kırma Eleme Tesisi’ ne gönderilecektir. Cevher yoğunluğu literatürden alınmış olup 2,5 ton /mekreküp kabul edilmiştir.

Proje alanı Kırşehir il merkezine kuş uçuşu yaklaşık 10 kilometre, Mucur İlçesi merkezine 9,7 kilometre mesafede yer almaktadır. Proje alanı İnaç köy merkezine 2.990 metre mesafede yer almakta olup proje alanına en yakın yerleşim yeri 1.870 metre mesafede yer alan İnaç Köyü’ne ait evlerdir.

Proje alanında bitkisel toprak oluşacaktadır. Saha ön hazırlık aşamasında oluşacak olan bitkisel toprak arazide rehabilitasyon amacıyla kullanılacaktır. Personelin tüm sosyal ihtiyaçları faaliyet alanının yakınında yer alan yatırımcıya ait şantiye binasında karşılanacaktır.

12 ay boyunca çalışılacak

Cevher kalınlığı 40 metre olarak öngörülmüştür. Yapılacak çalışmalarda ocak taban kotu olarak 40 metrenin altında çalışılmayacağı proje sahibinin taahhüdü altındadır.

Proje alanında 6 personel çalıştırılması planlanmaktadır. Mevsim koşullarına göre yılda 12 ay, ayda 25 gün olmak üzere toplam 300 gün ve günde 8 saat süre ile tek vardiya şeklinde çalıştırılması planlanmaktadır.

Proje alanına ulaşım; mevcut yollardan sağlanacaktır.

Proje alanında ‘Kültür Varlıkları’, ‘Tabiat Varlıkları’, ‘Sit Alanı’ ve ‘Koruma Alanı’ olarak tanımlanan özel alanlardan hiçbiri bulunmamaktadır.

Proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar esnasında korunması gerekli herhangi bir Kültür Varlığına veya parçasına rastlanılması durumunda, 2863 sayılı Kanunun 4. Maddesi doğrultusunda çalışmalar derhal durdurularak, en yakın Mülki Amire ve Kırşehir Müze Müdürlüğü’ne başvurulacaktır. Bu husus faaliyet sahibinin taahhüdü altındadır.

Proje ile ilgili olarak, 10.09.2014 tarih ve 29115 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.11.2014 tarihinde yürürlüğe giren “Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği” kapsamında GFB alınmadan faaliyet başlanmayacak, izinler alınacaktır. Bu husus faaliyet sahibi tarafından taahhüt edilmektedir.

Projenin her aşamasında canlılara, özel veya tüzel taşınır veya taşınmaz mallara verilebilecek olan her türlü zarar/ziyan için gerekli tedbirler alınacak, buna rağmen zarar/ziyan verildiği takdirde her türlü zarar/ziyanın faaliyet sahibi tarafından tazmin edileceğini faaliyet sahibi taahhüt etmektedir.

PTD’ dan farklı olarak, projenin alanında, projenin yerinde değişiklik olması durumunda, kapasite artışı yapılması planlamasında vb. durumlarda ve/veya ÇED Yönetmeliğine tabi bir faaliyetin planlanması halinde, önceden değerlendirme yapılmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı başvuru yapılarak bilgi verileceğini, görüşünün alınacağını faaliyet sahibi taahhüt etmektedir.

2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5491 sayılı Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ilgili maddeleri uyarınca hazırlanarak yürürlüğe girmiş ve girecek olan tüm Yönetmelikler ile diğer mevzuat kapsamında çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi için gerekli her türlü izinler alınacak ve ilgili Yönetmeliklere uyulacaktır.  FAHRETTİN TOKER

20 May 2021 - 15:43 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.