Ahi Evran Yılı Kurumsal Kimlik Kılavuzu yayınlandı

Kırşehir’in önemli şeyhlerinden olan ve Kırşehir’de yaşayıp, Kırşehir’de vefat eden Ahi Evran’ın 2021 yılının da isminin verilmesi nedeniyle Ahi Evran Yılı Kurumsal Kimlik Kılavuzu yayınladı.

Anadolu Ahiliği’nin kurucusu ve Kırşehir’de yaşayıp, Kırşehir’de vefat eden ve Kırşehir’de külliyesi bulunan Ahi Evran, kurmuş olduğu Ahilik Teşkilâtı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkiledi. Bu önemli ismin Ahi Evran’ın ismi 2021 yılında ilan edildi.
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, 2021 yılının Ahi Evran Yılı ilan edilmesi nedeniyle Ahi Evran Yılı Kurumsal Kimlik Kılavuzu yayınladı.

Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, “Anadolu’da Ahilik teşkilatının kurucusu, çok yönlü ilim ve fikir insanı Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış olup 2021/4 nolu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılının Ahî Evran yılı olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Genelgede 2021 yılı boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin koordinasyonunun Bakanlığımızca yürütüleceği ve etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağı ifade edilmiştir.
 
Bu amaçla ‘Ahi Evran Yılı’ kurumsal kimlik kılavuzu ve içinde yer alan logo; Ahi Evran’ının ilmi ve manevi şahsiyeti ile Ahilik öğretileri dikkate alınarak büyük bir titizlikle hazırlanmıştır. Kurumsal kimlik kılavuzunun oluşturulması ile yıl boyunca düzenlenecek etkinliklere ilişkin afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri dokümanların etkili ve tutarlı şekilde yansıtılmasını sağlayacaktır.
 
Kılavuzda başlıca; logo tasarımı, logoların farklı alanlarda kullanımı, kurum kimliğini oluşturan öğelerde yazı karakteri, kurum renklerinin doğru uygulanması, örnek dosya, antetli kâğıt, zarf, kartvizit tasarımı vb. gibi çalışmalar yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

Ahi Evran Yılı Kurumsal Kimlik Kılavuzu’nda ise şu bilgilere yer verildi:

Anadolu’da Ahilik teşkilatının kurucusu, çok yönlü ilim ve fikir insanı Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Ahilik teşkilatı ile sosyal, iktisadi ve siyasi hayatımıza yön veren, Anadolu’nun vatanlaşmasında, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ve bir cihan devleti olmasında büyük rol oynayan Ahi Evran tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve tıp alanlarında derin bir âlim, tasavvuf yolunda yüksek makam sahibi bir velidir. Türk kültüründe doğruluğun, dürüstlüğün, cömertliğin, fedakarlığın, kalitenin, üretimin, ahlakın, sanatın, aklın ve bilimin esas alındığı Ahilik teşkilatının temelinde kardeşlik duygusu yatmaktadır. ‘Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ sözü ile esnaf ve zanaatkârlara kapısını açan teşkilat “fütüvvet” kurallarına sadık kalarak, esnaf teşekkülü öğretileri ile teşkilata katılanlara bu minvalde birinci aşamada ‘Çırak’, ikinci aşamada ‘Kalfa’ ve üçüncü aşamada Esnaf Şeyhi’nin onayı ile ‘Usta’ olma gibi makamlar sunarlar.

Kılavuzda ayrıca logo hakkında şu bilgiler verildi:

16 + 16 32 çeşit Esnaf Zanaatkârı; Sağda ve solda karşılıklı 16 tane olmak üzere 32 başak tanesi; Ahilik teşkilatında yer alan 32 çeşit esnaf ve zanaatkârı temsil etmektedir. Buğday tanelerinde kullanılan altın sarısı renk; kola takılan altın bilezik figürü olarak düşünülmüştür ve metofor olgusu ile sunulmuştur.

Ahî Evran; Başak tanelerinin içerisinde yer alan büyük mum Ahî Evran’ı temsil etmektedir.

Usta, kalfa, çırak; Birbirine bağlanan 3 mum ise ahilik teşkilatında yer alan, sol taraftan sıralanış itibarıyla ‘usta’, ‘kalfa’ ‘çırak’ sınıflamasını temsil etmektedir.

FAHRETTİN TOKER

 

08 Haz 2021 - 12:50 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.