Ulusal Müzik Çalıştayı Başladı

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “’Kötülerin gölgesi olmaz dalı olmaz!’ diyen Dadaloğlu’nun sözünü havalandıran Büyük Ozanlarımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş başta olmak üzere Türk Halk Müziğimizin tüm üstatlarını saygıyla anıyorum!” dedi.

Onur Kurulu’nu Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’un oluşturduğu ve iki gün sürecek olan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kırşehir Ulusal Müzik Çalıştayı dün başladı.
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan Çalıştay açılışına Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk Halk Müziği Dinletisi verildi.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde yapılan Çalıştay öncesi Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş’ın kabirlerini ziyaret etti.
Çalıştayın açılış konuşmalarını sırasıyla Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Nurhan ÖLMEZ, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın gerçekleştirdi.
Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yaptığı konuşmada şunları ifade etti:
“Bilindiği üzere ilimiz Şirin Kırşehir UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı içerisinde yer alıyor. Anadolu’nun ortasında Bozkırın sesini tüm yurda ve dünyaya duyuran Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman gibi üstatlarımız ve Anadolu Abdal Geleneği’nin tüm temsilcilerinin kuşkusuz bu gelişmede sonsuz katkı ve emekleri vardır.
İlimizin tarihsel-kültürel mirası içinde bulunan ve gelecek kuşaklara da özgün bir şekilde aktarmakla yükümlü olduğumuz Bozlak Müziğinin icrası kadar bilimsel bir şekilde incelenmesi de önümüzde bir görev olarak duruyor.
Bu amaçla 7-8 Temmuz 2021 tarihinde Kırşehir Ulusal Müzik Çalıştayı için burada bulunmanın da gururunu yaşıyoruz.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kırşehir Ulusal Müzik Çalıştayı'nın hazırlanması aşamasında Onur Kurulunda yer alan, başta Sayın Valimiz İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Erol Parlak ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’a; Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Nurhan Ölmez’e ve Bilim Kurulu’nun çok değerli üyelerine buradan bir kez daha teşekkür ediyor ve emeği geçen herkesi kutluyorum.
‘Kötülerin gölgesi olmaz dalı olmaz!’ diyen Dadaloğlu’nun sözünü havalandıran Büyük Ozanlarımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş başta olmak üzere Türk Halk Müziğimizin tüm üstatlarını saygıyla anıyor; hepinizi canı gönülsen selamlıyorum.”
Çalıştay’da bir konuşma yapan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, geçmişten günümüze Kırşehir’in sahip olduğu zenginlikleriyle Türk kültür ve medeniyetinin oluşmasına katkı sağlayan önemli merkezlerden birisi olduğunu söyledi.
Kırşehir’in sahip olduğu kültürel dokulardan birisinin de yüzlerce eserle Türk Müzik Kültürü’nü besleyen ozanlarının varlığı olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Müzik, tarih boyunca insanların duygu ve düşüncelerini anlatmada kullandıkları en etkili yöntemlerden birisidir. Orta Anadolu insanı da sevincini, acısını, hasretini, feryadını bozlaklarla ifade etmiş ve bu kültür kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kökeni Orta Asya’ya dayanan Abdallık geleneğinin ve bozlak kültürünün yaşatıldığı en önemli merkezlerden birisi olan Kırşehir, birçok saz ve söz ustasının yetişmesine de ev sahipliği yapmıştır. Türk Halk Müziği’ne sayısız eserler kazandıran Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan, Âşık Said ve Şemsi Yastıman gibi birçok ozanımız müzik kültürümüzün gelişmesine ve yeni sanatçıların yetişmesine katkıda bulunmuşlardır” dedi.
Şehrimiz müzik kültürünün dünyaya tanıtılması amacıyla Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil olması için yapılan başvurunun olumlu olarak sonuçlandığını ifade eden Vali İbrahim Akın, “Kırşehir müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den dâhil olan ilk şehir olmuştur. Tüm kurumlarımızın ortak çalışmasının sonunda ulaşılan bu başarı ilimizin sahip olduğu müzik kültürünün tüm dünya tarafından tescili anlamını taşımaktadır. Başvurunun kabulü ile Kırşehir, sahip olduğu müzik kültürünü uluslararası ölçekte tanıtma, dünyadaki diğer müzik şehirleri ile ortak faaliyetler yürütme, kentin kültürel gelişimine müzik alanında katkıda bulunma fırsatı yakalamıştır. Bu vesileyle, gerek eserleriyle gerek kendine has üsluplarıyla bu kültürü zenginleştiren ve Türk Halk Müziği’nin uluslararası ölçekte tescillenmesine katkı sağlayan gönlü yüce tüm ozanlarımızı saygı ve hürmetle yâd ediyorum” diye konuştu.
Çalıştayın bugünkü programı şöyle:
2. Oturum: Muharrem Ertaş Oturumu(Muharrem Ertaş Salonu, 10.00-12.00)
Geçmişten Geleceğe Kırşehir’de Müzik Oturum Başkanı Prof. Dr. Salahaddin Bekki.
Prof. Dr. Salahaddin Bekki , Neşet Ertaş Özelinde Kırşehir’in Unesco Müzik Şehri Olma Yolcuğu, Prof. Dr. Cenk Güray, ‘Horasan'dan Keskin'e Bir Çığlık: XV. Yüzyıl Abdalları'ndan Günümüz Abdal Âşıklarına İnanç ve Müziğin Kesişiminde Abdallık Kültürü’, Prof. Dr. Attila Özdek, Kırşehirli Bir Nüktedan ve Hicivci: Âşık Şemsi Yastıman, Öğr. Gör. Kemal Özavcı Abdal Kültüründe Bozlaklar ve Günümüzde Üretim Sorunları, Araştırmacı-Yazar Gürsel Seçilmiş, Abdal Geleneğinde Müzik Eğitimi ve Kırşehir Folkloründeki Yeri hakkında konuşma yapacak.
Saat 12.00-13.00 arası öğle yemeği. 13.00-14.30 saatleri arasında Âşık Said Salonu’nda atölye çalışması Doç. Dr. Gökhan Ekim.
Saat 14.30-15.15 arası Muharrem Ertaş Salonu’nda Değerlendirme Oturumu. Oturumda Prof. Dr. Salahaddin Bekki, Prof. Dr. Attila Özdek, Prof. Dr. Cenk Güray
Doç. Dr. Gökhan Ekim yer alacak.
15.30-16.00 arası kokteyl, 16.00-18.00 arası Kırşehir Kültür Gezisi, 18.30-19.30 arası akşam yemeği, 20.00-22.00 Cacabey Meydanı’nda Mahalli Sanatçılar ve Erkut Özkan Konseri.

07 Tem 2021 - 15:17 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.