2021 Uluslararası Ahilik Yılı Satranç Turnuvası düzenlenecek

Kırşehir’de Ahilik Haftası’nda 2021 Uluslararası Ahilik Yılı Satranç Turnuvası düzenlenecek.

Her yıl Eylül ayının ikinci haftasından itibaren kutlanan ve bu senede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılını ‘Ahilik Yılı’ ilan edilmesi ile birlikte Ahilik Haftasında sosyal, kültürel ve sportif alanlarda ulusal ve uluslararası bir takım etkinlikler düzenlenecek.

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Kırşehir Valiliği koordinesinde Türkiye Satranç Federasyonu ve Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü ile birlikte 2021 Uluslararası Ahilik Yılı Açık Satranç Turnuvası düzenlenecek. 

13-18 Eylül 2021 tarihleri arasında Kırşehir Armas Termal Otel’de gerçekleştirilecek olan turnuvada dereceye giren sporculara ödül ve hediyeler takdim edilecek.

Ayrıca turnuvaya katılacak olan sporcular, kayıt kontrol esnasında sporcunun kendisine ait HES (Hayat Eve Sığar) Kodu vermek zorunludur.

2021 Uluslararası Ahilik Yılı Açık Satranç Turnuvası, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü, Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ile 13 - 18 Eylül 2021 tarihleri arasında Kırşehir Armas Termal Otel'de gerçekleştirilecektir. Turnuvada dereceye giren sporculara 35 bin 500 TL değerinde ödül dağıtılacaktır.

Turnuvaya katılım ve başvuru şartları şöyle:

Turnuvaya TSF Lisansına sahip 2020 – 2021 yılı vizesi yapılmış, 2014 ve öncesinde doğan sporcular katılabilir. Turnuva da Elo Kategorileri A Kategorisi 1800 ve Üzeri ELO/UKD Puanına Sahip Sporcular ELO/UKD ve üzeri sporcular. B Kategorisi 1799 ve Altı ELO/UKD puanına sahip sporcular ile herhangi bir kuvvet derecesi olmayan sporcular.

Yarışmaya FIDE ID’ye sahip yabancı sporcular katılabilecek

Yaş Kategorileri 08 Yaş Ve Altı Kategorisi 2014 – 2013 Doğumlu Sporcular 10 yaş ve altı kategorisi 2012 – 2011 doğumlu sporcular 14 yaş ve altı kategorisi 2010 – 2007 yılları ve arasında doğan sporcular olmak üzere sporcular 5 farklı kategoride yarışacaktır. Başvurular www.kirsehiropen2021.tsf.org.tr adresinden online olarak yapılacaktır. Başvurularda; sporcunun adı soyadı, doğum tarihi (gün, ay yıl), TC. Kimlik Numarası, UKD, (varsa) ELO puanı ile FIDE ID kodunun, ayrıca telefon numarasının eksiksiz olarak bulunması zorunludur. Geç kayıt veya eksik bilgiden kaynaklanacak hak kayıplarından başvuru sahipleri sorumludur.  Tüm katılımcıların kayıt kontrol işlemini Teknik Toplantı öncesi tamamlamaları gerekmektedir.  Birinci Tur eşlendirmesi belirtilen programa göre yapılacaktır. Kayıt kontrol süresinden sonra gelen sporcular UKD vb. ayrım gözetilmeksizin ilk tur eşlendirmesine listenin sonuna eklenerek alınır.  Birinci tur başladıktan sonra gelen sporcular bir sonraki tura alınır. İkinci turdan önce sıralama yenilenerek 2. tur eşlendirmesi yapılır. İkinci tur eşlendirmesi duyurulduktan sonra yarışmaya yeni sporcu alınmaz. Yarışmaya FIDE ID’ye sahip yabancı sporcular katılabilir.

Eşitlik bozma; İsviçre Sisteminde, derecelerin eş puanla paylaşılması halinde sırası ile: Buchholz-1 (alttan) [37], Sonneborn-Berger [52], Bucholz Bucholzu [70], Aralarındaki Maç [11], Galibiyet Sayısı [68] ve Kura Çekimi eşitlik bozma yöntemleri uygulanır. Berger Sistemde, derecelerin eş puanla paylaşılması halinde sırası ile; Aralarındaki Maç [11], Sonneborn-Berger [52], Galibiyet Sayısı [68], ve Kura Çekimi eşitlik bozma yöntemleri uygulanır.

Değerlendirme Turnuva sonuçları ELO Kategorilerinde, ELO/UKD, Yaş Kategorilerinde ise UKD hesaplamalarında kullanılacaktır.

Turnuva da tablo da belirtildiği şekilde 27 adet çeyrek altın ve 23,5 gram altın ödül dağıtılacak olup ödüller final sıralamaya göre dağıtılacak ve eş puanlılar arasında paylaştırılmayacaktır.

FIDE Rating listesinde ‘TUR’ olarak gözüken sporcular ‘Türk Sporcu’ olarak kabul edilir. Yerel Sporcu ödülü için, sporcuların lisans ilinin Kırşehir olması veya Kırşehir`de ikamet ettiğini gösterir belgeyi kayıt kontrol sırasında ibraz etmesi gerekmektedir. Turnuvadan çıkartılan, son turda hükmen kaybeden sporcular hak iddia edemezler.  Turnuva direktörü aksi yönde karar vermemişse, ödül törenine katılmayan sporcular hak iddia edemezler.  Sporcular hak ettikleri tüm ödülleri alır.

İtiraz; Teknik toplantıda duyurulacak itiraz kurulu, itirazları değerlendirir. İtirazlar, itiraza ilişkin maçın oynandığı turun bitiminden sonra en geç 15 dakika içinde yazılı olarak başhakeme yapılacaktır. İtiraz Güvence Bedeli 200 TL’dir.

Bildirim; Eşlendirmede Swiss Manager Unicode yazılımı kullanılacaktır. Turnuva da FIDE Satranç Kuralları 6.7.1 uyarınca hükmen yenik sayılma süresi 15 (on beş) dakika olarak belirlenmiştir.

FIDE Satranç Kuralları 9.1.2 geçerlidir.  FIDE Satranç Kuralları 11.3.2.1 ve 11.3.2.2 uyarınca; bir oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahasında cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya satranç hamleleri önerebilecek herhangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Bu türden bir cihazı oyun sahasında üzerinde bulundurduğu belirgin/aşikâr ise söz konusu oyuncu oyunu kaybedecektir. Rakibi kazanacaktır.  Başhakem, katılımcı sayısına göre tur sayısını, programını ve eşlendirme sistemini değiştirmeye yetkilidir; olası böylesi bir değişiklik Teknik Toplantı’da duyurulur.  Tüm eşlendirme ve sonuçlar yarışma salonunda panolarda ve www.kirsehiropen2021.tsf.org.tr web sayfasında duyurulacaktır.  Turnuvanın başlangıç sıralamasında ‘Maksimum Rating’ sistemi uygulanacaktır. Maksimum Rating, başlangıç sıralamasında sporcunun ELO ve UKD listelerindeki en yüksek puanını dikkate alan sıralama sistemidir. Turnuvada güncel ELO/ UKD listesi kullanılacaktır.  Turnuvaya katılan sporcuların TSF KOVİD-19 rehberi uyarınca oyun sahasına Maske ve Siperlik ile girmeleri zorunludur.  Tüm katılımcılar bu yönergeyi okumuş ve uymayı kabul etmiş sayılırlar.

Konaklama ve ulaşımİ GM, IM, WGM, WIM unvanlı sporcular, bedelsiz konaklama isteklerini turnuva direktörüne iletmeleri halinde organizasyon tarafından değerlendirilecek ve yanıtlanacaktır. Ticaret İl Müdürlüğü, yurt dışından davet edilen 5 yabancı sporcunun konaklama ve iaşe bedelleri karşılanacaktır. Diğer konaklama olanakları yarışma sayfasında ilan edilecektir.

24 Ağu 2021 - 10:39 Kirşehir- Spor --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.