Kayıt kılavuzunu açıkladılar

Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi, yeni dönemde okullarına kayıt yaptıracaklar öğrenciler için kayıt kılavuzu yayınladı.

Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi, yeni dönemde okullarına kayıt yaptıracaklar öğrenciler için kayıt kılavuzu yayınladı.

2021 yılında Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi, yeni öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’ne kayıt yaptıracak öğrenciler için kayıt kılavuzu yayınladı.

Kayıt kılavuzunun girişince okul hakkında şu bilgiler paylaşıldı:

Okulumuz eğitime 1998-1999 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda başlamıştır. 2001 yılında Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Bey'in okul laboratuvarlarının yapılmasında ve teşrifindeki yardımlarından dolayı Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi ismini almıştır. Okul binası 2012 yılında tamamlanmıştır. Yeni okul binası toplam 10000 metrekare alana kurulu olup 4160 metrekaresi derslik ve yönetim binası, 2 bin 432 metrekaresi pansiyon binası ve 3 bin 408 metrekaresi ise bahçe alanından oluşmaktadır. Okul bahçe duvarı demir korkuluklarla çevrilidir. Okulda normal öğretim yapılmaktadır. Okulumuz; 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 2 müdür yardımcısı, her branş için yeterli sayıdaki öğretmen kadrosu ve yeterli sayıdaki yardımcı personel ile eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Okulumuzda halen 1 müdür odası, 1 müdür başyardımcısı odası, 2 müdür yardımcısı odası, 1 memur odası, 24 derslik, 1 öğretmen çalışma odası, 1 etüt odası, 1 rehber öğretmen odası, 1 ekipman odası, 1 kütüphane, 1 çok amaçlı salon, 1 bilgisayar laboratuarı, 1 fizik laboratuarı, 1 kimya laboratuarı, 1 biyoloji laboratuarı, 1 beden eğitimi öğretmeni odası, 1 kız öğrenci pansiyonu, 1 erkek öğrenci pansiyonu, 1 kız ve 1 erkek öğrenci giyinme odası, 1 yardımcı personel odası, 1 kantin ve 1 çay ocağı odası, asansör, yangın merdiveni, temizlik odaları bulunmaktadır. Okul binası kameralarla izlenmektedir. Okul bahçesinde bekçi kulübesi olup geçe bekçisi nöbet tutmaktadır. Okulun şehir merkezine uzaklığı 3 kilometredir.

Kayıt kılavuzunda velilere de seslenildi. Velilere yönelik şu açıklama yapıldı:

“Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesine başlarken; Sayın Veli, 2021-2022 Öğretim yılında Fen Lisesi ailesine katılımınızdan dolayı sizleri kutlarım. Fen Lisesini kazanmak çok zor ve aynı zamanda çok mutluluk verici bir olaydır. Okulumuza öğrencinizi kayıt ettikten sonra ve Fen Lisesi’nde öğrenim gördüğü sürece size yol gösterecek ‘Fen Lisesi kılavuzunu’ dikkatlice okumanızı önemle belirtiyor ve bunun velisi bulunduğunuz öğrencimize rehberlik yapmanız açısından faydalı olacağına inanıyoruz. Velilerimizin sık sık okulu ziyaret etmesi okul idaresi ve öğretmenlerle iletişim içinde olması çok iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Bu okulun amacı; zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı, matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi, öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı, yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi, öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı amaçlar. Buna göre bize emanet edilen bu çocuklarımızı; Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda işlevlerini, evrensel hukuka, demokrasi ve insan haklarına uygun bir bütünlük içinde öğrenci merkezli, aktif öğrenme ve demokratik okul kültürü anlayışı ile yerine getirmesi. Öğrencilerimizin Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsemiş, temel demokratik değerler ile donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş; hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, mutlu bireyler olarak yetiştirilmesi. Öğrencilerimize, asgari ortak bir genel kültür verilerek onlarda kişi ve toplum sorunlarını tanıma ve çözüm yollarını arama; ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunma bilinci kazandırılması. Öğrencilerimizin; hayata ve yükseköğretime hazırlanması, kendisine, ailesine, çevresine, millî kültür değerleri ile milletine ve insanlığa saygısının geliştirilmesi sağlanması. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler izlenerek bu gelişmelerden eğitim ve öğretim sürecinde etkin ve verimli bir şekilde yararlanılır ve uluslararası standartların yakalanması sağlanması. Eğitim ve öğretimin verimini artırmak amacıyla sivil toplum kuruluşları ve çevredeki yükseköğretim kurumları ile iş birliği yapılması. Eğitim ve öğretim sürecinde; bilimsel düşünce esas alınarak, üretkenlik, insan ve doğa sevgisi, estetik anlayışın geliştirilmesi sağlanması. Yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve çevre ilişkilerinde; gönüllülük, karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve görgü kurallarına uygun davranışların ön planda tutulması sağlanması. Yetki ve sorumlulukların paylaşımında, iletişim kanalları açık tutulması.Yönetici ve öğretmenlerin, eğitim öğretimle ilgili gelişme ve yeniliklere açık olması, eğitim liderliği yapması sağlanması. Öğrencilerimizin kendisine, çevresindeki kişilere ve doğaya değer veren, yaşadığı toplumun ve insanlığın bir parçası olarak kendine güvenen ve topluma katkıda bulunabilen bir bilince sahip olmaları sağlanması temel misyonumuzdur. Yeni öğretim yılında sağlık, başarı ve mutluluk dileklerimle saygı ve sevgilerimi sunarım.”

Kılavuzda okulun vizyonu, misyonu ve temel değerleri hakkında şunlar bildirildi:

Vizyon istiyoruz ki bütün öğrencilerimiz fen ve matematik alanında iyi yetişmiş, Problemlerini bilimsel yöntemlerle çözebilen, çevresi olumlu iletişim kuracak davranışlar kazanmış, lider olma vasfı taşıyan, özgüvenli, bilgili ve becerili birer birey olsunlar.

Misyon bütün öğrencilerimiz teknolojik esaslara ve yeniliklere açık, bilgi ve beceri yönünden donanımlı, bilgi ve proje üretebilen, bilim adamı olmaya hazır, milli ve manevi değerleri özümsemiş olarak yetiştirmektir.

Temel değerlerimiz; Öğrencilerimizi aile, ulus, yurt sevgisi gelişmiş, milli kültür değerlerini benimsemiş, milli birlik ve beraberlik ruhuna sahip öğrenciler olarak yetiştiririz. Bilimsel düşünen, sorgulayan bireyler yetiştirmeyi esas alırız. Fen ve matematik eğitiminin ülkemizdeki bilimsel çalışmalara yön vereceğine inanırız. Öğrenci, veli ve toplum beklentilerine odaklı çalışırız. Başarının kazanılmasında takım çalışmasının gücüne inanırız. Bizim için her öğrenci değerlidir. Eğitimde kalitenin önemine inanırız. Her durumu kurum kültürünü geliştirmek için bir fırsat sayar, eleştiri ve uyarıları kurum kültürüne yapılan bir katkı olarak değerlendiririz. Teknolojik gelişmeleri yakından izler, kullanılmasına önem veririz.

 

24 Tem 2021 - 13:42 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.