KTSO, öğrencileri meslek lisesine yönlendiriyor

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Liselere Geçiş Sınavı tercihi yapacak öğrencileri, meslek liselerine yönlendiriyor.

Liselere Geçiş Sınavı tercihleri devam ediyor. Tercihler 16 Temmuz’da sona erecek. Kırşehir’de Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercihi yapacaklara Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, sosyal medya aracılığıyla meslek liselerinin önemini anlattı.

Meslek lisesini tercih etmek için çok nedenin olduğunu ifade eden Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, “Meslek lisesini seç, ara değil aranan eleman ol. Meslek lisesi mezunu olarak daha kolay iş bulabilirsin. Devlete işe alımda meslek lisesi mezunlarına öncelik verilir. Mezun olduğunda iş yeri açma belgesine sahip olursun. Öğrencilerimizi Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kırşehir TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Hisarcıklıoğlu, öğrencileri, meslek liselerindeki büyük dönüşümün içinde yer almaya çağırdı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, LGS tercihi yapacak öğrencileri, meslek liselerindeki büyük dönüşümün içinde yer almaya çağırdı. Hisarcıklıoğlu, tercih yapacak öğrencileri Kırşehir’deki ve diğer illerdeki meslek liselerine davet etti.

LGS 2021 sonuçlarının açıklanması sonrasında açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, pandeminin de etkisiyle zorlu bir sınava hazırlık dönemi geçiren öğrenciler için artık tercih zamanı geldiğini belirterek, “Yapacakları tercihler sonunda öğrencilerimizin, kendilerini geleceğe hazırlayacak olan okullarımıza yerleşeceklerine inanıyorum. İşte tam da bu noktada ben gençlerimizi MEB, TOBB ve TOBB ETÜ olarak başlattığımız program kapsamındaki 81 ildeki 113 okulumuzu tercih etmeye davet ediyorum” dedi.​

Bu okulları tercih ederek, yerleşecek gençlerin uzmanlık kapısından girmiş olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu okulları tercih edecek öğrencilerin diplomasının, mesleği olacağını belirtti.

“MEB, TOBB ve TOBB ETÜ olarak Meslek Liselerinde büyük bir değişim ve dönüşüm başlattık

26 Şubat 2019’da imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek üzere çağın niteliklerine uygun ‘yeni ve dinamik’ bir mesleki eğitim modeline geçtiklerini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Protokol kapsamında 81 ilde 81 meslek lisesi ile çalışmalara başladık. Sağlamış olduğumuz başarıyla okul sayımız 113’e ulaştı. Okullarımızın arkasında merkezde MEB, TOBB ve TOBB ETÜ’nün, illerde ve ilçelerde ise Oda ve Borsalarımızın desteği var. Kamu-özel sektör ortak yönetim modeliyle yerelde Oda ve Borsalarımızın vasıtasıyla mesleki eğitimin hem dinamik hem de sanayi, ticaret ve tarımın ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlıyoruz. Okullarımızı tercih edecek gençlerimiz; mezun olduklarında ‘ara eleman’ değil, ‘aranan eleman’ olacaklar” dedi.

Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulaşması için ihtiyaç duyduğu en önemli çıpanın beşeri sermaye olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları ifade etti:

“İhtiyaç duyduğumuz beşeri sermayeyi de nitelikli mesleki eğitimden geçmiş gençlerimiz oluşturuyor. Bu sebeple gençlerin eğitilmesinde TOBB olarak sorumluluk duyuyoruz. Bu sorumluluğu 81 ilde bulunan Oda ve Borsalarımızın da desteğiyle en iyi şekilde yerine getiriyor; meslek liselerimizi hem alanında uzman hem çağın gereklilikleri ile donanmış hem de girişimci gençlerimizin yetiştirileceği merkezlere dönüştürüyoruz. Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre ediyoruz. Bununla birlikte geleceğin girişimcileri olacak yüksek teknoloji alanında daha çok icat, daha çok patent çıkartacak gençleri yetiştiriyoruz”.

81 ilde 113 okulda iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı yetişiyor

Oda ve borsalar vasıtasıyla mesleki eğitimin hem dinamik hem de sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “81 ildeki 113 okulumuzda; yeni atölyeler ve laboratuvarlar kuruyor, mevcut olanları yeniliyoruz. Tüm Türkiye’ye örnek olacak Ar-Ge ve Tasarım Beceri Atölyelerini faaliyete geçiriyoruz. TOBB ETÜ desteğiyle en iyi eğitim içerikleri ve staj sistemini gençlerimiz için hazırlanırken, Oda ve Borsalarımızın desteğiyle başarılı öğrencilerimize burs veriyoruz. Ayrıca onlara yurtdışında staj imkânı sağlıyoruz. Ben Türk iş dünyasının başkanı olarak LGS 2021 tercih döneminde gençlerimizi 81 ildeki 113 okulumuzu tercih etmeye davet ediyorum. Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamındaki meslek liselerine ilişkin detayları https://meslekiegitim.tobb.org.tr adresinden öğrenebilirsiniz” ifadesine yer verdi.

Kırşehir’de protokol imzalanan meslek liseleri şöyle:

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırşehir TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

BURCU ÖZTÜRK

 

14 Tem 2021 - 14:08 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.