Kırbuğa, sözleşmedeki taleplerini anlattı

Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa, Anadolu Eğitim Sendikası olarak 2022-2023 yıllarını kapsayacak 6. dönem toplu sözleşme taleplerini anlattı.

2022-2023 yıllarını kapsayacak 6. dönem toplu sözleşmesi hakkında Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa, açıklamalarda bulundu. Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa, Anadolu Eğitim Sendikası olarak 2022-2023 yıllarını kapsayacak 6. dönem toplu sözleşme taleplerini şöyle açıkladı:

Oransal artışlardan önce yıllardır enflasyon altında kalınan dönemler için tüm memurların taban maaşlarına 1500 TL ek taban maaş artışı yapılmalıdır. Oransal artış; 1500 TL taban maaş artışı sonrası 2022 ilk altı ay için enflasyon +5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı, 2023 İlk altı ay için enflasyon + 5, ikinci altı ay için enflasyon + 5 refah payı olmalıdır. Tüm memurlara yılda iki defa bayram ikramiyesi verilmelidir. Öğretmenler arası ek ders adaletsizliği giderilmeli, tüm öğretmenler için maaş karşılığı 15 saat olmalıdır. Öğretim yılına hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik sistemi kaldırılmalı, öğretmenler odasındaki ayrım son bulmalıdır. Toplu sözleşme görüşmeleri canlı yayınlanmalıdır. Öğretmenlere verilen ek gösterge sözü tutulmalı, tüm eğitim çalışanları için öğrenim durumuna göre ek göstergeler yeniden düzenlenmelidir. Atama ve görevde yükselmelerde mülakat uygulaması kaldırılmalı, ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır. Vatandaş tarafından tehdit, şiddet ve hakarete maruz kalan eğitimcileri koruyucu yasal tedbirler alınmalıdır. Vergi dilimi adaletsizliği son bulmalı, kamu çalışanları için vergi dilimi yüzde 15’te sabitlenmelidir.

Kariyer ve uzmanlık mesleği olan öğretmenliğin kamudaki en düşük memur maaşı haline geldiği şu dönemde öğretmenlerin taban aylıklarına tüm artışlardan bağımsız 1500 TL seyyanen zam yapılmalıdır. Gündüz ek ders ücretleri net 30 TL olmalıdır.

Memurların fazla çalışma ücreti, ek ödenekler, giyim yardımı, yönetici tazminatı v.s. oranları komik rakamlardan kurtarılmalı akla ve mantığa uygun bir orana kavuşturulmalıdır. Engelli personeller engelsiz çalışma hayatına kavuşmalıdır. Hafta sonları yıllık izinden düşmemeli, yıllık izinde iş günleri esas alınmalıdır. Öğretmenler için 4 yıla 1 olacak şekilde yıpranma payı verilmelidir. Akademik personelinin özlük hakları iyileştirilerek, mazerete bağlı atama ile isteğe bağlı atama konularında düzenlemeler yapılmalıdır. Aile yardımlarında (eş ve çocuk) gerçeklikle bağdaşan artışlar yapılmalıdır. Üniversite idari personelleri için her yıl düzenli olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalı, mülakat kaldırılmalıdır. İdari izinde çalışanlara mesai ücretleri ödenmelidir. Yönetici ve öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara ödenecek ek ders ücretleri yüzde 20 ve yüzde 40 artırımlı olmalıdır.- Tüm eğitim çalışanları toplu taşımadan ücretsiz yararlanmalıdır. 1 Mayıs'ta ek ders kesilmemelidir. Meslekte 10 yılını tamamlayan öğretmenlere uzmanlık, 20 yılı tamamlayanlara başöğretmenlik tazminatı verilmelidir. Doktora yapmış bir öğretmenin uzmanlığı bekletilmemeli, yüksek lisans yapanlara ise 2-4 yıl önce verilmelidir. Öğretmenevi şartları iyileştirilmeli, öncelikle öğretmen ve tüm eğitim çalışanlarının etkin faydalanabilmesi sağlanmalıdır. Şef kamu çalışanlarının ek ödeme oranları ve özel hizmet tazminatlarının artırılmalıdır. 5510 ve 5434 Sayılı Kanuna tabi memurlar arasındaki uçurum giderilmelidir. Becayiş uygulaması hayata geçirilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, mezuniyetlerine göre uygun memur kadrolarına atanmalıdır. Üniversite idari personelleri için keyfi olarak kullanıma açık olan geçici görevlendirme 13-b/4 maddesi tamamen kaldırılmalıdır. Üniversitelerin idari kadrolarına üniversite dışından yapılan atamalar yerine kurum içinde görevde yükselerek gelen idari personeller değerlendirilmelidir. 4-B statüsünde çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir. İşçi sendikalarında olduğu gibi memur sendikalarına üyelik-istifa işlemleri de e-devlet üzerinden olmalıdır.”

FAHRETTİN TOKER

 

14 Tem 2021 - 14:12 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.