Atabey, “Tarım sektörü için hazırladığımız eylem planımızı açıklıyoruz!”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, tarım konusunda açıklamalarda bulunarak “Tarım sektörü için hazırladığımız eylem planımızı açıklıyoruz!” dedi.

Tarım sektörü için DEVA Partisi tarafından eylem planı hazırlandı. Tarım için hazırlanan eylem planı hakkında DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, şunları açıkladı:

“Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek iktidara geldiğimiz ilk 90 ve 360 gününde izleyeceği yol haritasını, tüm aşamalarını ve bütçelendirmesini kamuoyuna açıklıyoruz. DEVA Partisi olarak 20 ayrı alanda 400’ün üzerinde eylem planı hazırladık. Gün, kuru hamasetin ve içi boş sloganların arkasına saklananlara, ülkenin gerçek gündemini ve devasını anlatma günüdür diyerek 90 ve 360 günlük eylem planlarımızın açıklamasına, ilk olarak tarım sektörüyle başlıyoruz.

Tarım ve hayvancılık sektörü ülkemiz ve şehrimiz için büyük bir sektör olduğu gibi aynı zamanda insan yaşamının devam edebilmesi için mutlak yapılması gereken çok önemli bir sektördür. Özellikle şehrimizin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu için bizler açısından ayrı bir önem arz ediyor. Şehrimizde aylardır kuraklık hakimdi yaşanan bu kuraklık nedeniyle ekili alanlarda büyük verim kaybı yaşayan çiftçimizi bu seferde büyük emek vererek ve borçlanarak ektikleri  tarlalarını geçtiğimiz günlerde ani bastıran şiddetli yağış sonrası oluşan sel ve dolu vurdu. Yaşanılan bütün bu olumsuz hadiselerden sonra Kırşehir çiftçisine ilaç gibi gelecek tarım sektörü için eylem planlarımızı siz değerli vatandaşlarımıza sunuyoruz.

“Ziraat Bankası yeniden çiftçinin bankası olacak”

DEVA iktidarında Ziraat Bankası yeniden çiftçinin bankası olacak. Adı üstünde, birinci önceliği tarımın finansmanı olması lazım. Önce oraya yeteri kadar finansmanı sağlayacak. Çiftçimizin teminat problemini çözeceğiz. Tarımsal kredileri, gerçek çiftçilere vereceğiz. Kredilerin geri ödeme zamanını hasat dönemine göre belirleyeceğiz.

“Tarımda kendine yeten ve ihracatçı bir Türkiye olacağız”

Türkiye’yi tarımda kendi kendine yeten bir ülke haline getireceğiz. Yediğimiz içtiğimiz her şeyde ithalat bağımlılığını kıracağız. Yerli üreticimizi güçlendirip, çiftçimize emeğinin ve alın terinin karılığını kuruşu kuruşuna ve günü gününe almasını sağlayacağız. Sadece kendi kendimize yeterli olmakla kalmayacak, artan üretimimizle, pek çok üründe net anlamda ihracatçı hale geleceğiz.”

“Gübre maliyetinin yarısını destek olarak vereceğiz”

Çiftçimizin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçinin toprağına, traktörüne artık haciz gelmeyecek. Çiftçimizin kullandığı mazotun ÖTV’sini çiftçimize aynen iade edeceğiz. Gübrenin maliyetinin yarısını, yüzde 50’sini, destek olarak kendisine vereceğiz. Çiftçimizin kullandığı elektriğe daha düşük fiyatlı ayrı bir tarife uygulayacağız. Tarım desteklerini, üretimin yapılacağı dönemin başında açıklayacağız ve aynı yıl içinde destek ödemelerini gerçekleştireceğiz.

“Tarım liselerini açacağız”

Sözleşmeli tarımın yasal altyapısını güçlendirip, üretici sanayici iş birliğini etkin hale getireceğiz. Tarım liselerini tekrar açacağız. Gençlerimizin toprağına, memleketine ve tarım üretimine ilme sahip olarak devam etmesini sağlayacağız. Küçük üreticinin pazarlama sorunlarına yardımcı olacağız. Özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz. Başta tohum olmak üzere, dışa bağımlılığı azaltacağız. Tarım sigortası kapsamını genişleterek çiftçilerimizi risklere karşı koruyacağız.

“Sulu tarım yapan çiftçinin gelirini en az üç katına çıkaracağız”

Kuraklığın neden olduğu tahribatı önlemek amacıyla tarımsal sulama yatırımlarını hızla tamamlayacağız. İktidarın bir türlü hayata geçiremediği Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi’ni bir an önce hayata geçireceğiz. Kapalı sistem, basınçlı sulama, damlama sulama yatırımlarının bir an önce tamamlanması gerekiyor. Toprağı su ve teknoloji ile buluşturarak, sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik edeceğiz. Sulu tarım yapan çiftçimizin gelirini, bilinçli sulama ve üretim planlamasıyla en az 3 katına çıkaracağız.

“Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye varan destek vereceğiz”

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza da desteklerimizi devam ettireceğiz. Et ve süt üreticilerine destek ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Üreticimizi belirsizliklere mecbur kılmayacağız. Yerli üretimi destekleyerek, yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına yüzde 50’ye varan destek vereceğiz. Terk edilen yaylaları yeniden üretime kazandıracağız. Organize hayvancılık bölgelerini teşvik edeceğiz. Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz. Flora zenginliğine sahip bölgelerde arıcılığa özel teşvik ve destek sağlayacağız. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile iş birliği halinde çalışarak, yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız.

Bizler bu yola çıkarken ‘Sadece eleştirmeyeceğiz, çözümün merkezi olacağız’ demiştik. Bizler sözlerimizin arkasında duruyoruz ve siz değerli Kırşehir Halkı’nın,  hak ettiği hizmeti alabilmesi için canla başla çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz.”

15 Haz 2021 - 12:18 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.