Kırşehir Belediyespor-Sakaryaspor maçı için TFF’ye başvurdu

Kırşehir Belediyespor-Sakaryaspor’un 24 Mayıs’ta Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu’nda karşılaşmasında stadyuma fazla taraftar alınması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’na Kırşehir Belediyespor Kulübü tarafından başvuru yapıldı.

Kırşehir Belediyespor Kulübü Derneği Vekili Av. Ercan Sevdimbaş, Türkiye Futbol Federasyonu’na maça fazla taraftar alınmasından dolayı başvuruda bulundu.

Kırşehir Belediyespor Kulübü Derneği Vekili Av. Ercan Sevdimbaş’un başvurusunda şu ifadelere yer verdi:

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’na iletilmek üzere, Türkiye Futbol Federasyonu  Yönetim Kurulu Sayın Başkanlığı’na. Konusu; Uluslararası oyun kurallarına ve TFF’ nin Covid-19’ a ilişkin talimatlarına aykırılık gerekçesiyle itirazlarımızın sunulması ve müsabakanın yeniden oynatılmasına karar verilmesi talebimizden ibarettir.

Açıklamalar; 24.05.2021 tarihinde saat 20.00’da Yeni Sakarya Atatürk Stadyumunda oynanan Sakaryaspor A.Ş – Kırşehir Belediyespor Kulübü müsabaka öncesinde, TFF Talimatları gereğince sınırlandırılmış olan 20 kişilik Protokol tribünü listesinde isimleri olmasına rağmen Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Müvekkil Kulüp Başkanı ve diğer yöneticiler, stadyum çevresinde, girişinde ve içerisinde bulunan rakip takım taraftar kalabalığı sebebiyle kendilerine ayrılan alana 20 dakikada ancak ulaşabilmişlerdir. Yine böylesine hassas bir pandemi sürecinde rakip takım taraftarlarının stadyuma akın etmesi sebebiyle müsabaka 10 dakika geç başlatılmak zorunda kalınmıştır. Müsabaka başlangıç düdüğünü takip eden 5-10 dakikalık süreç içerisinde ise ilk etapta gizlenerek kendini göstermeyen rakip takım taraftarları tribünü 3000 kişilik bir grup ile doldurmuş ve tezahüratta bulunmaya başlamışlardır.

Bunun üzerine Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor yöneticileri, başta Başkan Mustafa Bulut ve Teknik Adam Ercüment Hülakü Coşkundere yaşanan bu olaylara karşı itirazlarını dile getirmişlerdir. Neticesinde ise futbolcular dahil birçok kişi zan altında kalarak mağdur duruma düşürülmüştür. Ancak itiraza dahi gerek duyulmaksızın herhangi bir insanın dahi kolayca tespit edebileceği bu kabul edilemez duruma cevaben TFF Temsilcileri ve Gözlemcileri, bu hususta kendilerinin bir şey yapamayacaklarını fakat emniyet güçlerine, spor şubeye söylediklerini ve gerekli tedbirleri sağladıklarını ifade etmişlerdir.

Ancak ne var ki, müsabakanın ilk yarısının Müvekkil Kulüp aleyhine 2-0 tamamlanması sonucu soyunma odasına giden koridorda Müvekkil Kulüp Teknik Adam’ı Ercüment Hülakü Coşkundere ve Müvekkil Kulüp temsilcisi Oğuzhan Ekicioğlu 4. Hakeme ve TFF yetkililerine “Bu kadar taraftar ve seyirci olmasına rağmen müsabakayı neden oynatıyorsunuz? nerede o hassasiyetle yürütülen talimat hükümleri, maçı devam ettirmeyiniz” ifadeleri ile ısrar etmişlerdir. Federasyon yetkilileri ise bu ısrarlara “Biz TFF tarafından 4 kişi olarak yetkilendirildik, müsabaka hakemleri de 4 kişi, 8 kişi bu kadar çok taraftara ne yapabiliriz Allah aşkına” şeklinde yanıt vermişler ve emniyet mensuplarının tribünü boşalttıklarını da ifadelerine eklemişlerdir. Ancak devre arası sona erip de takımlar yeniden sahaya çıktıklarında rakip takım Sakaryaspor A.Ş.’nin sayısı yaklaşık 3000 kişiyi bulan taraftarı halen aynı yerinde, maske ve sosyal mesafe kuralına da uymaksızın tezahüratlarına devam etmişlerdir. Bu durum yüzünden müsabakanın ikinci yarısında müsabakaya 15 dakika ara verilmek zorunda kalınmış ve orada bulunan herkes kapalı camekan kısma alınmıştır.

Uygunsuz ifadelerle karşılaştılar

Akabinde ise müsabaka devam ederken Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor Kulübü bir gol kaydederek skoru 62. Dakikada 2-1 yapınca 3000’i aşkın rakip takım taraftarı delegasyon 2 bölgesine kadar yeniden inmeye başlamış ve taşkınlık içeren davranışlarına devam etmişlerdir. Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor Kulübü mensuplarının yeniden uyarmasına rağmen bu uyarılar hiçbir şekilde dikkate alınmamış ve müsabaka oynatılmaya devam edilmiştir. Hatta ve hatta bu sefer Müvekkil Kulüp mensupları TFF yetkilileri tarafından hakaret içeren uygunsuz ifadeler ile karşılaşmışlardır.

Özetle, bütün bunların neticesinde, iki maç üzerinden gerçekleştirilen play-off yarı final müsabakalarının Kırşehir'deki aşama olan ilk maçı seyircisiz, Sakarya'da oynanan ikinci aşama ise seyircili oynanarak tüm Kırşehir halkının hakkı gasp edilmiştir ve şu zorlu 2020/2021 sezonunda canını dişine takarak mücadele etmiş futbolcularımızın ve kulüp görevlilerimizin emekleri çalınmıştır.  Mütevazi bir bütçe ile kurulan Müvekkil Kulüp kadrosunun sezon boyunca ortaya koyduğu bu mücadele öncelikle Kırşehir’e gönül vermiş taraftarların sonrada taraflı tarafsız tüm futbol severlerin dikkatini çekmiş takdirini kazanmıştır.

Böylelikle, Türkiye Futbol Federasyonunun ilgili karar ve talimatları uyarınca seyircisiz oynanması kararı verilen play-off eleme maçlarının ilki seyircisiz, ikincisi ise seyircili bir şekilde ve Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor Kulübü aleyhine olacak şekilde oynanmıştır. Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor Kulübü ile 52 yıldır ilk defa 1. lige çıkma fırsatı bulan Kırşehir vatandaşlarının ve taraftarlarının hakları yenilmiştir. Bütün şehir Türkiye Futbol Federasyonu’nun hakkaniyet ilkesini gözeterek vereceği kararı beklemektedir. Futbolun dostluk ve kardeşlik olduğuna dair inançla birlikte hak, hukuk ve adalet gibi kavramların mevcudiyetinin meşruiyet kazanması için ya Müvekkil Kulüp lehine ve rakip takım Sakaryaspor A.Ş. aleyhine hükmen mağlubiyet kararı verilmesi ya da ilgili müsabakanın, aynen ilk müsabakada olduğu gibi seyircisiz olarak tekrar edilmesi gerektiği her türlü izahtan varestedir. Aksine bir tutum tüm futbolseverlerin vicdanlarında huzursuzluğa sebebiyet verecektir.

Yukarıdaki açıklamalardan da görüleceği üzere itiraza konu olaylar şüphesiz bir şekilde Covid-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat’ın öngördüğü yükümlülüklere ve TFF Yönetim Kurulu’nca alınan seyircisiz oynamaya yönelik diğer kararlara açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Bu sebeple, yaşanan olaylar neticesinde müsabaka hakeminin maçı tatil etmesi gerekli iken böyle bir yol seçmemiş ve taraflar arasındaki menfaat dengesi korunamamıştır. Oysaki, rakip takım Sakaryaspor A.Ş.’nin böylesine bir ihlali neticesinde Müvekkil Kulüp aleyhine talimatlar ihlal edildiğinden maç tatil edilmeli ve seyircisiz bir şekilde oynanmak üzere ileri bir tarihe atılmalıydı. 

Bu nedenle öncelikle 2020/2021 futbol sezonu play-off müsabakalarından, taraflar arasındaki ikinci müsabaka olan Sakaryaspor A.Ş – Kırşehir Belediyespor Kulübü müsabakasında Sakaryaspor A.Ş. lehine TFF Futbol Müsabaka Talimatı’nın 22.maddesinin ğ bedni uyarınca hükmen mağlubiyet kararı verilmesi, bu hususun kabul edilmemesi halinde ise itiraza konu müsabakanın, TFF Müsabaka Talimatı’ nın 30. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca uluslararası oyun kurallarına aykrılık teşkil etmesi nedeniyle TFF talimat hükümleri ve yönetim kurulu kararlarına uygun olarak seyircisiz bir şekilde yine yeniden oynatılması gerekmektedir. Gereğinin yapılmasını Müvekkil Kulüp Kırşehir Belediyespor adına vekil sıfatıyla arz ve talep ederiz.

FAHRETTİN TOKER

27 May 2021 - 10:43 Kirşehir- Spor --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.