Gençler bu kampları kaçırmayın!

Kırşehir’deki gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik kamplarını kaçırmayın.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlere yönelik ücretsiz kamp düzenleniyor. Düzenlenen kamp merkezlerinden biri de Kırşehir’de bulunuyor. Kırşehir’deki kamp Hirfanlı’da Köyü’nde ve adı da Ahi Evran Gençlik Kampı.
 gençler başvuruda bulunabiliyorlar.
Farklı illerde de bulunan kamplara katılmak istenen gençlik için başvuruların devam ettiğini bildiren Kırşehir Gençlik Merkezleri, “Siz de Bir Kardeş İklimi’nde yer almak istiyorsanız başvuru yapmak için son tarih 2 Temmuz Kamplarımız ücretsizdir” açıklamasını yaptı.
Yaz Gençlik Kampları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen gençlik kampları için başvurular 05 Mayıs’ta başlıyor. 2021 yılında Deniz, Doğa ve Çadır kampları gençlere hizmet verecektir. Gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle unutamayacakları bir dönem yaşayacakları kamplara katılabilmek için 8 Temmuz’a kadar başvurabiliniyor.

Kamplar ücretsiz

Kamplarücretsiz olup katılacakların ulaşım dâhil tüm ihtiyaçları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Ayrıca, katılımcı gençlerin tamamına, yolculukları süresince ve kamplarda geçirdikleri günler için seyahat ve sağlık sigortası yapılarak teminatlar çerçevesinde sağlık hizmeti de verililiyor. Çadır kampına katılmaya hak kazananlar ulaşımlarını kendileri sağlayacak olup, ulaşım ücretleri ise Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanıyor.
Kamplarıda kız ve erkek dönemleri ayrı ayrı yapılacaktır. Bir kamp dönemi 6 gündür. Çadır kampı dönemi ise 4 gündür. Çadır kampında konaklamalar Bakanlığımız tarafından temin edilen çadırlarda yapılacaktır. Kamplara başvurular 05 Mayıs - 7 Temmuz arasında online olarak yapılacaktır. Online başvuru yapma imkânı bulunmayan gençlerin kendilerine en yakın gençlik merkezlerine gitmesi halinde bu kişilerin başvuruları da görevlilerce aynı sistem üzerinden yapılacaktır.

Gençler, yaş şartının uygun olması koşulu ile Mavi(Deniz) ve Yeşil(Doğa) kamplarına sadece birer kez katılabilecektir. 

Kamplara 12 yaşından küçük ve 22 yaşından büyük gençlerin kaydı yapılmıyor

Kamp başvurularının değerlendirilmesinde; Aile aylık net geliri 2.825,90 TL’nin (2021 asgari ücret) altında olanlara, Gençlik ve Spor Bakanlığı bağlı Gençlik Merkezlerine veya Genç Gönüllüler web sitesine üye olanlar, kamplara katılmak amacıyla üç yıl başvurduğu halde kampa gitmeye hak kazanamayanlara, öncelik tanınacak.

Bu kapsamda, kampa katılım hakkı kazanan gençlerin belgelerini kesin kayıt esnasında gençlik merkezlerine ibraz etmesi zorunludur. Bu belgeler gençlik merkezlerinde muhafaza edilecektir. Belge ibraz etmeyenlerin başvuruları iptal edilecek, yerine yedek listeden kampçı ataması yapılacaktır. Şehit ve gazi yakını (kardeş veya çocuk) olan gençlerin başvurması halinde kampa atamaları doğrudan gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda kampa doğrudan katılım hakkı kazanan gençlerin belgelerini kesin kayıt esnasında gençlik merkezlerine ibraz etmesi zorunludur. Bu belgeler gençlik merkezlerinde muhafaza edilecektir. Belge ibraz etmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılarak yerlerine yedek listeden kampçı ataması yapılacaktır. Gençlik kamplarına katılacakların kamplara atamaları, Kamp Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. 

Başvuru sonuçları; İlk 4 dönem için en geç 7 Haziran 2021 tarihinde, sonraki dönemler ise en geç 13 Temmuz 2021 tarihinde https://gencizbiz.gsb.gov.tr  adresinde ilan edilecektir.

Gençlik kampları atama sonuçları, https://gencizbiz.gsb.gov.tr adresi sonuç açıklama kısmından başvuru esnasında verilen bilgiler ile bireysel olarak görüntülenebilecektir. Kampa katılmaya hak kazananlar sistem üzerinden indireceği başvuru belgesini gitmeye hak kazandığı kamp döneminin başlama tarihinden en geç 7 gün öncesine kadar gençlik merkezlerine giderek onaylatması gerekmektedir. 
Başvuru formunun gençlik merkezine teslim edildiği tarihte 18 yaşını doldurmamış kampçıların başvuru formunun velisi tarafından imzalı olarak gençlik merkezine elden teslim edilmesi gerekmektedir.
Yaş gruplarının belirlenmesinde ay, gün ve yıl baz alınacaktır. Kamplara 12 yaşından küçük ve 22 yaşından büyük gençlerin kaydı yapılmayacaktır. 
Eksik ve yanlış beyanda bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir. 

Kırşehir’de bulunan Ahi Evran Gençlik Kampı; Kamp kapasitesi 264 kişidir. Kamp bungalov evler ve 2 katlı misafirhaneden oluşup, 78 oda kapasitelidir. Kampta etkinlik olarak; el sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları, yapay tırmanış, oryantring, paintball, doğa yürüyüşü, satranç, kano, badminton, voleybol, futbol, tenis, okçuluk gibi faaliyetler yapılmaktadır. Kampta gençlerin kişisel gelişimi için; zararlı alışkanlıklar konusunda bilgilendirme eğitimi, sosyal sorumluluk ve gönüllü çalışmalar, etik ve insani değerler eğitimi, önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserlerinin tanıtımı konularında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kişisel giysileri (şapka, kazak, mont, eşofman, gözlük, şort, havlu, terlik v.b.) ile temizlik malzemelerini beraberinde getireceklerdir. Gece ve gündüz ısı farklılığı çok olacağından (gündüz sıcak-gece serin) ikilim koşuluna ve yağmura uygun kıyafetlerin getirilmesi önerilir. Doğa yürüyüşleri ve diğer aktiviteler için küçük sırt çantası, el feneri getirilmelidir. Kampta gece-gündüz sıcaklık farkı yüksek olmaktadır. Ortalama sıcaklıklar; gündüz 20 - 25 C gece 5 – 10 C’dir.

BURCU ÖZTÜRK

27 May 2021 - 18:36 Kirşehir- Spor --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.