Yüksek lisans ve doktora öğrencisi alınacak

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, yüksek lisans ve doktora öğrenci alımı yapacak.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, yüksek lisans ve doktora öğrenci alımı yapacak.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2021-2022 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı yüksek lisans /doktora öğrenci alım için resmi sitesinde duyuru yaptı.

Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler başvurularını 26 Temmuz 16 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2021-2022 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı yüksek lisans /doktora öğrenci alımı hakkında şu bilgileri paylaştı:

Başvuru Tarihi 2021-2022 Eğitim- Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Başvuruları, 26 Temmuz-16 Ağustos 2021 tarihlerinde https://enstitukayit.ahievran.edu.tr/ adresine online yapılacaktır. Adayların başvuru ücretini bankaya yatırmadan önce açıklamaları dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir. Geçersiz başvuru, başarısız olma durumu veya başka bir nedenle başvuru ücreti iade edilmez.

Adayların Bilimsel Değerlendirme Sınavına girebilmesi için ön değerlendirme puanının en az 40 puan olması gerekir. Ön değerlendirme puanı hesaplanırken ALES puanının yüzde 50’si, mezuniyet notunun yüzde 10’u ve varsa yabancı dil puanının yüzde 20’si esas alınır. Yabancı dil sonuç belgesini kayıt sistemine yüklemeyen adayların yabancı dil puanı sıfır olarak hesaplanır. Adaylar, tezsiz yüksek lisans programları hariç en çok bir anabilim/bilim dalına başvuru yapabilir. İlgili Anabilim Dalı için belirlenen kontenjanın 3 katı aday Bilimsel Değerlendirme Sınavı’na alınır. Evrağı eksik veya hatalı olan adayların başvurusu kabul edilmez.  Alan dışından başvurusu kabul edilen Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıt hakkı kazanacak öğrenciler için ilgili Anabilim Dalı/Anasanat/Bilim Dalı kararı ile bir yıl Bilimsel Hazırlık Programı uygulanabilir.  Enstitü Müdürlüğü, pandemi sürecindeki gelişmeler doğrultusunda ilanda belirtilen başvuru takvimi, Sınav yöntemi, kayıt şekli ve tarihinde güncelleme yapabilir. Adaylar; başvuru, sınav ve kayıt süreci ile ilgili gelişmeleri Enstitü web sayfasından takip etmelidir.

Başvuruda izlenecek süreç ve adımlar; Kayıt; Adaylar Online kayıt sayfasında, yer alan ‘Kayıt Ol’ linki ile TC Kimlik Numarası, elektronik posta adresi ve belirlenecek şifre ile sisteme kayıt yapılmalıdır. Giriş; Adaylar ‘Giriş’ linki tıklanarak TC Kimlik Numarası ve aday tarafından belirlenen şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır.

Belgelerin Yüklenmesi; İstenen bilgiler eksiksiz doldurulup gerekli belgeler sisteme yüklenerek başvuru gerçekleştirilmelidir. Başvuru Tamamlama; Bütün bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunduktan sonra ‘Başvuruyu Tamamla Ve Çıktı Al’ ile başvuru tamamlanmalıdır. Çıktısı alınan belgenin Enstitüye teslim edilmesi gerekmez. İletişim Bilgileri Adres: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Terme Caddesi Cacabey Yerleşkesi, Enstitüler Binası Kat:2, 40100 Merkez /KIRŞEHİR Enstitü Web Sayfası: http://sbe.ahievran.edu.tr Telefon (Enstitü): 0 (386) 280 43 00 – 43 04 – 43 06.

Başvurular online yapılacak

Başvurular 26 Temmuz-16 Ağustos 2021 Saat 17.00’ ye kadar https://enstitukayit.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak yapılacaktır. Başvuru ücreti başvuru yapacak adayların, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Ziraat Bankası Kırşehir Şubesi TR62 0001 0002 6164 0074 0350 01 Hesap numarasına 50TL (Elli Türk Lirası) ön kayıt ücreti yatırmaları gerekir. Ücret yatırırken T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadın dekonta yazdırılması ve dekontun sisteme yüklenmesi gerekir. (Ücret yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılır. Geçersiz başvuru, başarısız olma durumu veya başka bir nedenle başvuru ücreti iade edilmez.) Ön değerlendirme başvuruların ön değerlendirmesi 23-25 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılacaktır.

Bilimsel değerlendirme sınavına girmeye hak kazanan adayların ilanı ön değerlendirme sonucunda Bilimsel Değerlendirme Sınavına girmeye hak kazanan adayların listesi 27 Ağustos 2021 saat 17.00’den sonra https://sbe.ahievran.edu.tr/ adresinden ilan edilecektir. Adaylara ayrıca bireysel duyuru yapılmayacaktır. İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına kayıt yaptıran adaylar için Bilimsel Değerlendirme Sınavı yapılmayacak olup, adayların lisans mezuniyet notu puan sıralaması esas alınarak programa kabulleri yapılacaktır.

Bilimsel Değerlendirme Sınav Yeri Sınav yeri Bilimsel Değerlendirme Sınavına girecek aday listesi ile birlikte ayrıca Enstitü web sayfasından ilan edilecektir.

Bilimsel Değerlendirme Sınav tarihi yüksek lisans 31 Ağustos 2021 Salı saat 09.00.

Doktora 01 Eylül 2021 Çarşamba saat 09.00. Sonuçların ilanı 06 Eylül 2021 Pazartesi saat 17.00’den sonra https://sbe.ahievran.edu.tr/ adresinden duyurulacaktır. Kesin kayıt tarihleri kesin kayıtlar 13 – 15 Eylül 2021 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde şahsen veya noter vekâleti yoluyla yapılacaktır. (Salgının seyrine göre kayıtların yapılma biçimi ayrıca Enstitü web sayfasından ilan edilecektir.) Yedeklerin ilanı 16 Eylül 2021 Perşembe. Yedek kayıt yedek kayıtlar 17 Eylül 2021 Cuma mesai saatleri içerisinde yapılacaktır.

ALES’ten 55 puan alma şartı var

Tezli yüksek lisans programı başvurularında aranacak şartlar; Başvuracak adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları gerekir. Lisans öğrenimini yurt dışında tamamlamış olanların Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesini ibraz etmesi gerekir. Özel şart belirtilmeyen Anabilim Dalları dışındaki programlara başvuracak adayların ilgili puan türünden ALES’ten en az 55 puan almış olmaları gerekir.

Doktora programı başvurularında aranacak şartlar; Yüksek lisans öğrenimini yurt dışında tamamlamış adaylardan Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesi istenir. Yüksek lisans programlarından mezun olanlar için mezuniyet notunun; 100 tam puan üzerinden en az 66 ve 4 tam puan üzerinden en az 2,5 olması gerekir. Özel şart belirtilmeyen Anabilim Dalları dışındaki programlara başvuracak adayların ilgili puan türünde ALES’ten en az 55 puan almış olmaları gerekir. Anadilleri dışında YÖK tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından en az 55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puana eşdeğer bir puanı belirtir yabancı dil belgesinin olması gerekir.

26 Tem 2021 - 12:58 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.