Akdeniz, tavsiyelerde bulundu

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Erdal Akdeniz, sigaranın sağlığa etkileri ve sigarayı bırakmak için tavsiyelerde bulundu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Erdal Akdeniz, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç olmadığını, sigaranın sağlık açısından çok zararlı olduğunu ifade etti.

“Dünya Sigara Bırakma Günü olarak belirlenen bu günde sigaranın zararları ve sigara bırakma tavsiyeleri ile ilgili siz değerli okurlara bir takım bilgiler vermek isterim.

Öncelikle sigara; birçok kronik hastalığın temel nedenini oluşturmakla birlikte ölüm sebepleri arasında ilk sıradadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigara kullanımı sonucu dünyada her yıl sekiz milyondan fazla insan yaşamını yitirmektedir. Bu ölümlerin yedi milyonunu sigara içenler, yaklaşık bir milyon iki yüz binini ise pasif içiciler oluşturmaktadır” diyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Erdal Akdeniz, sigaranın sağlığa etkileri ve sigarayı bırakmak için şu tavsiyelerde bulundu:

“Sigara içmek ve ikincil sigara maruziyeti adı verilen pasif içicilik ile; sigara dumanında bulunan karbonmonoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek kalp damar hastalıklarına, KOAH (Kronik obsturüktif akciğer hastalığı), astım, akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıklarına, kadın ve erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına, kısırlığa, gebe kadınlarda düşük yapmaya ve dış gebeliğe, gebe olmayan kadınlarda kemik erimesine, adet düzensizliklerine, erken menopoza, jinekolojik kanserler gibi bir çok hastalığa yol açarken; şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini de artırmaktadır. Ayrıca enfeksiyon riskini artırmakla birlikte son zamanlarda gündemimizde olan Covid-19 ( Koronavirüs) hastalığı sigara içenlerde daha ağır seyretmektedir.

“Bırakmak için hiçbir zaman geç değildir”

Sigarayı herhangi bir zamanda ve herhangi bir yaşta bırakmak faydalıdır. Bırakmak için hiçbir zaman geç değildir ve ne kadar erken olursa kişi için o kadar iyidir. Sigarayı bırakmak, vücuda sigaranın verdiği hasarlardan iyileşmesi için gereken fırsatı tanır. Sigarayı bırakanlar içmeye devam edenlerden daha uzun yaşarlar. Sigarayı bırakan bir kişinin erken ölüm riskinin ne dereceye kadar azalacağı; sigara içtiği yıl sayısı, günlük içtiği sigara sayısı, sigarayı bıraktığı anda mevcut olan veya olmayan hastalıkları gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin; sigarayı 50 yaşından önce bırakan bir kişi, gelecek 15 yıl içinde, sigara içmeye devam eden biriyle karşılaştırıldığında yarısı kadar ölüm riskine sahiptir. Sigara bırakılırsa yaşam beklentisi uzayacağı için sigarayla ilişkili olan hastalıklardan ölme riski azalır.

“Sigarayı bırakmak için yöntemler var”

Sigarayı bırakmak için kullanılan birkaç yöntem vardır. Bunların en bilineni ilaç tedavisi dediğimiz farmakoterapidir. Sağlık Bakanlığı’nın her ilde sigara bırakma ile ilgili topluma hizmet verdiği, bazı hastanelerde veya sağlıklı hayat merkezlerinde bulunan sigara bırakma poliklinikleri bu tedaviyi sağlamaktadır. Burada sigara içen bireylere ilaç tedavileri verilmekte telefon aracılığı ile bireylerin sigarayı bırakıp bırakmadıkları belirli periyotlarda sorgulanmaktadır. Ancak sigara bırakmada sadece ilaç tedavisi ile yetinilmemeli buna ek olarak kişilerde davranış değişikliği yaratmayı amaçlayan bilişsel davranışçı terapi desteği de alınmalıdır. Sigara bırakma noktasında her iki yöntemin birlikte kullanılmasının (ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi) sigarayı bırakmada daha başarılı olduğuna dair literatürde çalışmalar bulunmaktadır.

Peki sigarayı bırakmak için neler yapabiliriz?

Önünüze boş bir kağıt alıp ortadan bir çizgi çekerek bir tarafına sigaranın size sağladığı yararları diğer tarafına ise size verdiği zararları yazarak sıralayabilir evde veya iş yerinde sürekli gördüğünüz bir yere asarak görmenizi sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sigarayı bırakmada size hatırlatıcı olacak ve sigarayı bırakmak için nedenlerinizi görmenizi sağlayacaktır.

0’dan 10’a kadar bir skala düşünün. Bu skalada ‘0’ hiç önemli değil ‘10’ ise çok önemli olsun. Kendinize ‘sigarayı bırakmak benim için ne kadar önemli? 0’dan 10’a kadar hangi rakamı seçerdim’ diye sorabilirsiniz. Diyelim 6’yı seçtiniz ‘neden 3 veya 4 değil de 6?’ diye kendinize sorabilir hatta cevabınızı bir kağıda not alabilirsiniz. Bu yöntem sizin sigarayı bırakmaya verdiğiniz önem derecenizi görmenizi sağlayacaktır.

Yine benzer şekilde 0’dan 10’a kadar bir skala düşünün. Bu skalayı kullanarak ‘sigarayı bırakmayı düşünsem bunu başarmakta kendime ne kadar güvenirim?’ diye kendinize sorarak skaladan bir rakam seçebilirsiniz (‘0’ hiç güvenmiyorum, ‘10’ çok güveniyorum). Diyelim 5’i seçtiniz. O zaman kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: ‘bu ne olsa 8 veya 9 olurdu?’ Yine cevabını bir kağıda not edebilirsiniz. Bu yöntem sizin sigarayı bırakmada kendinize ne kadar güvendiğinizi ve bu güveni daha da artırmak için neler yapabileceğinizi görmenizi sağlayacaktır.

Neden 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü olan bugün sizin sigarayı bırakmak için belirlediğiniz gün olmasın? Bu vesile ile bir sigara bırakma günü belirleyebilirsiniz.

Gelecekten mektup uygulamasını yapabilirsiniz. Bunun için önünüze boş bir kağıt alabilir ve sigarayı bıraktığınızı düşünebilirsiniz. Kendinizi on yıl sonra nerede ve nasıl görüyorsunuz? Bunları düşünerek bu kağıda yazabilirsiniz. Bu yöntem sigarayı bıraktıktan sonraki yaşamınıza dair size ipuçları verecektir.

Sigara bırakma sırasında meydana gelen baş ağrısı, çabuk öfkelenme, uyku bozuklukları, depresif durum, konsantrasyon güçlüğü gibi nikotin yoksunluk belirtilerini yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler baş gösterdiğinde yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu da belirttiğimiz yoksunluk belirtileri ile baş etmenizi sağlayacaktır.

Sigarayı bıraktığınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sigara için harcamadığınız paraları biriktirip onlarla bir süredir almayı hayal edip alamadığınız şeyleri alabilirsiniz bu da sigara kullanmaya tekrar dönmemek için iyi bir motivasyon sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulayabilir, bir uzmandan yardım alabilir böylece sigarayı bırakma noktasında daha kararlı ve motive olabilirsiniz.

Sigarasız sağlıklı bir gelecek dileğiyle…”

 

28 May 2021 - 20:33 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.